براساس اطلاعات جدیدی که شرکت GfK منتشر کرده، بازی FIFA 22 موفق شده است برای پنجمین هفته‌ی پیاپی صدر جدول پرفروش‌های بریتانیا را تصاحب کند.

 

فروش این بازی فوتبالی شرکت الکترونیک آرتس (Electronic Arts)، یک کاهش 11 درصدی را نسبت به هفته‌ی گذشته تجربه کرد. با این حال، FIFA 22 همچنان جایگاه اول جدول را حفظ کرده و حتی راه صدر جدول را به روی به دو اثری که ورودی جدید جدول به حساب می‌آیند هم بسته است.

 

Marvel’s Guardians of the Galaxy، عنوانی است که درست پس از FIFA 22 و در رتبه‌ی دوم قرار گرفته است. این بازی، دومین اثر شرکت اسکوئر انیکس (Square Enix) محسوب می‌شود که بر اساس یکی از آی‌پی‌های مارول ساخته شده است؛ این شرکت، سال گذشته بازی Marvel’s Avengers را منتشر کرده بود. در مقایسه با آن بازی، فروش Marvel’s Guardians of the Galaxy در مقطع انتشار، تقریبا 60 درصد کمتر است.

 

البته که Marvel’s Guardians of the Galaxy بازی به نسبت کوچک‌تری است و نباید در بعد مالی انتظارات مشابهی را از آن داشت. لازم به ذکر است که در حال حاضر آمار فروش دیجیتالی این بازی در دسترس نیست. از مجموع فروش بازی دوم جدول این هفته در مقطع انتشار، 63 در پلی‌استیشن 5، 19 درصد در پلی‌استیشن 4 و 18 درصد در ایکس‌باکس اتفاق افتاده است.

 

در جایگاه سوم جدول، همچون جایگاه‌های دوم و هشتم، یک بازی جدید را مشاهده می‌کنیم. رتبه‌ی سوم جدول این هفته‌ی بریتانیا، در تصاحب Mario Party Superstars است. سری Mario Party شاید به اندازه‌ی سایر عناوین بزرگ نینتندو سرتیتر خبرها نشود، اما در گذر زمان فروش قابل توجهی داشته است. نسخه‌ی قبلی این سری که Super Mario Party عنوان آن بود، از ده بازی برتر کنسول سوییچ در بریتانیا به حساب می‌آید.

 

فروش فیزیکی بازی Mario Party Superstars در زمان انتشار، اندکی (6 درصد) کمتر از بازی قبلی سری Mario party بود، با این حال، در اینجا هم سخنی از آمار فروش دیجیتالی به میان نیامده است و حال آنکه از سه سال قبل (سال عرضه‌ی بازی Super Mario Party) تا کنون، رشد بسیاری را در میزان استقبال پلیرها از بازار دیجیتال شاهد بوده‌ایم.

 

به دنبال ورود بازی‌های تازه، Far Cry 6، ساخته‌ی جدید استودیوی یوبیسافت (Ubisoft)، همزمان با افت 23 درصدی میزان فروش خود به جایگاه چهارم جدول سقوط کرد. در همین حین، ساخته‌ی دیگر استودیوی یوبیسافت که Riders Republic نام دارد و از عناوین ورزشی به حساب می‌آید، از ورودی‌های جدید جدول است. این بازی که توانست رتبه‌ی هشتم را به نام خود ثبت کند، 52 درصد از فروش خود را در پلی‌استیشن 5، 20 درصد آن را در پلی‌استیشن 4 و 28 درصد آن را هم در ایکس‌باکس تجربه کرد.

 

بازی جدید The Dark Pictures Anthology: House of Ashes که هفته‌ی گذشته از ورودی‌های جدید جدول بود، از آثاری است که در ژانر وحشت قرار می‌گیرد. این بازی هم با 15 پله سقوط، تا جایگاه بیست و یکم جدول جدید پایین رفت؛ اتفاقی که در پی کاهش 52 درصدی آمار فروش آن رخ داد.

 

در خارج از جمع 10 بازی برتر، بد نیست به F1 2021 اشاره کنیم که همزمان با اوج گرفتن مسابقات فرمول یک، خود را به جایگاه دوازدهم پرفروش‌ترین‌های بریتانیا رسانده است. بازی Deathloop هم در پی تغییر قیمتی که برایش اتفاق افتاد، به رتبه‌ی سی و پنج جدول رسیده و به جمع 40 بازی برتر بازگشته است.

 

همچنین بازی Metroid Dread هم از جمع 10 بازی پرفروش هفته خارج شده و به رتبه‌ی پانزدهم جدول سقوط کرده است. هرچند این هفته شاهد کاهش 34 درصدی فروش بازی یادشده بودیم، اما این بازی در آستانه‌ی پشت سر گذاشتن Metroid: Other M و تبدیل شدن به ششمین بازی پرفروش از سری Metroid قرار دارد؛ البته مجددا این هم بدون در نظر گرفتن نسخه‌های دیجیتالی است.

 

رتبه‌ی این هفته رتبه‌ی هفته‌ی قبل نام بازی
۱ ۱ FIFA 22
۲ ورودی جدید Marvel’s Guardians of the Galaxy
۳ ورودی جدید Mario Party Superstars
۴ ۲ Far Cry 6
۵ ۳ Mario Kart 8: Deluxe
۶ ۴ Animal Crossing: New Horizons
۷ ۵ Minecraft (Switch)
۸ ورودی جدید Rider’s Republic
۹ ۱۰ Grand Theft Auto V
۱۰ ۸ Super Mario 3D World + Bower’s Fury