هفته‌ی گذشته شاهد یکی از بزرگترین دوره‌های فروش بازی طی رویداد جمعه‌ی سیاه (Black Friday) در خرده‌فروشی‌های کشور انگلستان بودیم؛ به طوری که در مدت زمان یک هفته بیش از یک میلیون نسخه‌ی فیزیکی به فروش رسید. البته باید در نظر داشت این رقم بسیار چشمگیر بوده اما نسبت به دوره‌ی مشابه سال گذشته حدود ۲۰ درصد کمتر ثبت شده است. در سال گذشته شاهد فروش بیش از ۱٫۳ میلیون واحدی نسخه‌ی فیزیکی از بازی‌های مختلف در رویداد جمعه‌ی سیاه کشور انگلستان بودیم. البته قوانین ممنوعیت تردد و فروش در کشور انگلستان به دلیل شیوع ویروس کرونا و برخی تغییرات در تاریخ و ماهیت رویداد جمعه‌ی سیاه از عوامل این کاهش نسبت به رقم پارسال به شمار می‌آیند.

 

بدون شک بازی ورزشی و پرطرفدار FIFA 21 را می‌توان برنده‌ی بزرگ جمعه‌ی سیاه دانست که اکنون در رتبه‌ی نخست جدول فروش هفتگی بریتانیا قرار دارد. دو هفته‌ی گذشته این بازی برای نخستین بار تخفیف خورد و افزایش فروش ۱۲۱ درصدی را به ثبت رساند و همان تخفیف در هفته‌ی گذشته نیز پابرجا ماند تا شاهد افزایش ۳۵ درصدی میزان فروش در آمار هفته به هفته باشیم. این بازی پس از تخفیف با برچسب قیمتی ۳۵ پوندی در انگلستان به فروش رسیده است.

 

دیگر برنده‌ی بزرگ این هفته کنسول نینتندو سوییچ بود. با توجه به این که دو کنسول نسل نهمی اکس‌باکس سری اکس و پلی‌استیشن ۵ تقریبا کمیاب شده بودند، کنسول نینتندو سوییچ موفق شد فروش بسیار خوبی را تجربه کرده و بسیاری از نسخه‌های ویژه و باندل‌های خود را به فروش رساند. همچنین در کنار فروش کنسول، فروش بازی‌های نینتندو سوییچ نیز افزایش ۳۳ درصدی نسبت به هفته‌ی قبل را نشان دادند. طبق این آمار فروش بازی‌های کنسول نینتندو سوییچ نسبت به رویداد جمعه‌ی سیاه سال گذشته با افزایش ۹ درصدی همراه بوده است.

 

بازی‌های کنسول نینتندو سوئیچ بیش از ۳۸ درصد از کل نسخه‌های فیزیکی بازی‌های فروخته شده در رویداد جمعه‌ی سیاه را تشکیل داده‌اند. عنوان موفق Animal Crossing: New Horizons که در رتبه‌ی سوم جدول فروش پس از بازی تیراندازی Call of Duty: Black Ops Cold War قرار دارد، دو هفته‌ی گذشته افزایش فروش ۳۶ درصدی را کسب کرد و حال در هفته‌ای که گذشت شاهد افزایش ۵۸ درصدی میزان فروش نسخه‌ی فیزیکی این بازی در انگلستان بودیم. عنوان دیگر کنسول نینتندو سوییچ یعنی Mario Kart 8: Deluxe نیز در رتبه‌ی چهارم جدول قرار دارد و افزایش ۶۲ درصدی را تجربه کرده است. دو بازی دیگر کنسول نینتندو سوییچ عنوان Minecraft در رتبه‌ی هشتم با افزایش ۲۶ درصدی و عنوان Super Mario 3D All Stars با افزایش ۵۴ درصدی در رتبه‌ی نهم قرار دارند.

 

به لطف کنسول نینتندو سوییچ و فروش فوق‌العاده‌ی آن، عنوان Just Dance 2021 موفق شد پس از گذشت سه هفته از زمان عرضه به فهرست ده بازی پرفروش هفته‌ی انگلستان بازگردد. این بازی با افزایش فروش چشمگیر ۱۸۲ درصدی نسبت به هفته‌ی گذشته توانست با موفقیت تجاری روبرو شود. لازم به ذکر است که عنوان Just Dance 2021 یک بازی مولتی‌پلتفرم به شمار می‌آید اما همواره عمده فروش آن مربوط به کنسول نینتندو سوییچ می‌شود.

 

تخفیفات رویداد جمعه‌ی سیاه توانست میزان فروش ۳۳ بازی از ۴۰ عنوان برتر فروش هفتگی را افزایش دهد. یکی از این عناوین بازی ابرقهرمانی Marvel Avengers بود که پس از رشد ۸۰ درصدی فروش توانست به رتبه‌ی هفتم جدول بازگردد. همچنین دو عنوان انحصاری و بزرگ شرکت سونی The Last of Us: Part 2 و Ghost of Tsushima نیز با افزایش میزان فروش مواجه شده و به ترتیب در رده‌ی ۱۶ و ۲۳ جدول جای گرفتند. به صورت کلی میزان فروش عناوین پلی‌استیشن ۴ نسبت به هفته‌ی قبل با افزایش ۴۹ درصدی همراه بود که بیشترین آمار افزایش فروش برای بازی‌های انحصاری یک کنسول در این دوره به شمار می‌آید.

 

عنوان Call of Duty: Black Ops Cold War درهفته‌ی گذشته تخفیفی برای خریداران در نظر نگرفت و در نتیجه از رتبه‌ی نخست به رده‌ی دوم سقوط کرد و کاهش فروش ۴۸ درصدی نسبت به هفته‌ی قبل را به ثبت رساند. عنوان Valhalla نیز با تخفیف مواجه نشد و با کاهش فروش ۲۸ درصدی به رده‌ی ۵ رسید. همچنین عنوان Spider-Man: Miles Morales نیز قیمت اولیه‌ی خود را حفظ کرده و با کاهش ۳۶ درصدی به رده‌ی ششم جدول رسید.

 

البته برخی نسخه‌های جدید هفته‌ی گذشته نیز شاهد سقوط بیشتری بودند. عنوان Fortnite: The Last Laugh Bundle با افت فروش ۶۵ درصدی در جایگاه ۱۳ و بازی Hyrule Warriors: Age of Calamity با افت فروش ۶۱ درصدی به رده‌ی ۲۰ رسید.

 

در پایان شما می‌توانید جدول فروش هفتگی بریتانیا را در زیر مشاهده نمایید:

عنوان بازی رتبه‌ی این هفته رتبه‌ی هفته‌ی گذشته
FIFA 21 ۱ ۲
Call of Duty: Black Ops Cold War ۲ ۱
Animal Crossing: New Horizons ۳ ۸
Mario Kart 8: Deluxe ۴ ۹
Assassin’s Creed Valhalla ۵ ۴
Marvel’s Spider-Man: Miles Morales ۶ ۳
Marvel’s Avengers ۷ ۱۲
(Minecraft (Switch ۸ ۱۰
Super Mario 3D All-Stars ۹ ۱۱
Just Dance 2021 ۱۰ ۱۵