د‌ر آستانه‌ی عرضه‌ی بازی مورد انتظار Dreams، به‌تازگی برخی از نقدها و نمرات این عنوان منتشر شده که در ادامه به مرور آن‌ها خواهیم پرداخت.

بازی Dreams عنوانی است که استودیوی مدیا مولکول (Media Molecule) وظیفه‌ی توسعه‌ و شرکت سونی وظیفه‌ی انتشار آن را برعهده دارند. این بازی برای مدت زمان زیادی در دست ساخت قرار داشته و با تاخیرهای گوناگونی همراه شد. با این حال، به نظر می‌رسد که این انتظار بیهوده نبوده و با توجه به نقدهای منتشر شده، با یک عنوان فوق‌العاده روبه‌رو هستیم. ویژگی اصلی بازی Dreams این است که نمی‌خواهد خلاقیت توسعه‌دهندگان را به مخاطب نشان دهد، بلکه می‌خواهد بازی‌بازان خلاقیت به خرج دهند و همه چیز ساخته‌ی دست آن‌ها باشد. به عبارت دیگر، سازندگان برای شما هیچ بازی‌ نساخته‌اند، بلکه امکاناتی بسیار گسترده را در اختیار شما قرار داده‌اند تا خود شما بازی مخصوص و مورد علاقه‌ی خودتان را بسازید. در این عنوان، بازی‌باز می‌تواند هر چیزی را که بخواهد، بسازد و در اختیار دیگر بازی‌بازان قرار دهد. همچنین می‌توان از ساخته‌ی دیگر بازی‌بازان نیز استفاده کرده و از خلاقیت و زایده‌ی ذهن آنان لذت برد.

در ادامه به مرور نقدها و نمرات بازی Dreams می‌پردازیم:

 

God is a Geek: 10/10

بازی Dreams یک عنوان منحصر به فرد و چشم‌گیر است که روش‌های مختلفی را به بازی‌بازان ارائه می‌دهد تا بتوانند هر چیزی را که می‌خواهند با یک احساس عالی اجتماعی خلق نمایند.

 

Push Square: 10/10

این بازی روش‌ کاملاً جدیدی را در اختیار بازی‌باز ارائه می‌دهد تا هر چیزی را که می‌خواهد، بسازد و آن را در جهان به اشتراک بگذارد. استودیوی مدیا مولکول مجموعه‌ای از ابزارات مختلف را ساخته که برای استفاده حسی خاص را منتقل می‌کند. در این بازی یک بستر اجتماعی خلق شده تا بازی‌بازان با یکدیگر همکاری کنند و تصورات دیگران را کشف نمایند. بازی Dreams از لحاظ فنی شگفت‌انگیز و یکی از خلاقانه‌ترین عناوین در طول این سال‌هاست.

 

IGN: 9/10

بازی Dreams عنوانی است که برای درک آن باید به طور کامل تجربه شود. این بازی با عناوین دیگری که این روزها منتشر می‌شوند، کاملاً متفاوت است. این یک پروژه‌ی جاه‌طلبانه بوده که توسط استودیوی مدیا مولکول به طرز ماهرانه‌ای توسعه یافته است. Dreams روش‌های مختلفی را برای لذت بردن از آن به بازی‌باز ارائه می‌دهد.

 

Hobby Consolas: 8.8/10

Dreams در اصل یک ابزار ساخت بازی است که یک حالت عالی داستانی را در خود دارد. از نکات منفی این بازی می‌توان به کنترل‌های سنجش حرکت اشاره کرد که دقیق نیستند و Dreams در این خصوص نیازمند آموزش‌های بیشتری است.

 

IGN Spain: 8.7/10

استودیوی مدیا مولکول با بازی Dreams ابزاری را به ما ارائه می‌دهد که احساس می‌کنیم جزو توسعه‌دهندگان این صنعت هستیم. این مورد کمی زمان می‌برد، اما پس از تسلط بر آن، بسیار سودمند را به شما ارائه می‌دهد. تنها محدودیت رویاها، تصورات ما هستند.

 

SpazioGames: 8.5/10

در زمینه کنترل، مشکلاتی در بازی Dreams وجود دارد، اما  با این حال یک داستان شگفت‌انگیز را ارائه می‌دهد و جامعه‌ی طرفداران بازی در تلاش‌های هستند تا پتانسیل واقعی این عنوان انحصاری کنسول پلی‌استیشن ۴ را کشف نمایند.

 

 

میانگین نمرات بازی Dreams

 

بازی Dreams در روز جمعه ۲۵ بهمن ماه ۱۳۹۸ (۱۴ فوریه ۲۰۲۰ میلادی) به‌صورت انحصاری برروی کنسول پلی‌استیشن ۴ منتشر خواهد شد.