جدول فروش هفتگی بریتانیا | کاپیتان پرایس، پیروز رقابت کریسمس

به نظر می‌رسد برنده‌ی نبرد نهایی سال ۲۰۱۹، اکتیویژن (Activison) و بازی Call of Duty: Modern Warfare خواهند بود. آخرین نسخه از این فرنچایز مشهور توانست با رشد ۴۲ درصدی نسبت به هفته‌ی قبل، صدر جدول فروش را در مالکیت خود نگه دارد. عنوان FIFA 20 هم به لطف سال نو و تعطیلات گسترده‌ی الکترونیک آرتس (Electronic Arts) برای کریسمس، توانست رشد فوق‌العاده‌ی ۷۲ درصدی را تجربه کند و نسبت به هفته‌ی قبل با یک رتبه صعود، به رتبه‌ی دوم جدول فروش هفتگی رسید. فرنچایزهای FIFA و Call of Duty در اکثر سال‌ها توانسته‌اند صدر جدول فروش هفته‌ی کریسمس را در اختیار بگیرند. در واقع، FIFA هشت مرتبه و Call of Duty نه مرتبه موفق به انجام این کار شده‌اند. البته سال گذشته این بازی راکستار (Rockstar) یعنی Red Dead Redemption 2 بود که توانست به حاکمیت این دو پایان دهد و صدرنشینی هفته‌ی کریسمس باشد.

با وجود اینکه الکترونیک آرتس موفق به اخد رتبه‌ی اول نشد، باز هم هفته‌ی بسیار خوبی را تجربه کرد. علاوه بر رتبه‌ی دوم، رتبه‌ی سوم هم در اختیار یک بازی از این شرکت است. Star Wars Jedi: Fallen Order با وجود ۲۳ درصد رشد فروش، یک رتبه سقوط کرد و این بار در رتبه‌ی سوم قرار گرفت. جالب است بدانید که صدرنشین این هفته یعنی Call of Duty: Modern Warfare، علی‌رغم عرضه‌ی زودتر نسبت به Call of Duty: Black Ops 4، فروش بیشتری را در هفته‌ی کریسمس داشته است.

 

نینتندو نیز در هفته‌ی کریسمس دست خالی نمانده و توانسته دو عنوان در بین پنج عنوان برتر از لحاظ فروش داشته باشد. Mario Kart 8 Deluxe با ۳۰ درصد رشد فروش در رتبه‌ی چهارم و Luigi’s Mansion 3 با ۱۸ درصد افت فروش در رتبه‌ی پنجم قرار دارد.

 

بازی‌های انحصاری

در زمینه‌ی بازی‌های خارج از محدوده‌ی ۱۰ برتر، باید گفت انحصاری پلی‌استیشن ۴ یعنی Death Stranding هم توانست ۸۳ درصد رشد فروش داشته باشد تا به رتبه‌ی سیزدهم برسد. سونی هفته‌ی گذشته تصمیم به عرضه‌ی باندل‌های متنوع و مانور تبلیغاتی برروی عینک واقعیت مجازی پلی‌استیشن گرفت و به همین سبب، بازی‌هایی مانند PlayStation VR Worlds (رتبه‌ی ۲۹)، Resident Evil 7 (رتبه‌ی ۳۴)، The Elder Scrolls V: Skyrim VR (رتبه‌ی ۳۷) و Everybody Golf VR (رتبه‌ی ۴۰) به جمع ۴۰ عنوان برتر بازگشته‌اند. بازی Forza Horizon 4 هم بزرگترین نماینده‌ی مایکروسافت (Microsoft) در بین ۴۰ عنوان برتر بود و با رشد فروش ۷۴ درصدی، توانست رتبه‌ی شانزدهم را در اختیار بگیرد. بازی Sea of Thieves هم این هفته نتوانست دوام خوبی داشته باشد و از جمع ۴۰ برتر محو شد.

 

نگاهی دیگر

نکته‌ی تعجب‌انگیز جدول فروش هفته‌ی کریسمس، حضور Just Dance 2020 در رتبه‌ی هفتم است که به طرز چشمگیری توانسته از نسخه‌های پیشین فروش بیشتری داشته باشد. شاید فروش خوب Just Dance 2020، بتواند عملکرد ضعیف Ghost Recon: Breakpoint را برای یوبی‌سافت (Ubisoft) جبران کند. به غیر از این مورد، جدول نکته‌ی عجیب دیگری نداشت و همان طور که انتظار می‌رفت، رقابت پایان سال به Call of Duty و FIFA رسید و در نهایت هم کاپیتان پرایس پیروز میدان بود.

 

نینتندو نیز بیشتر از هر استودیوی دیگری، توانست بازی در بین ده بازی برتر از لحاظ فروش داشته باشد. این در حالی است که هم پلی‌استیشن ۴ و هم اکس‌باکس وان، نتوانستند عنوانی انحصاری در میان ده برتر هفته‌ی کریسمس داشته باشند. تخفیف‌های ساخت‌افزاری بزرگ مایکروسافت هم به پایان رسید و همین باعث شد تا عناوینی مانند Minecraft با افت فروش مواجه شوند. چرا که این عناوین جز باندل‌های این شرکت برای فروش اکس‌باکس بودند.

 

ده بازی پرفروش این هفته در بریتانیا

نام بازی رتبه‌ی این هفته رتبه‌ی هفته‌ی گذشته
Call of Duty: Modern Warfare ۱ ۱
FIFA 20 ۲ ۳
Star Wars Jedi: Fallen Order ۳ ۲
Mario Kart 8: Deluxe ۴ ۴
Luigi’s Mansion 3 ۵ ۵
Pokemon Sword ۶ ۶
Just Dance 2020 ۷ ۷
Mario & Sonic at the Tokyo Olympic Games ۸ ۸
Crash Bandicoot N.Sane Trilogy ۹ ۱۳
Crash Team Racing: Nitro-Fueled ۱۰ ۱۷