بازی‌های ابری (Cloud Gaming)، شاید در سال‌های گذشته به پیشرفت زیادی دست پیدا کرده باشند، اما کنسول‌ها قرار نیست فعلاً جایی بروند.

 

به لطف فضای ابری، استریم بازی‌ها در سرویس‌های اشتراکی که طی سال‌های گذشته پا به عرصه گذاشته‌اند، تبدیل به منبع درآمد بزرگی شده است. هر دو شرکت مایکروسافت و سونی با سرویس‌های اشتراکی مخصوص به خود، امکان استریم بازی‌ها با نرم‌افزارهای مختلف روی هر دستگاهی که یک صفحه نمایش داشته باشد را برای بازیکنان فراهم کرده‌اند. حتی بعضی‌ها می‌گویند که در زمان خیلی کمی، اصلاً احتیاجی به کنسول‌های بازی نخواهد بود.

 

آقای Pav Bhardwaj، مدیر جهانی محصولات مایکروسافت در بخش Xbox Game Pass، طی رویداد نمایش تلویزیون‌های هوشمند سال 2022 سامسونگ، در مصاحبه با وب‌سایت GamesIndustry، بیان کرد:

در مقایسه با هشت سال پیش، در بحث تکنولوژی و پهنای باند پیشرفت زیادی حاصل شده، اما طی این زمان، انتظارات مردم نیز در کنار آن افزایش یافته است. فکر می‌کنم حالا به نقطه‌ای رسیدیم که می‌توان سرویس‌ بازی‌های ابری را با همان کیفیت سرویس‌های اشتراکی Disney+ یا Netflix در تلویزیون‌های هوشمند ارائه داد و با آن، نیازی به کنسول نخواهید داشت.

 

تلویزیون‌های جدید سامسونگ، حالا سربرگ تازه‌ای با نام The Hub دارند که به صورت پیش‌فرض، سرویس‌های استریم بازی مثل Game Pass ،GeForce Now و Google Stadia در آن نصب شده است. آقای Bhardwaj همچنین، با اشاره به عدم نیاز به هیچ دانلودی و قابلیت بازی روی دستگاه‌های قابل حمل، به سهولت بهره‌مندی از بازی‌های ابری اشاره کرد.

 

 

با وجود این اظهارات، آقای Bhardwaj همچنین اذعان می‌کند که Cloud Gaming هنوز نمی‌تواند به طور کامل جای کنسول‌های بازی را پر کند:

برای بعضی از افراد، استفاده از کنسول‌ها، داشتن یک کنسول در اتاق برای بازی و تجربۀ آن، همیشه لذت‌بخش خواهد بود.

من عاشق کنسول‌ها هستم. این تنها یک راه دیگر، یک گزینۀ دیگر برای ورود بقیه افراد به دنیای بازی‌ها است. موضوع این نیست که یکی از آن‌ها به قیمت دیگری تمام شود، این بیشتر به مانند یک موجی تازه است و با وجود همۀ این موقعیت‌های مختلفی که در اختیار ما قرار دارند، به‌یقین در دورۀ خوبی به سر می‌بریم. هنوز رایانه‌های شخصی هستند و در آینده شکل‌های جدیدی از راه‌های بازی کردن را خواهیم دید.

 

آقای Bhardwaj همچنین، اشاره کرد که کنسول‌ها دوست‌داشتنی هستند و Cloud Gaming تنها یک گزینۀ عالی در کنار آن‌ها است.

 

تنها گیمرها نیستند که می‌توانند از فضای ابری سود ببرند. سونی، به‌تازگی استودیوی Haven که در ساخت بازی‌ها بر پایۀ فضای ابری فعالیت می‌کند را خریداری کرده است.