سایت‌های معتبر دنیا بررسی پلی استیشن 5 سونی را منتشر کردند و در این مطلب مروری بر این بررسی‌ها خواهیم داشت.

 

کنسول پلی استیشن 5 سونی قرار است ۲۲ آبان در برخی مناطق جهان و ۲۹ آبان هم به شکل جهانی عرضه شود و علاقه‌مندان، می‌توانند مدل معمولی این کنسول را با قیمت ۵۰۰ و مدل دیجیتالی آن را با قیمت ۴۰۰ دلار خریداری کنند. با نزدیک شدن به عرضه پلی استیشن 5، عصر امروز سایت‌های معتبر بازی و فناوری دنیا امکان انتشار بررسی‌های خود از آن را پیدا کردند و ماهم تصمیم گرفتیم تا در قالب مطلبی این بررسی‌ها را مرور کنیم.

 

 

ورج: ۸.۵ از ۱۰

به‌عقیده ورج، بررسی یک کنسول بازی پیش از عرضه رسمی آن کار سختی است؛ چرا که سؤال‌های بدون جواب متعددی وجود دارند. آیا بازیسازان واقعا از قابلیت‌های خاص دسته دوال سنس استفاده می‌کنند؟ آیا بازی‌هایی مثل رچت و کلنک واقعا از لودینگ‌های سریع کنسول برای خلق دنیایی منحصربه‌فرد بهره خواهند برد؟ یا تا چه زمانی رابط‌کاربری کنسول همینقدر خوب خواهد بود و مثلا با اضافه شدن تعداد بیشتر بازی و موارد دیگر به آن شاهد مشکلاتش خواهیم بود؟ به همین دلیل هم عملکرد کنسول در حال حاضر ممکن است با عملکرد آن در چند سال آینده متفاوت باشد. 

 

پلی استیشن ۵ از نظر ظاهری جذاب است و خبر از یک تغییر نسل واقعی می‌دهد. اما خب در پس این ظاهر، تغییرات دیگر به این اندازه چشم‌گیر نیستند؛ درواقع سوییچ به پلی استیشن ۵ مثل سوییچ از تماشای ویدیو‌های SD به HD یا تجربه ماریو در یک فضای سه‌بعدی برای اولین‌بار نیست؛ در عوض تغییراتی نه‌چندان بزرگ ولی بسیار تأثیرگذار مثل سرعت بارگذاری سریع‌تر یا کنترلر جذاب‌تر را شاهد هستیم که شما را بیش‌ازپیش غرق تجربه بازی می‌کنند و تجربه بهتری در مقایسه با پلی استیشن ۴ در اختیارتان می‌گذارند. 

 

پیش‌بینی اینکه در آینده چه اتفاقی برای پلی استیشن ۵ رخ می‌دهد ممکن نیست ولی خب این کنسول در حال حاضر یک سخت‌افزار بسیار مناسب است که وقتی شخصا با آن کار کنید، متفاوت آن حس و حال نسل جدید خواهید شد.

 

دیسک درایو کنسول پلی استیشن ۵

 

آی‌جی‌ان: ۸ از ۱۰

به‌دلیل بازی‌های زمان عرضه‌ای که روی پلی استیشن 4 هم قابل اجرا هستند و همچنین وجود کنسول‌های میان نسلی در نسل هشتم که آن فاصله قدرت بین نسل‌ها را کم‌تر کردند، پلی استیشن ۵ حداقل در حال حاضر آن تغییر بزرگ و شگفت‌انگیزی که باید به‌نظر نمی‌رسد؛ هرچند این کنسول قدرت و سرعت کافی برای تبدیل شدن به محصولی جذاب‌تر را دارد (البته اگر مشکلی با حجم نسبتا کم ۶۶۷ گیگابایتی در دسترس حافظه‌اش نداشته باشید). 

 

جدا از این، با اینکه رابط کاربری مناسب پلی استیشن ۵ و لودینگ‌های سریع آن باعث می‌شوند تا اجرای بازی‌ها روی کنسول لذت‌بخش باشد، درواقع این کنترلر دوال سنس است که شگفتی اصلی این کنسول به‌حساب می‌آید؛ کنترلری که به‌معنی واقعی کلمه باعث می‌شود تا سایر کنترلر‌ها در مقایسه با آن بسیار ساده به‌نظر برسند. 

 

گیم اسپات:

پلی استیشن ۵ در زمان عرضه کنسولی عالی به‌نظر می‌رسد که نوید آینده درخشانی را در زمینه اجرای بازی‌ها می‌دهد. SSD شخصی‌سازی‌شده کنسول، دسته دوال‌سنس با ویژگی‌های خاص و مشخصات سخت‌افزاری مناسب به‌خوبی آن حس پیشرفت به نسل جدید را منتقل می‌کنند. لودینگ‌های سریع و قابلیت‌هایی مثل Activities اهمیت وجود SSD را نشان می‌دهند و ویژگی‌های دوال‌سنس مانند فیدبک‌های واقعی‌تر پیشرفت آن در مقایسه با دوال‌شاک ۴ هستند. همچنین فارغ از اینکه کدام حالت گرافیکی را انتخاب کنید، پلی استیشن ۵ قدرت کافی برای ارائه تجربه‌ای لذت‌بخش را دارد و هرچند حالت Backward Compatibility کنسول بی‌نقص نیست، ولی خب اکثر بازی‌های پلی استیشن ۴ شما بدون مشکل خاصی روی کنسول اجرا می‌شوند. 

 

صد البته طبیعی است که یک کنسول فقط باتوجه‌به بازی‌های نسل قبلی که روی آن اجرا می‌شوند شانس چندانی برای بقا در طولانی‌مدت ندارد و کیفیت واقعی‌اش در بازی‌های جدیدی که برایش ساخته می‌شوند مشخص خواهد شد. همچنین باید منتظر ماند و دید که بازیسازان چقدر از قابلیت‌های خاص این کنسول مثل اکتیویتی‌ها یا تریگر‌های تطبیقی (Adaptive Triggers) کنترلر استفاده خواهند کرد. در کل سونی پایه‌های نسل جدید کنسول‌هایش را محکم بنا کرده و حال نوبت بازیسازان است تا از قابلیت‌ها و ابزاری که کنسول در اختیارشان قرار می‌دهد استفاده کنند. باتوجه‌به آنچه که از حیث سخت‌افزاری و به‌لطف بازی‌هایی مثل Spider-Man: Miles Morles از کنسول سونی دیدیم، نسل نهم می‌تواند برای پلی استیشن بسیار موفقیت‌آمیز باشد. 

 

قسمت بالای کنسول پلی استیشن ۵