به لطف تخفیفات ویژه‌ی جمعه‌ی سیاه (Black Friday)، بازی Mario Kart 8 توانست به صدر جدول فروش هفتگی بریتانیا بازگردد.

 

بازی Mario Kart 8: Deluxe که تاکنون بیش از 2 میلیون نسخه از آن در انگلستان به فروش رفته است، با افزایش 567 درصدی فروش هفتگی، با شش پله صعود به رتبه‌ی اول جدول فروش هفتگی بریتانیا رسید. بازی Pokémon Brilliant Diamond، صدرنشین هفته‌ی قبل، با کاهش 57 درصدی فروش هفتگی و با سقوط 5 پله‌ای به رتبه‌ی ششم جدول نزول کرد. همچنین بازی Pokémon Shining Pearl که رتبه‌ی دوم را در هفته‌ی گذشته در اختیار داشت، با کاهش 58 درصدی فروش هفتگی در جایگاه یازدهم این جدول قرار گرفت. این جدول فقط در فروش فیزیکی تاثیرگذار است و ارقام دانلود دیجیتال محسوب نمی‌شوند.

 

در هفته‌های جمعه‌ی سیاه، از نظر استانداردهای فروش فیزیکی بازی نسبتاً ضعیف بود. فروش بازی‌های فیزیکی جمعه سیاه در بریتانیا ۱۰ درصد در مقایسه با مدت مشابه در سال ۲۰۲۰ کاهش یافته است. به عبارت دیگر، در سال جاری ۱۰۰ هزار بازی فیزیکی کمتر از سال گذشته فروخته شده است.

 

دومین بازی بزرگ جمعه سیاه، عنوان FIFA 22 بود که با افزایش 145 درصدی در فروش در رده‌ی دوم جدول فروش هفتگی بریتانیا قرار گرفت. پس از آن نسخه‌ی نینتندو سوییچ بازی Minecraft با 258 درصد افزایش فروش رتبه‌ی سوم جدول را از آن خود کرد. همچنین بازی Call of Duty: Vanguard نیز در این هفته رتبه‌ی خود را در رده‌ی چهارم جدول حفظ کرد و میزان فروش آن در این هفته تقریبا مشابه هفته‌ی گذشته بوده است.

 

در این هفته بازی‌های مختلفی از تخفیفات جمعه‌ی سیاه سود بردند. بازی Marvel’s Guardians of the Galaxy با افزایش 419 درصدی فروش از رتبه‌ی هفدهم به رتبه‌ی پنجم جدول فروش هفتگی بریتانیا رسید. عنوان Just Dance 2022 با افزایش 133 درصدی فروش در رتبه‌ی هفتم قرار گرفت و بازی Animal Crossing: New Horizons نیز به لطف افزایش 94 درصدی فروش، رده‌ی هشتم را به خود اختصاص داد. بازی Far Cry 6 نیز با افزایش 49 درصدی فروش، جایگاه نهم را از آن خود کرد.

 

از طرف دیگر، بازی Battlefield 2042 با کاهش 58 درصدی در فروش به رتبه‌ی 12 جدول فروش هفتگی بریتانیا سقوط کرد و عنوان Farming Simulator 22 که به‌تازگی منتشر شده است، در رده‌ی سیزدهم قرار گرفت. 37 درصد از فروش این بازی به نسخه‌ی پلی‌استیشن 4 و 34 درصد به نسخه‌های ایکس‌باکس اختصاص دارد. نسخه‌‌های پلی‌استیشن 5 و رایانه‌های شخصی هر کدام 14 درصد از میزان فروش اثر مذکور را به خود اختصاص داده‌اند.

 

Metroid Dread، پس از خارج شدن از 40 بازی برتر در هفته‌ی گذشته، با افزایش 190 درصدی در فروش به رده‌ی 23 بازگشت. بازی Forza Horizon 5 با وجود افزایش 5 درصدی در فروش هفتگی به رتبه‌ی 19 تنزل پیدا کرد. Jurassic World: Evolution 2 به رتبه‌ی 34 سقوط کرد، اما فروش هفتگی آن 10 درصد افزایش یافت. همچنین بازی Mario Party Superstars با افزایش 105 درصدی در فروش به رتبه‌ی دهم جدول فروش هفتگی بریتانیا رسید.

 

فهرست ۱۰ بازی برتر جدول فروش هفتگی بریتانیا (منتهی به ۲۷ نوامبر) به شرح زیر است:

 

نام بازی رتبه‌ی این هفته رتبه‌ی هفته‌ی قبل
Mario Kart 8: Deluxe ۱ ۷
FIFA 22 ۲ ۵
Minecraft (Switch) ۳ ۱۲
Call of Duty: Vanguard ۴ ۴
Marvel’s Guardians of the Galaxy ۵ ۱۷
Pokémon Brilliant Diamond ۶ ۱
Just Dance 2022 ۷ ۱۰
Animal Crossing: New Horizons ۸ ۱۱
Far Cry 6 ۹ ۸
Mario Party Superstars ۱۰ ۱۳