به قلم: آرمان تبریزی

 

امروزه برای همه‌ی دنبال کنندگان دنیای گیمینگ فارغ از هر سن و سلیقه‌ای که دارند، اثبات شده است که فرام سافت‌ویر (From Software) یکی از استودیوهای صاحب سبک و ارزشمند حوضه بازی‌های ویدئویی است.

استودیویی که با حضور فعال و ذهن خلاق هیدتاکا میازاکی و دیگر اعضای تیم خود در کمتر از 13 سال با سرعت و دقتی بی‌نظیر و خلق پی در پی عناوینی کم‌نقص همچون Demon's Souls و سه‌گانه Dark Souls در کنار آی‌پی‌های جدیدی نظیر سکیرو، بلادبورن و در نهایت Elden Ring، توانست نام خود را به عنوان یکی از خلاق‌ترین تولید‌کنندگان‌ عناوین ویدئوگیمی جریان اصلی ثبت کند.

استودیویی که امروزه صبر کردن برای عرضه هر اثر بعدی آن، کاری طاقت‌فرسا خواهد بود.

الدن رینگ هم از این قاعده مستثنا نبود و پس از معرفی شدن، بار و بارها و در طی رویدادهای محتلف به عنوان مورد انتظارترین بازی پیش‌رو انتخاب شد و با اعلام خبر همکاری George R. R. Martin نویسنده بزرگ ژانر فانتزی در خلق اسطوره‌شناسی دنیای بازی، هرچه بیشتر بر شوق و هیجان طرفداران افزوده شد‌.

درنهایت حدود یک ماه قبل جدیدترین دست‌پخت میازاکی و فرام سافت‌ویر منتشر شد و توانست به حجم بالایی از انتظارات به خوبی پاسخ دهد و حتی با ثبت امتیاز متای 97 و فروش فوق‌العاده و بی‌سابقه خود در کمتر از دو هفته نظر جمع کثیری از مخاطبان و منتقدان را جلب کند.

همه ماجرا‌ اما به اینجا محدود نشد و الدن رینگ به عنوان یکی از برترین عناوین ویدئوگیمی تمامی ادوار مورد ستایش بی حد و مرز جهانی قرار گرفت و در کنار هم‌خانوادگان ژاپنی خویش مثل زلدا و ماریو به عنوان یکی از برترین عناوین صنعت گیم مشرق زمین شناخته شد.

در این که الدن رینگ بازی کم‌نقص و لایق تحسینی‌ است شکی نیست ولی در ادامه به این این سوال خواهیم پرداخت که آیا جدیدترین وارث عناوین سولزلایک واقعا به اندازه‌ای که در بوق و کرنا کرده‌اند شاهکار و جریان‌ساز هست؟

برای یافتن پاسخ سوال فوق با ما در نقد و بررسی بازی الدن رینگ، همراه شوید.

 

به سرزمین میانه خوش آمدید!

 

داستان

دنیای مارتین، روایت میازاکی

داستان الدن رینگ معجونی عجیب و شگفت‌آوز از المان‌های موفق بسیاری از آثار جاودان ژانر فانتزی است. از آکادمی‌های جادوگری هری پاتر با برج و باروهای بلند گرفته تا اسطوره شناسی و موجودات تخیلی دنیای مارتین، همگی در الدن رینگ یافت می‌شوند.

حتی با مشاهده دقیق‌تر می‌توان ردپای برخی المان‌های عناوین سری ارباب حلقه را نیز در این اثر پی گرفت اما جدای از همه این‌ها چیزی که اسطوره‌شناسی و پیش‌‌زمینه داستانی الدن رینگ را هرچه قدرتمندتر و غنی‌تر از قبل می‌کند، این مورد است که روح منحصر به فرد داستان‌گویی و دنیاسازی میازاکی نه‌تنها کمرنگ نشده بلکه در ترکیب با خلاقیت مارتین به درخشش فوق‌العاده‌ای دست یافته است.

شاید در اولین نگاه، بسیاری از مخاطبان متوجه ردپای مارتین در داستان‌گویی اثر نشوند ولی اگر طبق روال همیشگی عناوین میازاکی، با دقت و حوصله در دنیای اثر و پیرامون حوادث گذشته‌ی دنیای آن کاوش و تحقیق کنند بدون شک به نقش پررنگ مارتین به‌ویژه در خلق و ترسیم روابط بین باس‌ها و خط خونی خاندان‌های حاضر در بازی پی می‌برید.

تقریبا غیر ممکن است شباهت پیش‌زمینه کلی داستان بازی الدن رینگ را با آثار مارتین انکار کرد و المان‌هایی چون ازدواج‌های پی در پی و طلاق، شورش، خیانت، دسیسه‌چینی، روابط خویشاوندی و در یک کلمه بازی تاج و تخت که معرف تم کلی اثر اصلی مارتین است‌ به شکلی زیبا و با حویتی منحصر به‌فرد در الدن رینگ پیاده‌سازی شده است.

 

سرزمین میانه واقعا بزرگ است، شاید یکی از پهناورترین جهان‌های خلق شده در دنیای بازی‌های ویدئویی.

 

البته ناگفته نماند تک‌تک این المان‌ها و متاریال‌ها با عناصر همیشگی و خلاقیت‌های خاص ذهن میازاکی مخلوط شده و نتیجه‌ی آن یک معجون همگون و جذاب با تمی مابین نغمه یخ و آتش و سری سولز شده است.

محیط‌ها، اسامی، شخصیت‌ها و... بیش از همه مدیون خلاقیت و سبک داستان‌گویی میازاکی هستند ولی اصلی‌ترین نقطه قوت داستان بازی که همان پیش‌زمینه و اسطوره‌شناسی دنیای آن است عموما به دست مارتین خلق شده‌ است.

در نهایت الدن رینگ در ساحت ترسیم دنیایی غنی مملو از المان‌های فانتزی و یک پیش‌زمینه داستانی قدرتمند برای جهان خود، تقریبا بی‌نقص عمل می‌کند و اسطوره‌شناسی فوق‌العاده‌ای را به نمایش‌ می‌گذارد.

اما بازی مورد بحث در زمینه‌ی داستانی ابدا بی‌ایراد نیست و برخلاف دنیاسازی و ترسیم گذشته جهان خود؛ در چند نمونه از اصلی‌ترین ارکان روایت داستان مثل شیوه روایت و کلیت داستان دچار ضعف‌های جدی است.

ابتدا بهتر است از شخصیت‌پردازی اثر صحبت کنیم. الدن رینگ با وجود دنیای غنی خود متاسفانه شامل کاراکتر محوری پردازش‌ شده‌ای نمی‌شود و به سبک بیشتر عناوین سولزلایک، پروتاگونیست ما حتی دیالوگ خاصی ندارد و شخصیت او فاقد‌ هرگونه هدف، ویژگی اخلاقی، رفتار مخصوص و حتی گذشته‌ی درست و حسابی است، چه‌ برسد به تحول شخصیتی و قوس اخلاقی‌. موردی که در جهان امروز ویدئوگیم که پرشده از شخصیت‌های شناسنامه‌دار و باورپذیر است، مشکل بزرگی به شمار می‌رود.

از طرف دیگر بیشتر کاراکترهای فرعی از جمله باس‌ها و افراد خاندان‌های سلطنتی حاضر در دنیلی بازی به پاس پیش‌زمینه داستانی قوی و دنیاسازی غنی، خلق و خوی مخصوص و کاراکتر جذاب و پرداخت شده‌ای‌ دارند و وقتی با هر یک از باس‌ها مواجه می‌شوید، تک تک رفتار و گفتار او و حتی محیطی که در آن با باس مدنظر به مبارزه می‌پردازید پر از رمز و راز و متاریال‌های داستانی مختلفی است که می‌توانید با صرف وقت و کمی دقت متوجه آن‌ها شوید و از موهبت قلم خلاق و ذهن دقیق و جزئی‌نگر داستان‌نویسان بازی لذت ببرید.

 

متاسفانه بیشتر شخصیت‌های فرعی، پردازش کاملی ندارند...

 

علاوه بر این هر یک از محیط‌ها و بخش‌های گوناگون دنیای پهناور بازی شامل داستانک‌ها‌ و معما‌های‌ داستانی مخصوص به خود می‌شوند و مخاطب می‌تواند با دقت و کنار هم قرار دادن قطعات پازل داستان، مثلا از سرگذشت مردم یک منطقه یا روستا و یا پیش‌زمینه پشت زندگی یک باس فرعی مطلع شده و لذت ببرد.

مورد دیگر کیفیت عالی داستان مراحل فرعی بازی است که عملا یک سر و گردن از بیشتر بخش‌های داستان اصلی بالاتر است و بیشتر از داستانک فرعی نقش مکمل جذابی برای داستان محوری را ایفا می‌کند که درک داستان اصلی بدون دنبال کردن آن تقریبا غیرممکن است.

بسیاری از شخصیت‌ها و محیط‌ها و حتی باس‌های جذاب بازی در طی همین مراحل فرعی معرفی شده و گسترش می‌یابند و همین نکته ارزش تجربه آن‌ها را چند برابر می‌کند (مثلا کوئست Ranni که علاوه بر داستان زیبا، مزایای مختلف و ارزشمندی را در دسترس پلیر قرار می‌دهد.) در کل الدن رینگ در پی‌ریزی یک سیستم روایی عظیم و به هم پیوسته تا حد قابل توجهی موفق ظاهر شده است.

 

اسطوره‌شناسی الدن رینگ حقیقتا خارق‌العاده است، دنیای بازی پر از نمادپردازی‌های جالبی است که علاوه بر مفاهیم داستانی بعضا معانی زیرپوستی خاصی را هم منتقل می‌کنند.

 

 

گیم‌پلی

دارک سولز با چاشنی جهان باز!

گیم‌پلی الدن رینگ بیش از‌ هرچیز و در ساده‌ترین بیان ممکن نسخه بالانس شده‌ و تکامل یافته سری دارک سولز است که با المان‌های عناوین جهان بازی همچون ویچر و به خصوص زلدا در هم آمیخته است.

میازاکی پس از موفقیت با عناوین سولز، دست به ایجاد برخی تغییرات در بخش‌های فرعی گیم‌پلی عناوین خود زد ولی هیچ  وقت تغییری اساسی و مهم را در عناوین پسا سولز به استثنای سکیرو، شاهد نبودیم و الدن رینگ هم از قاعده فوق مستثنا نیست.

جدیدترین ساخته فرام سافت‌ویر با تکامل بخشیدن به فرمول مبازات همیشگی سری سولز در زمینه نبردها می‌درخشد و با اظافه کردن المان‌های جهان باز به دنیای خود، جلای بیشتری به بدنه گیم‌پلی آثار میازاکی می‌بخشد ولی چند نمونه از اصلی‌ترین مشکلات عناوین قبلی به علت همین تصمیم، به شکل پررنگ‌تری در الدن رینگ نمود می‌یابند.

جهان الدن رینگ بسیار زیبا، بزرگ و مملو از ماموریت‌های مختلف برای انجام دادن، دشمنان متنوع برای نبرد و رازها و آیتم‌های متعدد برای کشف کردن است اما گسترش دنیای بازی باعث شده که نوعی حس سردرگمی گریبان مخاطب را بگیرد، نبود هیچ‌گونه علامت راهنما روی نقشه و یا هیج گونه ماموریت یا مرحله مشخص باعث شده است که مخاطب از جهتی به صورتی آزادانه در دنیای پهناور بازی اکتشاف کرده و از صدها پیشامدی که ممکن است در طول سفر او پیش آیند لذت ببرد اما از سویی دیگر افراط میازاکی در عدم راهنمایی مخاطب خود، سبب شده که حتی حرفه‌ای‌ترین کاربران عناوین سولزلایک به حدی در دنیای بازی سردرگم شوند که غالبا به یوتیوب و راهنماهای اینترنتی جهت پیدا کردن مسیر صحیح و پیش‌برد داستان اصلی متوسل شده‌اند، این مورد دقیقا برای من هم پیش آمد‌ و قبل از رسیدن به نیمه داستان بازی و مشخص شدن مسیر کلی، ساعت‌ها در دنیای بازی بدون هدف پرسه می‌زدم.

در زمینه استفاده از قابلیت‌های کنسول‌های نسل نهم، الدن رینگ در کل تجربه‌ی قابل قبولی را ارائه می‌دهد.

گرچه استفاده کامل از عصاره‌ی تریگرهای تطبیقی می‌توانست کمک شایانی به کیفیت مبارزات بکند ولی متاسفانه فرام سافت‌ویر چندان به این بخش توجه نکرده ولی در عوض تمام تلاش خود را برای جذاب‌تر کردن مکانیزم سوارکاری و بهره‌بری از قابلیت‌های کنترلر جدید سونی در این بخش را به انجام رسانده است.

سرعت لود به خصوص در اثری مثل الدن رینگ که به شکل متعدد با مرگ مواجه می‌شوید، نقش مهمی دارد که خوش‌بختانه استودیو سازنده موفق شده مدت زمان انتظار صفحات لود را در تمامی بخش‌ها از جمله بعد از مرگ، به حداقل برساند که کمک زیادی به خسته نشدن اعصاب مخاطب کرده است.

آخرین مورد اما استفاده از توانمندی‌های گرافیکی کنسول‌های جدید است که ناچار باید اعتراف کرد که الدن رینگ ابدا نتوانسته به شکلی کامل از این مهم، بهره ببرد‌ و علی‌رغم طراحی دورنماهای زیباتر و برخی جنبه‌های بهتر گرافیکی نسبت به آثار قبل که در متن ذکر شده، توفیق چندانی در افزایش کیفیت و تراکم بافت‌ها و... کسب نکرده است.

در این میان خوب از تخریب‌پذیری ارتقا یافته اثر هم سخن کوتاهی به میان بیاوریم که الحق پیشرفت قابل ملاحظه‌ای نسبت به عناوین پیشین استودیو داشته است.

 

از باس‌های خلاقانه اثر که علاوه بر ظاهر جالب توجه، مکانیزم مبارزاتی منحصر به فردی هم دارد.

 

 

مبارزه، اکتشاف، ارتقا و کرفتینگ به نوعی همیشه شالوده اصلی گیم‌پلی آثار استودیو فرام سافت‌ویر را تشکیل می‌دادند و خوش‌بختانه این بار در الدن رینگ شاهد رشد هر سه فاکتور فوق هستیم.

الدن رینگ با ارائه چندین کلاس مختلف و انواع سلاح‌ها، مهارت‌ها، جادوها و آیتم‌های مختلف به بازیکن، موفق به خلق یک سیستم مبارزاتی فوق‌العاده و مثال زدنی می‌شود که در آن پلیر می‌تواند به شکل دلخواه، کاراکتر خود را بسازد و اثر را پیش ببرد، نقطه جالب اینکه هیچ یک از این کلاس‌ها و یا به اصطلاح Build‌ها بر دیگری برتری ندارند و بسته به شیوه پیشروی و لول مخاطب، تمامی باس‌ها توسط تمامی Build‌ها قابل شکست دادن هستند.

الدن رینگ مکانیزم جادوگری سری سولز را به شکلی استثنائی تکامل می‌بخشد و نیز بخش کیمیاگری و سلاح‌های دوربرد را نیز بهبود می‌دهد و در کنار همه‌ی این‌ها مبارزات نزدیک مثل همیشه فوق العاده است و نتیجه یک سیستم مبارزه‌ی عمیق، پیشرفته، متکامل و شدیدا جذاب و چالش برانگیز شده که به علت ارتباط هر سلاح یا توانایی به شاخه‌های مهارتی و آیتم‌های مخصوص به خود و... حداقل بیست ساعت زمان برای مسلط شدن نسبی بر قواعد مبارزه از مخاطب طلب می‌کند ولی وقتی این اتفاق افتاد، لذت حقیقی الدن رینگ شروع می‌شود.

سیستم ارتقا‌ها این بار از ریزه‌کاری‌ها و بخش‌های بیشتری بهره می‌برد که تجربه کلی مخاطب را بسیار لذت‌بخش‌تر می‌کند، هیجان پیشرفت کردن و قوی‌تر شدن را به او می‌چشاند و او را آزاد می‌گذارد که کاملا خود را به جای کاراکتر خود و با ویژگی‌هایی که خود برای او انتخاب کرده، حس بکند.

در الدن رینگ، یک جادوگر واقعا جادوگر‌ است، شوالیه شوالیه است و سامورایی سامورایی...

در واقع گیم‌پلی پرجزئیات الدن رینگ موفق شده با المان‌های متعدد خود کاملا حس و حال تک‌تک این کلاس‌ها (کلاس‌ها بعدها با سبک بازی مخاطب کاملا قابل تغییر است) را القا نماید و یک گیم‌پلی پرتنوع و غنی را خلق کند.

مخاطب برای قوی شدن در دنیای الدن رینگ به دو آیتم به نام Golden Seed و Sacred Tear نیاز دارد که به ترتیب نقش افزایش دهنده تعداد فلاسک‌های پرکننده نوار سلامتی و FP و موثرتر کردن این فلاسک‌ها را بر عهده دارند.

در کنار این موارد، Level Up و ارتقای لول شخصیتی که بازیکن برای خود در ابتدای بازی می‌سازد به شدت در پیش‌برد بازی و نحوه مبارزه او تاثیر دارد، توانایی کاراکتر شما فارغ از کلاس خود از چندین فاکتور مختلف تشکیل شده که کاربر باید با از استفاده از XP یا Rune کسب شده از کشتن دشمنان یا استفاده از Rune‌های مختلف پراکنده در دنیای بازی به ارتقای هریک از این لاین‌ها با توجه به نوع بازی کردن و سبک خود، اقدام نماید و از این راه قدرت بیشتری برای ادامه راه کسب کند.

مثلا فردی که سبک مبازه او بر اساس اعمال ضربات سرعتی است باید به ارتقای ظرفیت نوار استامینا توجه بالایی نشان بدهد و کسی که عاسق مبازه نزدیک است باید نوار سلامتی خود را در اولویت قرار دهد و مخاطبی که شیوه مبارزات جادویی و استفاده از طلسم‌های مختلف را پیش گرفته باید بیش از هر چیز، ارتقای نوار FP و Intelligence را سر لوحه کار خود قرار دهد.

 

پروفایل پلیر

 

چند نمونه از کلاس‌های قابل انتخاب در ابتدای بازی

 

تجربه کوآپ واقعا لذت خاصی دارد، در کل الدین رینگ محتوای آنلاین و مدهای جذابی را ارائه می‌دهد ولی مشکل اتصال، ضربه‌ی عمیقی به این بخش وارد کرده است...

 

 

علاوه بر این الدن رینگ امکان کرفت و استفاده از آیتم‌های بسیار زیادی را به پلیر می‌دهد که اگر وقت گذاشته و آن‌ها را بیابد، می‌توانند تاثیر مشهود و بعضا متحول کننده‌ای بر تجربه کلی اثر داشته باشند.

آیتم‌هایی که هریک تاثیر مخصوص به خود را دارند و در مواقع مختلف به کار مخاطب می‌آیند و در نهایت فاکتور مهم دیگر ارتقای سلاح، سپر و دستگاه جادوی مختص کاراکتر شما است، به‌طوری که وارد کردن دمیج بالا مهم‌ترین نقش را در پیروزی در مبارزات بازی ایفا می‌کند.

به مانند تمام موارد فوق سلاح‌ها هم برای ارتقا به آیتم‌های خاصی به نام Smithing Stone نیاز دارند که انواع و درجات مختلفی دارد و روش‌های گوناگونی هم برای پیدا کردن و یا خریداری آن‌ها وجود دارد. انجام عمل آپگرید یا همان ارتقاها نیز هم می‌تواند توسط یک آهنگر انجام شود و هم در میزهای کار پراکنده در دنیای بازی.

خاکسترهای جنگ، آیتم‌های ویژه‌ای هستند که توانایی منحصر به فردی را به سلاح شما اظافه می‌کنند که استفاده و ارتقای آن‌ها نقش تعیین کننده‌ای در سهولت تجربه مسیر دارد و در انتها با کشتن هر دشمن یا باس در بازی، گیمر مقداری Rune یا اکس پی‌ دریافت می‌کند که در اصل هم برای خرید موارد مختلف و هم Level Up کاراکتر، کاربرد دارند.

مکانیزم اکتشاف در الدن رینگ به علت آزادی عمل بالا و جهان گسترده و غنی، جذاب‌تر و عمیق‌تر از قبل شده و مخاطب می‌تواند با اکتشاف در دنیای بازی هم از رمز و رازهای آن آگاه شود، هم از دورنماها و منظره‌های زیبای آن لذت ببرد و هم مناطق جدیدی را کشف کند.

احتمال پیدا کردن باس‌های اختیاری و آیتم‌های جذاب و مفید متعدد را نیز به مورد فوق اظافه کنید که متوجه شوید الدن رینگ تا چه اندازه در پی‌ریزی شالوده گیم‌پلی خود موفق شده است.

الدن رینگ با ارائه سلاح‌های متعدد و فنون جذاب مبارزه در کنار سیستم معقول هوش مصنوعی دشمنان و نیز ارتقاها، مبارزات جذاب، حماسی و چالش برانگیزی را رقم می‌زند که پتانسیل این را دارند که در لوح ضمیر مخاطب جاودانه شوند.

مکانیزم جدید اسب سواری که به بازی اظافه شده به بهترین شکل ممکن پیاده‌سازی شده و علاوه بر مکانیزم لذت‌بخش مبارزه از روی اسب؛ اسب‌سواری به شکلی کاربردی در لحظات متعدد به درد بازیکن می‌خورد و حضور مهم و پررنگی دارد.

 

 

صفحه‌ی لول‌آپ و ارتقای سلاح‌ها.

 

الدن رینگ مانند بیشتر آثار قبلی فرام سافت‌ویر داری یک بخش کوآپ و تجربه‌ی آنلاین هم می‌باشد. درنتیجه و با توجه به اینکه به شخصه بخشی از تجربه‌ی حدودا 84 ساعته‌ام از صدها ساعت محتوای باکیفیت این اثر را به صورت آنلاین به انجام رسانده‌ام، در ادامه در مورد این جنبه‌ی بازی نیز بحث خواهیم کرد.

در کلام آخر باید گفت الدن رینگ موفق به ارائه‌ی گیم‌پلیی عمیق، جذاب، پیچیده، پرجزئیات و در برخی موارد خلاقانه و لایق تحسین، شده است.

 

گرافیک و جلوه‌های بصری

هری پاتر + گیم آو ترونز + دارک سولز + ارباب حلقه‌ها = الدن رینگ

وقتی صحبت از رنگ‌بندی، قاب‌بندی، نورپردازی و سایه‌زنی، طراحی استتیک و گیرای محیط‌ها و بناهای داخلی و خارجی، خلق اتمسفر قدرتمند و در کل تمامی جنبه‌هایی به میان می‌آید که در یک کلام می‌توان آن‌ها را Art Style و به نوعی معادل همان مفهوم سینماتوگرافی دنیای فیلم نامید، بازی مذکور به سان تمامی آثار پیشین استودیو سازنده خیره کننده، پرجزئیات، زیبا و هنرمندانه عمل کرده است و کاملا مشخص هست که طراحان نابغه‌ی فرام سافت‌ویر در شکل دهی به سر و شکل تک‌تک موجودات و باس‌های بدگواره بازی و رنگ‌آمیزی و طراحی یک به یک دورنماهای زیبای آن، نهایت دقت را به خرج داده‌اند.

نکته‌ی شگفت‌آور اینجاست که الدن رینگ از تعداد بسیار زیادی محیط تشکیل شده که تمامی آن‌ها از همین جزئیات و آرت استایل زیبا بهره مندند و به نوعی این حجم از تنوع محیطی در عین زیبایی در بین بیشتر عناوین هم سبک بی‌سابقه می‌نماید.

سازندگان در طراحی بازتاب یک پرتوی نور بر تنه یک درخت و سایه متشکل از آن تا نقاشی همه‌ی ابرها و خاک‌های مناطق پرشمار اثر خود، نهایت ذوق هنری را از خود نشان داده‌اند که لایق تقدیر است.

 

طراحی فوق‌العاده زیبا و ظریف آکادمی جادوگری رایا لوکاریا، نکته جالب اینکه تمام این جزئیات و رنگ‌آمیزی‌های زیبا و حرفه‌ای در سرتاسر محیط بزرگ درون آکادمی هم به چشم می‌خورند و تنها مختص دورنمای بیرونی آن نیستند.

 

 

 

گرافیک هنری الدن رینگ با وجود خلق بناهای زیبا با انواع تم‌های مختلف و با الهام از آثاری مثل هری‌پاتر و گیم آو ترونز در ایجاد دنیایی جادویی و فانتزی شامل آکادمی و برج‌های زیبای جادوگری با رنگ‌بندی غالب آبی، محیط‌های دشت و جنگلی با رنگ‌بندی غالب سبز و مناطق خشک و بیابانی با رنگ‌آمیزی و رنگ‌بندی سرخ و قلعه‌های مختلف با رنگ‌بندی طوسی و سیاه و ده‌ها منطقه و ساختمان زیبا تماما به شکلی کم مثل و مانند عمل می‌کند، در طراحی باس‌های عجیب و غریب نیز کیفیت پیش‌تازی دارد

مورد دیگر‌ اما گرافیک فنی اثر است که خوش‌بختانه به شکلی بی عیب و نقص ساخته و پرداخته شده است و مخاطب در حین تجربه خود تقریبا هیچ‌گاه با لگ، باگ، افت فریم، کراش و... مواجه نمی‌شود و حتی برخی مشکلات ریز آثار قبلی استودیو مقل فرو رفتن برخی اشیا و کاراکترها در یکدیگر به کلی برطرف شده است و با تجربه‌ای یکدست و کم‌ایراد طرف هستیم که مگر در مواقعی معدود باعث رنجش کاربر نمی‌شود‌.

در انتها باید گفت الدن رینگ با خلق دنیایی وسیع و بزرک مملو از مکان‌های شگفت‌انگیز مختلفی چون انوع غار‌ها، شهرهای زیرزمینی، کوهستان‌ها، قلعه‌ها، دشت‌ها‌ و... دست به خلق یکی از زیباترین جهان‌های ویدئوگیمی سال‌های اخیر می‌یازد

 

جهان زیبا و پهناور الدن رینگ، سراسر پر از شگفتی و انواع و اقسام سازه‌ها‌ی زیبا و رموز مختلف است.

 

اسب‌سواری در الدن رینگ، کارآمد و لذت‌بخش است.

 

موسیقی و صداگذاری

حماسی‌تر از همیشه!

از آنجایی که پروتاگونیست محوری الدن رینگ طبق معمول نیازی به دیالوگ ندارد، صحبتی در مورد او نداریم ولی در مورد دیگر شخصیت‌ها و آواهای مختلف محیط و برخورد اشیا به هم تا صدای هیولاها و موجودات جهان بازی، عموما کیفیت قابل قبولی ارائه می‌دهند.

از آنجا که صداپیشگی در کل چندان در آثار غیر سینماتیک جایگاهی ندارد، صحبت زیادی در این زمینه نمی‌توان کرد، پس به ذکر همین نکته بسنده می‌کنیم که فرام سافت‌ویر تا جای نیاز به شکلی رضایت‌بخش کار صدابازیگری کاراکترهایش را به انجام رسانده و نیز از افکت‌های طبیعی و به جد باکیفیتی برای صداگذاری مبارزات بهره برده است.

و اما موسیقی، موسیقی به عنوان عضوی جدایی ناپذیر از بدنه تمامی عناوین فرام سافت‌ویر، همیشه نقش بسیار مهمی در ایجاد و تشدید حس حماسی مبارزات و حال و هوای کلی حاکم بر مناطق دنیای آن عنوان داشته است.

این بار نیز قضیه جز این نیست و وقتی پلیر به هر یک از محیط‌های بازی وارد می‌شود، قطعه‌ای زیبا و کاملا هماهنگ با حس و حال همان منطقه پخش می‌شود و برای مثال در هنگام اکتشافات حس شوم و ناامیدی مطلقی را که آن ناحیه را فراگرفته است با پوست و گوشت خود احساس می‌کند.

در ناحیه‌ای دیگر، ترکی مرموز و تنش‌زا پخش می‌شود و مو به تن کاربر سیخ می‌کند و حس کنجکاوی او را بر می‌انگیزاند.

در نهایت باید گفت موسیقی کلی اثر که قرار است به شکلی زیرپوستی تجربه مخاطب را تحط تاثیر قرار دهد به شکلی مثال زدنی در الدن رینگ وظیفه خود را به انجام رسانده است.

علاوه بر این، دو موسیقی ابتدایی و انتهایی اثر از کیفیت خوبی بهره می‌برند و مهم‌تر از همه اینکه از آن جایی که میازاکی این بار برای خلق آلبوم موسیقی اثر خود به سراغ ارکستر سمفونیک بوداپست رفته و ده‌ها تن از نوازندگان و آهنگ‌سازان نابغه، کار آهنگ‌سازی باس‌ فایت‌ها را انجام داده‌اند، شاهد برخی قطعات فوق‌العاده هستیم که با حال و هوای حماسی، باشکوه و تاثیرگذار خود، حس حماسه‌ی موجود در باس فایت ها را به نقطه اوج می‌رسانند.

برای مثال می‌توان به موزیک عالی و بی‌نظیر باس فایت راداگون اشاره کرد که در اصل شکل ابتدایی باس انتهایی به شمار می‌رود.

در ضمن تم کلی آلبوم موسیقی اثر مورد بحث در مقایسه با برخی از ساخته‌های پیشین استودیو، طیف وسیع‌تری از تم‌های غربی نسبت به تم‌های شرقی را در خود جای داده و هم‌چمین انواع مختلف و گسترده‌ای از سازهای گوناگون در شکل‌دهی آن نقش داشته‌اند به نوعی که این آلبوم با همکاری تعداد زیادی نوازنده سازهای کوبه‌ای، بادی، زهی و... و نیز با همکاری گروه همسرایان، نواخته شده است و کار نویسندگی قطعات آن هم توسط یوکی کیتامورا صورت گرفته است.

 

تابلوی نقاشی، شاهکار هنری...
بدون شرح!

 

رازهای مختلف دنیای الدن رینگ دو دستی تقدیم مخاطب نمی‌شوند ولی اگر دقت کنید از کشف آن‌ها لذت فراوانی می‌برید.
مثلا افراد حاضر در عکس بالا کیستند و نقششان در احداث و گسترش آکادمی چیست؟
کسی چه می‌داند، شاید جواب در توضیحات یکی از آیتم‌ها یا سنگ‌ نوشته‌های دنیای بازی، پنهان شده باشد.

 

در الدین رینگ اژدهاهای متعددی از انواع نژادها و گونه‌ها انتظار مصاف با شما را می‌کشند... واقعا که مارتین کار خود را کرده است.

 

در انتها باید گفت که الدن رینگ طبق رسم رایج استودیو سازنده، از آهنگ‌سازی بی‌نظیری بهره می‌برد و در زمینه صداگذاری هم کم اشکال می‌نمایاند.
اصلا می‌توان معترف شد که یکی از دلایل اصلی ماندگار شدن باس‌های عناوین میازاکی و حس فوق‌العاده آن‌ها و بخش عظیمی از موفقیت فرام سافت‌ویر مرهون همین قطعات فوق العاده آلبوم موسیقی‌شان بوده است.

 

جمع‌بندی

آخرین ساخته میازاکی و استودیوی لایق احترام او، اثری جاه‌طلبانه، جذاب، سرگرم‌کننده و از لحاظ گیم‌پلی پیچیده است که اگر وقت کافی را صرف کرده و با آن ارتباط برقرار کنید، قطعا تجربه‌ی لذت‌بخشی خواهید داشت.

الدن رینگ از نقاط قوت پرشماری بهره می‌برد و با ارائه تجربه‌ای جهان باز از عناوین سولزلایک در کنار اسطوره‌شناسی غنی و دنیایی پهناور، متنوع و زیبا، بیشتر مخاطبان را جذب خود می‌کند.

هم‌چنین الدن رینگ فرمول بازی‌سازی میازاکی را به بالاترین مرحله تکامل خود می‌رساند و در نهایت یک آلبوم موسیقی شکوه‌مند را هم ضمیمه کار خود می‌کند که طرفداران عناوین چالش برانگیز و دوست‌داران فانتزی‌های تاریک، بهانه‌ای برای کنار گذاشتن آن نداشته باشند.

 

یکی از پاداش‌های اهدا شده بعد از کشتن باس‌ها
انتهای سفر رسیده است تارنیشد!

 

نقاط ضعف: پروتاگونیست صامت – شخصیت‌پردازی ضعیف شخصیت اصلی – سردرگمی به وجود آمده در نیمه اول گیم‌پلی – حذف برخی المان‌های جذاب و جدید سکیرو مثل سیستم قلاب – مخفی کاری متوسط – کلیت معمولی و پیش پاافتاده خط اصلی داستان بازی بدون اکتشاف زیاد – وایت قابل پیش‌بینی و تاحدودی کلیشه‌ای – طراحی چهره تاریخ مصرف گذشته – گرافیک ضعیف بافت‌ها – فیزیک و انیمیشن سطح پایین – سردرگمی به وجود آمده در نیمه اول گیم‌پلی – عدم بالانس خوب در طراحی برخی باس‌های اصلی و فرعی – 

نقاط قوت: اسطوره‌شناسی و پیش‌زمینه غنی داستان دنیای بازی – شخصیت‌پردازی خوب باس‌ها – پازل روایی جذاب و بهره‌گیری خوب از داستان‌گویی محیطی – تاثیر مثبت مارتین در خلق داستانی جدید و خلاقانه – تکامل بخشی به شالوده گیم‌پلی بازی‌های فرام سافت‌ویر – مکانیزم جذاب اسب‌سواری، اکتشاف، ارتقا، مبازه و… – تجربه جهان باز جذاب – آلبوم موسیقی حماسی، زیبا و تاثیرگذار – دنیای بزرگ و غنی اثر – طراحی چشم‌نواز محیط‌ ها – تنوع محیطی مثال‌زدنی – نورپردازی، رنگ‌آمیزی و در کل Art Style شگفت‌آور – طراحی مراحل فرعی جذاب – داستانک‌های ارزشمند – لول دیزاین متفاوت و بلندپروازانه – ارائه صد‌ها ساعت محتوای باکیفیت – اتمسفر شاهکار...

Score: 9 / 10