اگرچه شیوع بیماری Covid-19 چالش‌های زیادی را برای صنعت بازی‌های ویدئویی به وجود آورده، اما بر روی بخش مالی و درآمد این صنعت تاثیری منفی نگذاشته است. از آن‌جایی که بازی کردن یک فعالیت خانگی محسوب می‌شود، در سال جاری شاهد افزایش قابل توجه مدت زمان بازی و هزینه‌های صرف شده برای این سرگرمی بوده‌ایم. در طی قرنطینه کردن مناطق مختلف، درآمد صنعت بازی‌های ویدئویی حالا بیش‌تر از مجموع درآمد صنعت ورزش و سینما شده است.

 

طبق گزارش اخیر وب‌سایت Gamespot و اطلاعات جمع آوری شده توسط سازمان جهانی داده، انتظار می‌رود که درآمد جهانی صنعت بازی‌های ویدئویی تا انتهای امسال به رقم تقریبی ۱۹۷/۷ میلیارد دلار برسد. این رقم تقریباً ۲۰ درصد بیش‌تر از درآمد این صنعت در سال گذشته محسوب می‌شود. همان‌طور که انتظار می‌رفت، می‌توان دلیل این رشد قابل توجه را به شیوع بیماری، موفقیت کنسول نینتندو سوییچ و همچنین انتشار کنسول‌های جدید ایکس‌باکس سری ایکس و سری اس و پلی‌استیشن ۵ نسبت داد. جالب است بدانید که در سال ۲۰۱۹، مجموع درآمد صنعت‌های فیلم و ورزش معادل ۱۷۵ میلیارد دلار بود. حال با توجه وضعیت امسال، درآمد هر دو صنعت به شدت با کاهش همراه بوده است.

 

اگرچه بازار فروش نرم افزار و سخت افزار کنسول‌ها رشد زیادی داشته، اما جالب است بدانید که در سال جاری، بازی‌های موبایل بخش زیادی از درآمد صنعت بازی‌های ویدئویی تشکیل می‌دهند. درآمد بازی‌های موبایل نسبت به گذشته با رشد ۲۵ درصدی همراه بوده‌ است و انتظار می‌رود که رقم نهایی تا پایان سال معادل ۸۷/۷ میلیارد دلار باشد. همان‌طور که انتظار می‌رفت، بخش زیادی از این درآمد که معادل ۵۶/۶ میلیارد دلار است، از آسیا و مناطق اطراف اقیانوس آرام به دست آمده است.

 

از طرف دیگر، این داده‌ها با گزارش ماه قبل گروه NPD نیز مطابقت دارند. این گروه آماری در گزارش اخیر خود اعلام کرده بود که در طی ۱۱ ماه اول سال ۲۰۲۰، هزینه‌های صرف شده در آمریکا با ۲۲ درصد افزایش همراه شده و به رقم ۴۴/۵ میلیارد دلار رسیده است. بخش سخت افزار تقریباً ۴ میلیارد دلار از این رقم را تشکیل می‌دهد. این در حالی است که بیش از ۳۸ میلیارد دلار از طریق فروش نرم افزار به دست آمده است. مهم‌ترین نکته‌ی قابل توجه در گزارش NPD به رشد قابل توجه تعداد بازی‌بازان مربوط می‌شود. طبق اطلاعات منتشر شده، حالا ۷۹ درصد از جمعیت آمریکا مشغول تجربه‌ی بازی‌های ویدئویی هستند.