سونی رسما از کنترلر پلی‌استیشن ۵ رونمایی کرد. این کنترلر دیگر دنباله‌روی سری DualShock نیست و برای اولین بار DualSense نام دارد. در ادامه به بررسی برخی جزئیات فنی این کنترلر می‌پردازیم.

به گفته‌ی خود سونی، توسعه‌ی DualSense بر پایه‌ی محبوبیت DualShock 4 بوده است. پس از اینکه این کنترلر در سال ۲۰۱۳ منتشر شد، بسیاری از بازی‌بازان و توسعه‌دهندگان آن را بهترین کنترلر تاریخ پلی‌استیشن نامیدند و دکمه‌ی Share را ستودند. حال سونی تصمیم گرفته است که ویژگی‌های محبوب Dualshock 4 را نگه دارد، اما برخی از معایب آن را بهبود ببخشد.

همانطور که پیش‌بینی می‌شد، این کنترلر مجهز به فناوری بازخورد لامسه‌ای (Haptic Feedback) است که می‌تواند احساسات بسیار بیشتر و عمیق‌تری را به بازی‌باز منتقل کند. همچنین دکمه‌های L2 و R2 حالا مجهز به فناوری بازخورد متغیر هستند که بنا به نیاز بازی، درجه‌ی سختی متفاوتی خواهند داشت. مثلا فشردن L2 به هنگام نشانه گرفتن یک کمان، بسیار سخت‌تر از فشردن آن به هنگام نشانه گرفتن یک سلاح پیشرفته است.

یکی از تمرکزهای اصلی سونی به هنگام طراحی این کنترلر، سبک بودن آن بوده است. همچنین به گفته‌ی سونی، این کنترلر بسیار کوچک‌تر از چیزی که به نظر می‌رسد حس خواهد شد. همانطور که در تصویر می‌بینید، دیگر خبری از دکمه‌ی Share نیست. اما نگران نباشید، چرا که این ویژگی محبوب DualShock 4، حالا جای خود را به دکمه‌ی Create داده است. اطلاعات بیشتر از Create در آینده منتشر خواهد شد.

Dualsense مجهز به یک میکروفون داخلی نیز هست که باعث می‌شود برای صحبت با دوستان خود، دیگر نیاز به یک هدست خارجی نداشته باشید. در مورد طراحی ظاهری کنترلر، برخی تغییرات نیز اعمال شده‌اند. اولا یک پالت رنگی جدید برای این کنترلر موجود است. البته هنوز هم می‌توانید Dualsense را با همان رنگ سیاه کلاسیک خریداری کنید، اما قطعا رنگ جدید هم برای هواداران جذابیت زیادی خواهد داشت. در نهایت Lightbar هم به جای قسمت جلویی کنترلر، حالا به کناره‌های پد لمسی منتقل شده است.

جیم رایان (Jim Ryan)، رئیس پلی‌استیشن، پیام زیر را در مورد Dualsense منتشر کرده است:

Dualsense تغییرات زیادی را نسبت به نسل قبلی کنترلرهای ما اعمال می‌کند که نشان‌دهنده‌ی جهش رو به جلویی است که با این نسل خواهیم داشت. کنترلر جدید در کنار ویژگی‌های دیگر پلی‌استیشن ۵، بازی‌ها را تغییر خواهد داد و در راستای ماموریت ما برای پیش بردن بازی‌های ویدئویی به سمت آینده خواهد بود. می‌خواهم از هواداران پلی‌استیشن ۵ برای این سفر جذاب به سمت عرضه‌ی پلی‌استیشن ۵ قدردانی کنم. در ماه‌های آینده اطلاعات بیشتری از پلی‌استیشن ۵ منتشر خواهیم کرد.