طبق تازه‌ترین صحبت‌های آقای جیم رایان (Jim Ryan) مدیرعامل اجرایی بخش سرگرمی‌های تعاملی شرکت سونی (Sony Interactive Entertainment)، قابلیت‌های کنسول پلی‌استیشن ۵ باعث خواهد شد که بازی‌بازان تجربه‌ای کاملاً متفاوت را در هنگام بازی‌ کردن داشته باشند.

 

شرکت سونی سرانجام در رویداد کنسول پلی‌استیشن ۵ از تعدادی از عناوین نسل بعدی خود و برخی استودیوهای ترد-پارتی رونمایی کرد. بازی‌هایی که تعدادی از آن‌ها همچون Ratchet & Clank: Rift Apart و Horizon Forbidden West را به وضوح می‌توان مشاهده کرد که پیاده‌سازی آن‌ها برروی کنسول‌های بازی زمانی غیر ممکن بود. بازی‌ها اکنون از هر زمان دیگری زیباتر به نظر می‌رسند و همچنین استفاده از تکنولوژی صدای سه بعدی (۳D Audio) و درایو SSD بیش از پیش بر این تجربه تأثیر خواهند گذاشت؛ تأثیراتی که آقای جیم رایان آن را یک نوع تحول انگاره ( تغییرات پارادایم  یا Paradigm Shift که در این جایگاه می‌توان آن را معادل تحول و دگرگونی عظیم در زمینه‌ی نوع تجربه‌ی بازی‌بازان به حساب آورد) در صنعت بازی‌های ویدئویی خطاب کرده‌اند.

 

آقای جیم رایان طی مصاحبه‌ی اخیر خود با شبکه‌ی بی‌بی‌سی (BBC) در رابطه با تغییرات و ویژگی‌های اضافه شده به کنسول پلی‌استیشن ۵ گفته‌اند:

 

از نظر من تکنولوژی صدای سه بعدی یک نوع تحول انگاره (در قسمت قبل منظور از به کار بردن این اصطلاح در صنعت بازی‌های ویدئویی توضیح داده شد) محسوب می‌شود. کنترلر DualSense کنسول پلی‌استیشن ۵ با ویژگی‌های جدید و بهبود یافته‌ی خود، یک تحول انگاره است. درایو SSD کنسول پلی‌استیشن ۵ که باعث از بین رفتن صفحه‌ی بارگذاری و پیاده‌سازی ایده‌های بسیار جدید در بازی‌ها می‌‌شود یک نوع تحول انگاره ایجاد خواهد کرد.

 

ایشان همچنین در ادامه توضیح می‌دهند که چطور پیاده‌سازی ایده‌های موجود در بازی همچون Ratchet & Clank: Rift Apart برروی کنسول‌های بازی زمانی غیر ممکن بود:

 

شما در دموی این بازی مشاهده کردید که چطور Ratchet بین مکان‌های مختلف بازی تلپورت می‌کند، این درحالی است که اگر می‌خواستیم همین کار را با کنسول‌های نسل هشتم انجام دهیم، شما دائماً یا باید با صفحات بارگذاری مواجه می‌شدید و یا این کار را با حرکت کردن از داخل یک راه‌روی بسیار طولانی انجام می‌دادید.

 

همچنین عناوین Horizon Forbidden West ،Gran Turismo 7 و Demon’s Souls در کنار Ratchet & Clank: Rift Apart از اولین بازی‌هایی خواهند بود که از امکانات کنسول پلی‌استیشن ۵ همچون درایو SSD، بازخورد لمسی و تریگر‌های تطبیق پذیر بهره خواهند برد.