به اعتقاد تحلیل‌گران، قیمت نهایی هر دو کنسول اکس‌باکس سری اکس و پلی‌استیشن ۵ یکسان خواهد بود. البته این افراد باور دارند که این قیمت از قیمت پایه‌ی کنسول‌های نسل فعلی بالاتر خواهد بود.

با آغاز سال جدید میلادی شاهد انتشار پیش‌بینی‌های جدید از سوی تحلیل‌گران صنعت بازی‌های ویدئویی هستیم. البته با توجه به این که هر دو شرکت مایکروسافت و سونی قصد دارند کنسول نسل بعدی خود را در همین سال عرضه کنند، شنیدن نظرات افراد متخصص در این حوزه خالی از لطف نخواهد بود.

 

در گذشته اخبار، شایعه‌ها و نظرات مختلفی در رابطه با قیمت و قدرت سخت‌افزاری کنسول‌های اکس‌باکس سری اکس و پلی‌استیشن ۵ منتشر شده بود. با این حال، با توجه به جدیدترین شایعات منتشر شده در این زمینه که بیان می‌کردند کنسول نسل بعدی مایکروسافت قدرت سخت‌افزاری بیشتری را در اختیار کاربران قرار می‌دهد، بسیاری بر این باور بودند که قدرت سخت‌افزاری بیشتر در نهایت به قیمت بالاتر این کنسول در مقایسه با کنسول رقیب ختم خواهد شد. با این حال، تحلیل‌گران دو گروه IHS Market و Katan Games نظر دیگری در این باره دارند. پیرس هاردینگ رولز (Piers Harding-Rolls) و سرکان توتو (Serkan Toto) باور دارند که هر دو کنسول با قیمت یکسان ۵۰۰ دلار به بازار عرضه خواهند شد که البته ۱۰۰ دلار گران‌تر از قیمت پایه‌ی کنسول پلی‌استیشن ۴ خواهد بود. شما می‌توانید پیش‌بینی منتشر شده توسط هر دو تحلیل‌گر را در ادامه مطالعه کنید.

 

پیرس هاردینگ رولز

من انتظار داریم که کنسول پلی‌استیشن ۵ در سال ۲۰۲۰ از کنسول اکس‌باکس سری اکس فروش بیشتری داشته باشد و همچنین هر دو پلتفرم فروش بیشتری را در مقایسه با فروش اولیه‌ی کنسول‌های اکس‌باکس وان و پلی‌استیشن ۴ در سال ۲۰۱۳ تجربه خواهند کرد. یکی از مهم‌ترین عوامل در نسل بعدی موضوع پشتیبانی کنسول‌ها از عناوین نسل قبل (Backwards Compatibility) است که برروی وفاداری کاربران به برند و جابه‌جایی مخاطبین تاثیر خواهد گذاشت. من فکر می‌کنم که به واسطه‌ی این موضوع، افراد کم‌تری برند خود را تغییر خواهند داد. علاوه بر این، من انتظار دارم که قیمت هر دو کنسول کاملا یکسان باشد ولی به احتمال بسیار زیاد قیمت آن‌ها از قیمت پایه‌ی ۳۹۹ دلاری کنسول پلی‌استیشن ۴ در زمان انتشار بیشتر خواهد بود.

 

البته بالا رفتن قیمت ممکن است مایکروسافت را به داشتن یک استراتژی دو محصولی ترغیب کند تا آن‌ها یک نسخه‌ی ضعیف‌تر ولی ارزان‌تر از کنسول بعدی خود را در همان بازه‌ی انتشار کنسول‌های نسل بعدی، به بازار عرضه کنند. من فکر نمی‌کنم که شرکت سونی نیز از همین استراتژی پیروی کند و این موضوع به مایکروسافت انعطاف بیشتری را در بازار خواهد داد. البته این موضوع مشکلات و پیچیدگی‌هایی در زمینه‌ی بازاریابی و نحوه‌ی مدیریت مصرف کنندگان را در پی خواهد داشت. من شخصا مدتی را برای انتشار یک نسخه‌ی ارزان‌تر به بازار صبر خواهم کرد.

 

به اعتقاد سرکان توتو، شرکت مایکروسافت این بار کاملا مراقب است تا اشتباهات زمان عرضه‌ی کنسول اکس‌باکس وان را تکرار نکند. از این رو، کنسول نسل جدید این شرکت حداقل قدرتی مشابه پلی‌استیشن ۵ را داشته و با همان قیمت کنسول رقیب به بازار عرضه خواهد شد. اگر به خاطر داشته باشید، کنسول اکس‌باکس وان در زمان عرضه تنها شامل مدل ۵۰۰ گیگابایتی می‌شد و به دلیل اضافه شدن کینکت (Kinect) به محصول فروخته شده، این کنسول با قیمت ۵۰۰ دلار به بازار عرضه شد. البته شرکت ماکروسافت مدتی بعدی کینکت را از مدل اصلی کنسول حذف و قیمت محصول را به ۳۴۹ دلار کاهش داد.

 

سرکان توتو

در مقایسه با نسل قبلی، هر دو کنسول از نظر قیمت، فضای ذخیره‌سازی و ویژگی‌ها، بسیار به هم شبیه‌تر خواهند بود. مایکروسافت احتمالا از تکرار اشتباهاتی مانند قیمت بالاتر (به باور من هر دو کنسول ۴۹۹ دلار قیمت خواهد داشت)، سخت‌افزار ضعیف‌تر، محدودیت در استفاده از دیسک و امثال آن‌ها خودداری خواهد کرد. علاوه بر این، من انتظار عدم عرضه‌ی یک نسخه‌ی دستی از کنسول، انتشار پلی‌استیشن وی‌آر ۲ و همچنین یکسان شدن دستگاه‌ها (عدم انتشار دو نسخه از کنسول مانند پلی‌استیشن ۵ و پلی‌استیشن ۵ پرو) را دارم.

 

نظر شما درباره‌ی پیش‌بینی‌های این دو شخص درباره‌ی کنسول‌های نسل بعدی چیست؟ آیا هر دو کنسول با قیمت یکسان ۵۰۰ دلار به بازار عرضه خواهند شد؟ آیا دیگر خبری از کنسول‌های میان‌نسلی نبوده و هر دو شرکت قصد دارند قوی‌ترین سخت‌افزار ممکن را از همان ابتدا به بازار عرضه کنند؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.