آمار پیش خریدهای کنسول قابل حمل شرکت ولو (Valve) یعنی استیم دک، بسیار عالی به نظر می‌رسند و در کمتر از سه ساعت از زمان شروع رزرو، بیش از ۱۰۰ هزار نفر موفق به پیش خرید این کنسول شده‌اند.

 

روز گذشته، رسما رزرو کنسول جدید ولو آغاز شد، اما سرورهای استیم (Steam) اندکی پس از آن، به دلیل بازدید زیاد و شلوغی در فروشگاه رایانه‌های شخصی از کار افتادند.

 

البته این موضوع تعجب آور نیست؛ زیرا ولو اساساً یک رایانه‌ی دستی را منتشر می‌کند که به شما امکان می‌دهد بازی های استیم خود را در حین حرکت انجام دهید، سیستم عامل ویندوز را بر روی آن اجرا کنید، انبوهی از نرم افزارها و مودها را نصب کنید و تجربه‌ی خود را مطابق میل خود شخصی سازی کنید.

 

از این رو تقاضا برای کنسول استیم دک بسیار زیاد است و طبق برخی اطلاعات غیر رسمی، بیش از ۱۰۰ هزار نفر موفق شده‌اند در کمتر از سه ساعت از زمان فعال شدن صفحه‌ی رزرو، دستگاه خود را پیش سفارش دهند.

 

این اطلاعات از طرف پاول جوندیک (Pavel Djundik)، خالق SteamDB، به دست ما رسیده است و او طی آن فاش کرده که وب‌سایت پیش سفارش استیم دک، اندازه‌ی صف رزرو و تعداد تقریبی پیش سفارش‌ها را لو داده است.

 

آخرین آماری که جوندیک موفق به دریافت آن شده به این صورت است:

 

در آمریکای شمالی:

  • مدل ۵۱۲ گیگابایتی: ۵۵ هزار نفر
  • مدل ۲۵۶ گیگابایتی: ۲۸ هزار نفر

 

در اروپا:

  • مدل ۵۱۲ گیگابایتی: ۹٫۶ هزار نفر
  • مدل ۲۵۶ گیگابایتی: ۵ هزار نفر

 

در انگلستان:

  • مدل ۵۱۲ گیگابایتی: ۷ هزار نفر

 

البته این نکته را نظر داشته باشید که این آمار دقیق نیستند، اما مطمئناً تصویر واضح‌تری را از محدوده‌ی رزروها و تقاضای کنسول استیم دک به ما ارائه می‌دهند. امیدواریم در آینده‌ی نزدیک آمار رسمی فروش این کنسول را از سوی ولو مشاهده کنیم.

 

انتظار می‌رود که عرضه‌ی کنسول استیم دک از آذر ماه سال جاری مصادف با دسامبر ۲۰۲۱ آغاز شود.