بدون شک ماه سپتامبر برای صنعت بازی‌های ویدئویی یک دوره‌ی زمانی مهم جهت انتشار عناوین مختلف و بزرگ بود تا بتوانند قبل از تمام شدن نسل هشتم، به دست علاقه‌مندان برسند. برخی از این عناوین از نظر فروش و نمرات منتقدین توانستند عملکرد بسیار قابل قبولی را ارائه دهند. همچنین برخی از توسعه‌دهندگان و ناشرین عناوین کلاسیک و بازسازی شده‌ی خود را مجددا در اختیار علاقه‌مندان قرار دادند؛ به عنوان مثال شرکت نینتندو در این ماه سه عنوان کلاسیک و محبوب Super Mario 64 ،Sunshine و Galaxy را با کمی ارتقای کیفی دوباره منتشر کرد تا طرفداران این بازی‌ها بتوانند بار دیگر به تجربه‌ی آن‌ها بپردازند.

 

استودیوی ویسکاریوس ویژنز (Vicarious Visions) توانست با عرضه‌ی نسخه‌ی بازسازی شده‌ی دو شماره‌ی اول و دوم سری بازی‌های Tony Hawk Pro Skater، بار دیگر عملکرد خود را مورد ستایش قرار دهد و کیفیت بالای این بازی سبب شد تا طرفداران این مجموعه‌ی ورزشی استقبال بالایی از آن داشته باشند. در کنار این موارد ذکر شده می‌توان به استودیوی پارادوکس اینتراکتیو (Paradox Interactive) اشاره داشت که در نهایت در ماه گذشته‌ی میلادی موفق شد سومین نسخه از مجموعه‌ی استراتژی و پرطرفدار Crusader King را به دست علاقه‌مندان این سبک برساند.

 

با این حال طبق داده‌ها و گزارش جدید وب‌سایت آماری و تحلیلی NPD از میزان فروش فیزیکی بازی‌های مختلف در ماه سپتامبر، عنوان ابرقهرمانی Marvel’s Avengers بیشترین میزان فروش و سودآوری را برای شرکت اسکوئر انیکس (Square Enix) و استودیوی کریستال داینامیکس (Crystal Dynamics) داشته است و در رتبه‌ی نخست جدول فروش ماه سپتامبر گذشته قرار خواهد گرفت. استودیوی کریستال داینامیکس اخیرا نسبت به کاهش تعداد بازی‌بازان بخش چندنفره‌ی بازی Marvel’s Avengers واکنش نشان داد و اعلام کرد که قرار است تغییرات زیادی در محتویات پس از عرضه‌ی این بازی صورت گیرد و در نهایت قرار است قدم به قدم این عنوان را به یکی از باشکوه‌ترین بازی‌های ابرقهرمانی مبدل سازد.

 

رتبه‌ی دوم جدول فروش ماه سپتامبر به بازی انحصاری شرکت نینتندو یعنی Super Mario 3D All-Stars تعلق دارد. لازم به ذکر است در این جدول آمار و ارقام میزان فروش بازی‌های انحصاری کنسول نینتندو سوییچ را در نظر نمی‌گیرند و تنها به تعداد واحد فروش فیزیکی آن‌ها توجه دارند. با این حال بازی Super Mario 3D All-Stars پس از عنوان موفق Animal Crossing: New Horizons، دومین انحصاری پرفروش کنسول نینتندو سوییچ در سال جاری به شمار می‌آید. رده‌ی سوم بازی‌های پرفروش ماه سپتامبر به عنوان ورزشی Madden NFL 21 و رتبه‌های چهارم و پنجم به ترتیب به نام‌های Tony Hawk Pro Skater 1 + 2 و NBA 2K21 تعلق می‌گیرند که نشان از موفقیت و محبوبیت بالای عناوین ورزشی در میان بازی‌بازان دارد.

 

بدون شک میزان فروش بالای بازی Tony Hawk Pro Skater 1 + 2 نشان از موفقیت استودیوی ویسکاریوس ویژنز در بازسازی این مجموعه‌ی ورزشی و پرطرفدار دارد و به نظر می‌رسد اگر این بازی همچنان به فروش خوب خود ادامه دهد و با استقبال بالایی مواجه شود، به مانند مجموعه‌ی Crash Bandicoot N.Sane Trilogy می‌توان انتظار ساخت نسخه‌ای جدید از سری Tony Hawk Pro Skater را داشت.

 

اما در جایگاه ششم جدول فروش ماه سپتامبر به بازی Call of Duty: Modern Warfare خواهیم رسید که همچنان در کنار معرفی نسخه‌ی بعدی سری یعنی Call of Duty: Black Ops Cold War به فروش خوب خود ادامه داده است. در رده‌ی هفتم بازی استراتژیک Crusader Kings 3 قرار دارد که پس از مدت‌ها در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته است. جای تعجبی ندارد که بازی انحصاری و فوق محبوب شرکت نینتندو یعنی Animal Crossing: New Horizon باز هم در جدول پرفروش‌های ماه قرار گرفته باشد. این بازی با قرار گرفتن در رتبه‌ی هشتم همچنان به رکوردشکنی خود از نظر میزان فروش و کسب درآمد ادامه می‌دهد. در دو رده‌ی پایانی جدول فروش ماه سپتامبر نیز می‌توان به ترتیب شاهد نام‌های Star Wars Squadrons در رده‌ی نهم و Mario Kart 8 Deluxe در رده‌ی دهم بود.

 

در نهایت می‌توان ابراز داشت که ماه سپتامبر برای شرکت کریستال داینامیکس به خوبی پیش رفته است و آن‌ها موفق شدند بازی Marvel’s Avengers را پس از عنوان انحصاری Marvel’s Spider-Man به دومین بازی پرفروش ابرقهرمانی تبدیل کنند. البته این توسعه‌دهنده اخیرا به صورت رسمی ابراز داشت که برخی تغییرات عمده در برنامه‌های آینده‌ی بازی Marvel’s Avengers سبب شده‌اند که نسخه‌ی نسل نهمی این عنوان به همراه بسته الحاقی مربوط به شخصیت Kate Bishop با تاخیر در زمان عرضه مواجه شوند. همه‌ی این اتفاقات پس از گزارش‌هایی رخ داد که نشان می‌دادند آمار بازی‌بازان پلتفرم رایانه‌های شخصی این بازی با روند نزولی چشمگیری همراه است. همچنین تایید شده که تعداد بازی‌بازان فعال و همزمان این عنوان در هفته‌های گذشته گاها به زیر هزار نفر هم رسیده است.

 

در پایان شما می‌توانید به جدول فروش فیزیکی و دیجیتالی بازی‌های ویدئویی در ماه سپتامبر توجه نمایید (عناوین *دار تنها شامل فروش فیزیکی بازی خواهند بود):

 

عنوان بازی رتبه‌ی این ماه رتبه‌ی ماه گذشته
Marvel’s Avengers ۱ ورودی جدید
* Super Mario 3D All-Stars  ۲ ورودی جدید
Madden NFL 21 ۳ ۱
Tony Hawk’s Pro Skater 1 + 2 ۴ ورودی جدید
* NBA 2K21  ۵ ورودی جدید
Call of Duty: Modern Warfare ۶ ۳
Crusader Kings III ۷ ورودی جدید
* Animal Crossing: New Horizons  ۸ ۵
Star Wars: Squadrons ۹ ورودی جدید
* Mario Kart 8: Deluxe  ۱۰ ۷