بقلم: احسان شریعت

طبق روال همیشگی، به زودی EA Sports یک FIFA جدید منتشر خواهد کرد. اما سوال اینجاست که چه چیزی در FIFA 22 باعث ایجاد تفاوت با نسخه‌های قبلی می‌شود؟

 

به طور کلی عنوان FIFA 22 در بخش‌های گیم‌پلی، Career، Pro Club، Ultimate Team و Volta دچار تغییراتی شده است که می‌توانند نوید سنت شکنی و دیدن یک نسخه‌ی کاملا جدید از این سری را بدهند. با ما همراه باشید تا به همه‌ی تغییرات FIFA 22 که فکر می‌کنیم ارزش توجه دارند، بپردازیم.

 

تغییرات گیم‌پلی FIFA 22

 

1- فناوری هایپرموشن (Hypermotion)

کلمه کلیدی امسال برای سری FIFA، هایپرموشن، فناوری جدید موجود در نسخه‌های نسل نهمی FIFA 22 است. این الگوریتم یادگیری ماشینی، مسابقات ضبط شده‌ی 11 به 11 را بررسی می‌کند، سپس با استفاده از آن انیمیشن‌های جدیدی را برای ایجاد حرکت طبیعی بازیکنان از جمله پاس‎‌ها، شوت‌ها و چیزهایی مانند به دام انداختن توپ، اجرا می‌کند.

به لطف این فناوری، حالا مشکل در حمل و لمس توپ بازیکنان به کمترین حد خود رسیده است، که این نوید یک تجربه‌ی بسیار روان‌تر را در گیم‌پلی جدیدترین بازی از سری FIFA می‌دهد.

 

۲- بازنویسی حرکات دروازه‌ بانان

حرکات غیرعادی دروازه بانان موضوعیست که اخیراً FIFA را تا حد زیادی گرفتار کرده است، اما هوش مصنوعی جدید موجود در این بازی قصد دارد آن‌ها را بسیار قابل اعتمادتر از قبل کند. همچنین سبک‌های دروازه بانی جدید، از سوییپرها گرفته تا دروازه بانان کلاسیک، به منظور تقلید از سبک دروازه بانان واقعی فوتبال در سراسر جهان، معرفی شده‌اند.

 

۳- سرعت انفجاری

این مکانیزم جدید به مهاجمان اجازه می‌دهد تا مدافع نزدیک خود را فریب دهند و با یک استارت سریع از او دور شوند. انتظار می‌رود که سرعت انفجاری (Explosive Sprint)، کورس‌های پویاتری را میان بازیکنان امکان پذیر کند، اما فقط امیدواریم که این قابلیت همانند حرکت بریج (Bridge) در FIFA 21، بیش از حد قوی نباشد.

 

۴- فیزیک واقعی توپ

بهبود فیزیک توپ باعث می‌شود که FIFA 22 واقع بینانه‌تر از همیشه به نظر برسد؛ چنان که در این نسخه شاهد سُر خوردن توپ روی چمن مرطوب و باران خورده و حتی کند شدن آن هنگام رسیدن یک پاس توی عمق بلند، هستیم.

 

۵- تاکتیک‌های تهاجمی جدید

در FIFA 22 سرانجام گیمرها می‌توانند شیوه‌های مختلف بازی را در هر نیمه‌ی زمین اعمال کنند، به این معنی که شما می‌توانید با استفاده از مهاجمان خود از بالا فشار بیاورید و در صورت تمایل به جلوگیری از ضد حمله، به مدافعان خود نیز عمق بدهید و آن‌ها را عقب نگه دارید.

 

بهبود‌های Career Mode

 

۶- باشگاه خود را بسازید

حالا می‌توانید باشگاه فوتبال خود را از ابتدا ایجاد کرده و آن‌ها را در هر لیگی که می‌خواهید وارد کنید. گزینه‌های سفارشی سازی برای هر کسی که Pro Clubs بازی کرده است آشنا خواهد بود، مثلا شما می‌توانید از پیراهن و لوگو گرفته تا الگوی چمن استادیوم خود را طراحی کنید. سپس می‌توانید میانگین توانایی و سن بازیکنان خود را که بعداً به صورت تصادفی به عنوان بازیکن اصلی شما ایجاد می‌شوند، انتخاب کنید.

 

7- حضور به عنوان بازیکن تعویضی در Player Career

در جدیدترین نسخه‌ی FIFA، هنگام بازی در بخش Player Career، می‌توانید به عنوان بازیکن تعویضی به زمین مسابقه وارد شوید. این قابلیت که باید زودتر از این‌ها در FIFA حضور می‌داشت، با هدف ارائه‌ی تجربیات یک بازیکن جوان و تلاش برای نفوذ به تیم و تحت تأثیر قرار دادن سرمربی، به FIFA 22 اضافه شده است.

 

۸- میزان رضایت سرمربی

با تحت تأثیر قرار دادن مربی خود، نواری که نشان دهنده‌ی میزان رضایت مربی از عملکرد شماست، سبزتر می‌شود. البته این نوار عملکرد عکس هم دارد؛ به این معنا که در صورت نارضایتی مربی، شاهد قرمز شدن این نوار و خارج شدن خود از ترکیب اصلی تیم خواهید بود.

 

۹- اهداف موجود در طول یک بازی

هنگامی که وارد زمین می‌شوید، سه هدف برای تکمیل در طول یک مسابقه به شما داده می‌شود تا حداکثر XP را بدست آورید. این موارد بسته به عواملی از جمله موقعیت شما در زمین، ترکیب موجود و شرایطی که در آن بازی می‌کنید، تفاوت دارند و از دستیابی به حداقل امتیاز بازی از ۱۰ تا به ثمر رساندن یک گل خارج از چارچوب متغیر هستند.

 

۱۰- سیستم جدید پیشرفت بازیکن

در FIFA 22 هنگام ساختن بازیکن مورد نظر خود، جای بیشتری برای مانُور دادن وجود دارد. چنان که یک درخت مهارت جدید به شما امکان می‌دهد تا بسیار تخصصی‌تر به پیشرفت بازیکن خود بپردازید و امتیاز‌های خود را در ویژگی‌های خاص خرج کنید.

 

11- Perkها برای بازیکنان

در این نسخه، سیستم جدید Perkها وجود دارد که قرار است پیشرفت‌های ملموسی را برای بازیکن و تیم شما ایجاد کند. با بالا آمدن سطح، قفل این Perkها باز شده و می‌توانید تا سه مورد از آن‌ها را برای یک مسابقه استفاده کنید. Perkها به شما امتیازات اضافی بیشتری می‌دهند و در صورت برآورده شدن شرایط خاصی، به طور خودکار فعال می‌شوند. به عنوان مثال، پس از فعال شدن قابلیت Distance Shooter، ویژگی ضربات فنی همراه با 5 ستاره شدن پای ضعیف‌تر (Weak Foot) به شما داده می‌شود، در حالی که Defensive Cover توانایی‌های آگاهی دفاعی، قطع توپ و تکل را برای تمام هم تیمی‌های شما افزایش می‌دهد.

 

۱۲- جو رختکن

حالا پس از اتمام برخی از بازی‌ها، سکانس‌های سینمایی از رختکن پخش می‌شوند که نشان دهنده‌ی افت و خیز تیم در طول یک فصل هستند. ممکن است در این سکانس‌ها شاهد پرتاب شدن بطری‌های آب پس از یک شکست در دربی یا جشن و پایکوبی پس از یک پیروزی شیرین در فینال یک تورنومنت باشیم.

 

۱۳- اولین گزارشگر مؤنث

الکس اسکات (Alex Scott)، بازیکن سابق تیم ملی زنان انگلستان و کارشناس فعلی به عنوان اولین زن در تیم تفسیر بازی‌های FIFA فعالیت می‌کند. او هنگام انجام یک مسابقه، از مسابقات دیگر که همزمان با بازی شما انجام می‌شوند، اطلاعاتی مانند کارت قرمز، گل و پنالتی را ارائه می‌دهد. لازم به ذکر است که در نسخه‌های قبلی سری، آقای آلن مکینالی (Alan McInally) این نقش را بر عهده داشت.

 

14- Tifoهای پویا

هر بازیکنی اکنون می‌تواند با استفاده از Tifoهای اختصاصی خود توسط تماشاگران در ورزشگاه نمایش داده شود. این Tifoها بسته به این که چه کسانی بهترین بازیکنان باشگاه هستند و چه کسانی بیشترین مدت زمان حضور در باشگاه را دارند، به احتزاز در می‌آیند و حتی شامل بازیکنان ایجاد شده توسط خود گیمر نیز خواهند شد.

 

پیشرفت‌های Pro Clubs

 

۱۵- بازی با دوستان بدون آسیب به رکورد مسابقات

اگر نمی‌توانید تمام تیم خود را برای یک مسابقه‌ی Pro Clubs جمع کنید اما همچنان می‌خواهید با برخی از دوستان خود بازی کنید، اکنون می‌توانید این کار را با گروه بندی و بازی در برخی از مسابقات انجام دهید بدون اینکه بر سابقه‌ی باشگاه خود تأثیر بگذارید. همیشه نمی‌توان حدود ۱۰ نفر دیگر را برای انجام بازی هماهنگ کرد، بنابراین این یک ویژگی مناسب برای اضافه شدن به این بخش است.

 

۱۶- رشد بازیکن

اکنون واضح‌تر خواهد بود که ببینید چقدر XP از هر مسابقه به دست می‌آورید و نمایش‌های بعد از بازی عملکرد شما را بررسی می