به تازگی آمار جالبی از میزان فروش تمامی کنسول‌هایی که تاکنون وارد بازار شده‌اند، منتشر شده است که در آن شاهد یکه تازی کنسول‌های پلی‌استیشن ۲ و نینتندو DS در میان تمامی کنسول‌های تاریخ هستیم. در ادامه با گیمفا همراه باشید تا نگاهی به اطلاعات منتشر شده در این خصوص داشته باشیم.

سال ۲۰۲۰ ، امروزه شاهد رقابت‌های بسیاری بین دو برند اکس‌باکس و پلی‌استیشن هستیم. هرساله هزاران بازی وارد بازار می‌شوند و صد‌ها میلیون نسخه از آن‌ها نیز در همان سال به فروش می‌رود. اما شاید کم‌تر کسی از خود این سوال را بپرسد که تاکنون چند دستگاه از کنسول‌های بازی روانه‌ی بازار شده و به فروش رسیده است.

طبق آخرین آمار به دست آمده از سایت LearnBonds، برای میزان فروش کنسول‌های بازی تاکنون، به نظر می‌رسد که شرکت سونی با کنسول خود یعنی پلی‌استیشن ۲ همچنان به حکمرانی در میان تمامی کنسول‌های منتشر شده در تاریخ صنعت بازی‌های ویدئویی ادامه می‌دهد. در ادامه شما می‌توانید آخرین آمار از فروش جهانی کنسول‌های بازی را مشاهده کنید.

همان‌طور که در تصویر پایین مشاهده می‌کنید، کنسول پلی‌استیشن ۲ با فروش ۱۵۷٫۶۸ میلیون دستگاه، همچنان در صدر جدول پرفروش‌ترین کنسول‌های بازی تاریخ قرار دارد. پس از آن نیز کنسول دستی شرکت نینتندو یعنی نینتندو DS با  ۱۵۴٫۹ میلیون دستگاه فروخته شده، در جایگاه دوم پرفروش‌ترین کنسول‌های تاریخ قرار دارد. با وجود اختلاف کم فروش این دو کنسول، دستگاه گیم بوی که در جایگاه سوم قرار دارد، با میزان فروش ۱۱۸٫۶۹ میلیون دستگاه، اختلاف فاحشی با فروش کنسولغ پلی‌استیشن ۲ و نینتندو DS از لحاظ میزان فروش دارد.

 

اما پس از آن‌ها کنسول نسل هشتمی شرکت سونی یعنی پلی‌استیشن ۴ با میزان فروش ۱۰۹٫۸۶ میلیون دستگاه قرار دارد و همچنان در حال نزدیک شدن به جایگاه سوم، برای ورود به جمع سه کنسول پرفروش تاریخ صنعت بازی است. با این حال ما در سال جاری شاهد عرضه شدن کنسول پلی‌استیشن ۵ خواهیم بود و سوالی که در این بین به وجود می‌آید آن است که آیا این اتفاق باعث کاهش شدید فروش پلی‌استیشن ۴ خواهد شد یا این کنسول همچنان به واسطه‌ی عناوین انحصاری پیش‌روی خود، یعنی The Last of Us Part II و Ghost of Tsushima به فروش شگفت‌انگیز خود ادامه خواهد داد؟

اما کنسول نسل هشتمی اکس‌باکس وان با وجود آن‌ که در سال‌های اخیر به واسطه‌ی سرویس اکس‌باکس گیم پس به محبوبیت بسیاری نزد بازی‌بازان رسیده است اما با فروش ۴۷٫۳۵ نسخه‌ای در اواسط جدول ۲۵ کنسول پرفروش تاریخ صنعتی بازی قرار دارد که این عدد بسیار پایین‌تر از میزان فروش کنسول نسل هفتمی شرکت مایکروسافت یعنی اکس‌باکس ۳۶۰ با ۸۵٫۸ میلیون دستگاه فروخته شده قرار دارد.

همچنین بیشتر فروش دو کنسول پلی‌استیشن ۲ و پلی‌استیشن ۴ در میان کشورهای اروپایی بوده است. طبق آخرین آمار، تاکنون ۵۵٫۲۸ میلیون دستگاه پلی‌استیشن ۲ و ۴۵٫۱۲ میلیون دستگاه کنسول پلی‌استیشن ۴ در قاره‌ی اروپا به فروش رسیده است. در قاره‌ی آمریکای جنوبی نیز تاکنون ۵۳٫۶۵ میلیون دستگاه کنسول پلی‌استیشن ۲ و ۳۶٫۳۴ میلیون دستگاه کنسول پلی‌استیشن ۴ به فروش رسیده است.

همچنین در رابطه با این موضوع، مدتی قبل بود که شرکت سونی اعلام کرد، تاکنون بیش از یک میلیارد بازی برروی کنسول پلی‌استیشن ۴ به فروش رسیده است. همچنین مدتی قبل شرکت نینتندو اعلام کرد که فروش کنسول نینتندو سوییچ از ۵۵ میلیون دستگاه عبور کرده است.