به گفته‌ی اریک لمپل (Eric Lempel)، رئیس بخش بازاریابی پلی‌استیشن “پلی‌استیشن ۴ هنوز زنده است” و با عرضه‌ی کنسول‌های نسل جدید، تا مدتی از آن پشتیبانی خواهد شد.

برخلاف مایکروسافت که قصد دارد از دو کنسول نسل ۸ و ۹ خود به صورت هماهنگ پشتیبانی کند، سونی همچنان به سیاست‌های همیشگی خود در رابطه با تغییر نسل پایبند است. با وجود معرفی بازی‌های فرست پارتی همچون Marvel’s Spider-Man: Miles Morales و Gran Turismo 7 و Ratchet and Clank: Rift Apart برای پلی‌استیشن ۵، به نظر می‌رسد سونی تمام تمرکز و منابع خود را روی نسل نهم گذاشته باشد. به این ترتیب، از همان آغاز محتوای اختصاصی قوی برای طرفداران ارائه خواهد کرد.

اما به نظر دلیلی برای نگرانی و ناامیدی کاربران پلی‌استیشن ۴ در آینده‌ی نزدیک وجود ندارد. انتشار بازی‌های عالی مثل The Last of Us Part 2 و Ghost of Tsushima، پایان خوشی برای این کنسول محسوب می‌شود. اما به گفته‌ی اریک لمپل، رئیس بخش بازاریابی جهانی پلی‌استیشن، هنوز اتفاقات زیادی برای کنسول نسل هشتم سونی در راه است.

لمپل در یک مصاحبه با جف کیلی (Geoff Keighley)، به جلب توجهات به پلی‌استیشن ۵ در زمان عرضه اشاره کرد ولی اطمینان داد که پلی‌استیشن ۴ همچنان زنده خواهد بود:

پلی‌استیشن ۴ بخش بزرگی از کارهایی است که ما انجام می‌دهیم و همچنان به همین شکل باقی خواهد ماند. هنوز اتفاقات زیادی برای این کنسول در پیش است. فکر می‌کنم در هفته‌های اخیر شاهد انتشار بعضی از بهترین بازی‌های نسل فعلی بودیم و این اتفاقات ادامه‌دار خواهند بود. پلی‌استیشن ۵ کنسول نسل بعدی ما خواهد بود ولی هنوز محتوای زیادی برای کاربران پلی‌استیشن ۴ در نظر گرفته‌ایم. این محصول هنوز زنده است.

این‌که منظور لمپل از محتوای جدید بازی‌های اختصاصی فرست پارتی، بازی‌های نسبتا کوچک یا عنوان‌های دیگر میان نسلی است، هنوز مشخص نیست. سونی قبلا هم تجربه‌ی انتشار بازی‌های اختصاصی اصلی برای دو نسل جدید و قدیم کنسول‌های خود را دارد. به عنوان مثال، Gran Turismo 6 برای پلی‌استیشن ۳ و با وجود عرضه‌ی پلی‌استیشن ۴ منتشر شد. مثال دیگر بازی God of War 2 است که برای پلی‌استیشن ۲ با وجود پلی‌استیشن ۳ در دسترس قرار گرفت.

به هرحال فعلا بزرگ‌ترین توسعه‌دهندگان فرست پارتی سونی، به کار روی کنسول نسل بعد مشغول شده‌اند. اندکی پیش هم لیست استخدام ناتی داگ (Naughty Dog) به ساخت بازی برای پلی‌استیشن ۵ اشاره می‌کرد.