بقلم : سعید آقابابایی

 

راستش داشتم نظرات پست نمرات Biomutant را می‌خواندم و یک موضوع برای بار دهم به من ثابت شد. کلیت گیمرها و قضاوت عمومی و درکی که آن‌ها دارند بسیار بسیار از منتقدین (از جمله من که البته بیشتر خودم را گیمر می‌دانم تا منتقد) بیشتر است و به شخصه اگر بخواهم یک بازی بخرم که چیزی از آن نمی‌دانم، ترجیح می‌دهم نظرات پست نمرات یک بازی در گیمفا را بخوانم و بر آن اساس قضاوت کنم تا بر اساس نمرهٔ متا. دوستان فقط یک چیز را به شما بگویم. واقعا نمره‌ای که آدم در برخی سایت‌ها می‌بیند با توضیحاتی که منتقد در آن نقد در مورد بازی داده است نمی‌خواند. این موضوع را چند تا از کاربران عزیزمان هم در پست نمرات بازی گفته بودند. طرف کلی مدام و مدام از بازی تعریف کرده است و نوشته این عنوان تمام موارد لازم برای یک نقش‌آفرینی جذاب را دارد، بعد نمره را می‌بینی شده است ۶! چرا؟ والا نمی‌دانم. آقای منتقد خب تو که کلا ۲-۳ تا ایراد ریز از بازی گرفتی پس ۶ از کجا آمد؟ احتمالا چون سازنده خیلی کوچک و جدید است و بازی به این عظمت مثل Biomutant را تیمی کوچک ساخته‌اند. قبلا هم گفته بودم حس می‌کنم این بازی به حقش نمی‌رسد و همین‌طور هم شد. ولی خب من را می‌شناسید. من بازی می‌کنم و نظر و نمرهٔ خودم را می‌دهم. قضاوت دیگر با گیمرهاست.

 

 

برویم سراغ صحبت در مورد Biomutant. برخی مواقع یک بازی با این که حتی قبل از عرضه‌اش هم می‌دانسته‌ای که بازی معرکه‌ای است، باز هم بعد از انتشار و تجربهٔ آن، شگفت‌زده و به معنای واقعی کلمه سورپرایزت می‌کند از بس که فوق‌العاده است. این اتفاق مثلا برای من در مورد آنچارتد ۴ و والهالا رخ داد، ولی عجیب‌تر از این‌ها، Biomutant است که به تازگی بدجوری سورپرایزم کرده و به نوعی فکم را زمین انداخته است! بالاخره آن دو بازی که نام بردم یکی از سری آنچارتد و یکی هم از سری اساسین بودند و هر دو از غول‌های عظیم صنعت بازی هستند، ولی یک بازی زیاد شناخته‌نشده مثل Biomutant که اولین بازی یک سری است، وقتی می‌آید و چنین کاری با کسی که ۳ دهه است دارد بازی می‌کند و هیچ نقش‌آفرینی خوبی از زیر دستش در نرفته است، می‌کند، یعنی بازی خیلی باکیفیت و خوش‌ساخت و ارزشمندی است. دوستان عزیزم در یک کلام می‌گویم بازی Biomutant در سطح و اندازه‌های برترین عناوین اکشن نقش‌آفرینی جهان‌آزادی است که در سال‌های اخیر بازی کرده‌اید و گاهی واقعا روی آن‌ها را هم با تنوع مثال‌زدنی‌اش کم می‌کند، زیرا بسیار یونیک است.

 

 

اصلا هر چه‌قدر که امروز و در این مقاله در مورد این بازی صحبت کنم، باز هم نمی‌توانم حسی که تجربهٔ آن به شما می‌دهد را دقیقا بازگو کنم. این را هم بدانید که کسی نیستم که با ۴ ساعت بازی کردن یک نقش‌آفرینی عظیم، برایتان فلسفه ببافم. بنده تاکنون حدود ۶۰ ساعت Biomutant را بازی کرده و ۱۰۰ درصد از تروفی‌هایش را هم گرفته‌ام و خلاصه بازی را زیر و رو کرده‌ام، پس دقیقا می‌دانم که در آن چه خبر است و چه کیفیتی دارد. امروز این موارد را برای شما هم بازگو می‌کنم تا راحت‌تر در مورد این عنوان تصمیم بگیرید. خلاصهٔ نقدم می‌شود این؛ اگر ذره‌ای به سبک اکشن نقش‌آفرینی جهان‌آزاد علاقه دارید، خودتان را از تجربهٔ یکی از یونیک‌ترین و بی‌مشابه‌ترین عناوین سال‌های اخیر محروم نکنید. بد نیست تا ابتدا این عنوان را برای شما معرفی کنم. عنوان Biomutant نخستین بازی استودیوی سوئدی Experiment ۱۰۱ به حساب می‌آید (که اتفاقا این اصلا برای منتقدان عزیز و نمرات بازی خوب نیست زیرا می‌دانیم این دوستان چه‌طور بر اساس نام سازنده، بازی‌ها را قضاوت می‌کنند).

 

 

این استودیو در سال ۲۰۱۵ و با تعدادی از اعضای سابق استودیو آوالانج، تاسیس گردید و کار خود را آغاز کرد. در ۱۹ آگوست ۲۰۱۷ بود که در تبلیغی در یک مجله‌ی آلمانی به نام GamesMarkt، وجود Biomutant برای نخستین بار تایید شد که در این مجله اصطلاح جالبی در مورد این بازی به کار رفته بود و از آن به عنوان یک بازی «post-apocalyptic kung-fu fable» یاد شده بود. سپس دو روز بعد در ۲۱ آگوست این بازی به صورت رسمی معرفی گردید. یک هفته بعد و در مراسم گیمزکام در آلمان، Biomutant قابل بازی بود و از آن روز بسیاری طرفدار برای خود دست و پا کرد. برای ساخت این عنوان از آنریل انجین ۴ استفاده شده است. زمان گذشت و در نهایت عنوان Biomutant اخیرا و در تاریخ  ۲۵ می‌ سال جاری برای پلتفرم‌های Microsoft Windows و PlayStation ۴ و Xbox One  منتشر شده است. در این مطلب قصد دارم تا تمام تجربه‌ام از این عنوان را در اختیار شما عزیزان قرار دهم تا هر چه بیشتر با کلیت این بازی و المان‌های مختلف آن آشنا شوید. پس شما را در ادامه دعوت می‌کنم به مطالعهٔ مقالهٔ «نقد و بررسی بازی Biomutant.»

 

 

عنوان Biomutant داستان خوب و جالبی دارد و از نمایش سکانس‌هایی در مورد گذشتهٔ شخصیت اصلی گرفته تا چگونگی روند شکل گرفتن شخصیت او، همه و همه در دل داستان بازی وجود دارند و سعی می‌کنند تا شما را به بازی و داستان و شخصیت‌های آن نزدیک کنند. البته خب از این نمی‌گذرم که در نهایت، داستان بازی و مخصوصا شخصیت‌های آن خیلی عمیق و تاثیرگذار نیستند و هیچ پیچیدگی و عمق خاصی ندارند، ولی خب روند پیشروی داستان در نوع خودش اصلا و ابدا فاقد ارزش نیست و شما همواره در طول بازی، داستان و وقایع آن را در گوشهٔ ذهن خود دارید. دنیای بازی Biomutant دچار یک فاجعه‌ی طبیعی شده است که این موضوع به دلیل بیرون آمدن و نشت یک ماده‌ی روغنی سمی از زیر زمین و آلوده کردن درخت زندگی رخ داده است.

 

 

درخت زندگی ۴ ریشه‌ی مختلف دارد که از طریق هر کدام از آن‌ها به دنیا زندگی می‌بخشد. به منظور نجات درخت زندگی و دنیای بازی، بازی‌بازان بایستی به انتهای هر کدام از ریشه‌ها برسند که در آن‌جا علاوه بر ماده‌ی سمی، یک موجود عظیم و قدرتمند که World Eater نام دارد نیز در حال نابود کردن ریشه از طریق جویدن آن است. هم‌چنین در بازی ۶ قبیله و کلی شخصیت مختلف (ولی شخصیت‌هایی عمیق و به‌یادماندنی نیستند) نیز وجود دارند که هر کدام با دیگری کاملا تفاوت دارند. ۳ عدد از این قبیله‌ها قصد دارند تا درخت زندگی را شفا داده و دوباره آن را صحیح و سالم کنند و ۳ قبیله‌ی دیگر قصد دارند تا کار خود را انجام دهند و توجهی به درخت زندگی و … نداشته باشند. هر یک از این قبیله‌ها در بازی می‌توانند از طریق سیستم کارما در داستان بازی تاثیرگذار باشند.

 

 

بازی‌باز می‌تواند با یک قبیله متحد شود و ۵ قبیلهٔ دیگر را نابود کند تا متحد خود را هر چه قوی‌تر نماید. البته شما بدون کشتن و نابود کردن هیچ قبیله‌ای هم می‌توانید در مورد سرنوشت درخت زندگی تصمیم بگیرید و در واقع شما هستید که تصمیم می‌گیرید راه کشتار و نابودی قبایل را پیش بگیرید یا آن‌ها را از بین نبرید و با هم متحد کنید. Biomutant از سیستم داستان‌گویی چندشاخه پیروی می‌کند و تصمیماتی که شما در طول بازی می‌گیرید مشخص می‌کنند که داستان چگونه پیش می‌رود و در واقع تاثیر و عواقب تصمیمات خود را در دنیای بازی خواهید دید.

 

 

این موضوع برای علاقه‌مندان به بازی‌های نقش‌آفرینی و همین‌طور از جهت بالا بردن ارزش تکرار بازی می‌تواند بسیار جذاب باشد، مخصوصا که این موضوع به خوبی در بازی پیاده شده است و واقعا تصمیمات بازی‌باز بسیاری از مواقع در رقم زدن آیندهٔ دنیای بازی نقش دارند، البته منتظر ویچر که نیستید احیانا! شخصیت‌های مختلف بازی حرف می‌زنند، ولی کلماتی نامفهوم می‌گویند و به زبانی غیرمشخص صحبت می‌کنند. در واقع این راوی بازی است که تک تک صحبت‌هایی که شخصیت‌ها می‌کنند را برای شما می‌گوید و در کل بازی تنها راوی است که تک تک وقایع داستان و صحبت شخصیت‌ها و … را برای شما بیان می‌کند.

 

 

بازی گزینهٔ جالبی هم دارد که اگر احساس کردید راوی زیاد حرف می‌زند، درجهٔ گزارش دادن او از وقایع و … را کم کنید تا کم‌تر حرف بزند! به هر حال می‌دانیم که Biomutant عنوانی با بودجه‌ای عظیم صدها میلیون دلاری نبوده است و تصمیم سازندگان مبنی بر روایت کل وقایع بازی و دیالوگ‌ها توسط یک راوی، بسیار حرکت جالب و خوبی در راستای استخدام نکردن ده‌ها صداگذار مختلف بوده است و باید بگویم واقعا این موضوع اصلا شما را در بازی اذیت نمی‌کند، زیرا راوی واقعا کارش درست است و صدای بسیار زیبایی هم دارد.

 

 

بازی Biomutant از نظر بصری و طراحی‌های هنری به معنای واقعی کلمه زیباست و مهم‌ترین نکته‌اش هم این است که نوعی جدید از دنیای فانتزی را به تصویر کشیده و تا حالا چیزی شبیه آن را مشاهده نکرده‌اید. کافی است به تصاویری که از بازی برایتان قرار داده‌ام نگاه کنید و خودتان خیلی چیزها را می‌فهمید. نمی‌دانم چطور یک عده می‌توانند به بازی به این زیبایی که فقط گرافیک و طراحی‌های هنری‌اش ۵-۶ نمره دارد بدهند ۵ و ۶. به خدا بی‌انصافی هم حدی دارد. طراحی مراحل و مناطق مختلف بازی Biomutant واقعا زیبا و چشم‌نواز هستند و شاهد طراحی‌های هنری و طراحی‌های ظاهری بسیار زیبا و جذابی در اکثر بخش‌ها هستیم که باعث می‌شوند از تنوع و کیفیت طراحی‌های دنیای بازی و موجودات و باس‌های فوق‌العادهٔ آن به وجد بیایید و هیچ بخشی از آن برایتان خسته‌کننده نشود، زیرا هر منطقهٔ بازی کلا با بقیه فرق دارد و این برای عنوانی با نقشه‌ای عظیم بسیار حیاتی است. خوشبختانه از نظر گرافیک فنی هم بازی کاملا باثبات است  و هرگز باگ و افت فریم در بازی نمی‌بینیم (بنده بازی را از ابتدا تا انتها پاک‌سازی و پلات کرده‌ام).

 

 

برویم سراغ گیم‌پلی بازی که نقطهٔ عطف و قلب تپندهٔ آن است. یادم است که خیلی خیلی وقت پیش، رئیس استودیو Experiment ۱۰۱ اعلام کرد دشوارترین چالشی که تیم سازنده در روند ساخت بازی با آن روبه‌رو بوده است، ایجاد بالانس و تعادل کامل و صحیح و واضح در سیستم مبارزات بازی و بین تیراندازی، حملات Melee و قابلیت‌ها و توانایی‌های مختلف بوده است که ترکیب این‌ها با یکدیگر یک سیستم بسیار جذاب و یکپارچه را به وجود بیاورد. حالا باید بگویم احسنت به تیم سازندهٔ بازی که دقیقا این کار را به درستی انجام داده‌اند. عنوان Biomutant یک اکشن نقش‌آفرینی جهان‌آزاد است که از زاویهٔ دوربین سوم‌شخص دنبال می‌شود. بازی‌باز در بازی کنترل یک موجود شبیه راکون را در دنیایی که پر است از انواع و اقسام حیوانات جهش‌یافته برعهده می‌گیرد.

 

 

نخستین قدم در گیم‌پلی بازی به سنت بسیاری از عناوین نقش ‌آفرینی، جایی است که شما باید شخصیت خود را خلق و شخصی‌سازی کنید. جنسیت، قد، چاقی و لاغری، پنجه‌ها و بسیاری از ویژگی‌های دیگر را می‌توانید در شخصیت خود تغییر دهید و از همه جالب‌تر آنجاست که تمام این شخصی‌سازی‌ها کاملا بر روی عملکرد شخصیت اصلی بازی در طول گیم‌پلی و پیشروی در بازی تاثیرگذار هستند. یک شخصیت عضلانی و چاق، قاعدتا سنگین‌تر است و چابکی کمتری در حرکات خود دارد ولی از سویی هم مقاومت بیشتری در تحمل کردن آسیب دارد. تازه بازی با این انتخاب‌ها، بعدا شما را محدود نمی‌کند و می‌توانید در بخش‌هایی از بازی، جهش‌های ژنتیکی دیگری روی شخصیت خود پیدا کنید و او را هم از نظر ظاهر و هم کلاس، تغییر دهید که این واقعا معرکه است.

 

 

باعث خوشحالی است که دنیای بازی از سیستم آب و هوای کاملا داینامیک و همین‌طور چرخه‌ی شب و روز داینامیک برخوردار است که قطعا بازی را بسیار زیباتر و جذاب‌تر کرده و حتی بر روی رفتار دشمنان نیز تاثیر می‌گذارد. بسیاری از محیط‌های بازی بدون استفاده