در جدیدترین مقاله‌ی منتشر شده از سوی وب‌سایت Xbox Wire، آقای فیل اسپنسر (Phil Spencer) به این موضوع اشاره کرده است که کنسول اکس‌باکس سری اکس با بهره‌گیری از یک پردازنده‌ی گرافیکی با معماری RDNA 2 می‌تواند ۱۲ ترافلاپس قدرت پردازشی را در اختیار توسعه دهندگان قرار دهد. به عبارتی، کنسول نسل بعدی شرکت مایکروسافت توانی پردازشی معادل ۸ برابر کنسول اکس‎‌باکس پایه‌ی ارائه شده در این نسل را به شما ارائه خواهد کرد.

آقای اسپنسر در صحبت‌های خود بیان کرده است که:

این کنسول یک جهش واقعی در زمینه‌ی قدرت پردازشی و گرافیکی را در کنار تکنیک‌های بسیار پیشرفته به شما ارائه می‌کند که نتیجه‌ی آن نرخ فریم‌های بالاتر، جهان‌های بسیار غنی‌تر و یک تجربه‌ی بسیار کامل در زمینه‌ی بازی‌های کنسولی که مشابه آن را هیچ‌گاه ندیده بودید، خواهد بود.

در کنار اشاره به پشتیبانی کنسول از یک سخت‌افزار ارتقا یافته و اختصاصی برای پشتیبانی از رهگیری پرتو، آقای اسپنسر درباره‌ی استفاده‌ی کنسول اکس‌باکس سری اکس از تکنیک Variable Rate Shading نیز صحبت کرده‌اند. این تکنیک که به صورت اختصاصی توسط شرکت مایکروسافت طراحی شده است، به سخت‌افزار کنسول اجازه می‌دهد در زمان پردازش تصویر، توان گرافیکی متفاوتی را در اختیار بخش‌های مختلف قرار دهد.

به جای انتصاب یک‌نواخت قدرت پردازشی گرافیک به هر پیکسل برروی صفحه نمایش، بازی‌سازان می‌توانند برخی از افکت‌های خاص برروی شخصیت اصلی بازی و یا اشیاء مهم در محیط را در اولویت قرار دهند. این تکنیک بدون تاثیر گذاشتن برروی کیفیت تصویر نهایی به یک نرخ فریم بسیار پایدارتر و رزولوشن‌های بالاتر منجر می‌شود.

در کنار این موارد، آقای اسپنسر به قابلیت Quick Resume نیز اشاره کرده‌اند که به کاربران اجازه می‌دهد با کم‌ترین تاخیر زمان و بدون هیچ مشکلی چندین بازی را متوقف و یا به دلخواه ادامه دهند. علاوه بر موارد یاد شده، در این مقاله به وجود تکنیک Dynamic Latency Input برای بهبود عملکرد و دقت کنترلرهای کنسول و قابلیت‌های جدید HDMI 2.1 مانند حالت خودکار Low Latency و نرخ فریم پویا نیز اشاره شده است. یکی از مهم‌ترین نکاتی که به آن پرداخته شده است به قابلیت کنسول در ارائه‌ی نرخ فریم ۱۲۰ مربوط می‌شود. علاوه بر این، به قابلیت جدیدی تحت عنوان Smart Delivery نیز اشاره شده است که به شما اجازه می‌دهد «بهترین نسخه‌ی موجود از بازی» را برروی کنسول دلخواه خود تجربه کنید.

در مجموع به نظر می‌رسد کنسول نسل بعدی شرکت مایکروسافت قابلیت‌ها و ویژگی‌های جالب و کاربردی زیادی را در اختیار شما قرار می‌دهد. در حال حاضر، شرکت مایکروسافت قصد دارد کنسول اکس‌باکس سری اکس را در تعطیلات پایانی سال ۲۰۲۰ میلادی به بازار عرضه کند. البته قیمت نهایی این کنسول هنوز مشخص نشده است.