به قلم: ارمان تبریزی

 

جدیدترین اثر مبارزه ای استودیوی ندررلم و اد بون، یک عنوان مبارزه ای شدیدا عمیق و پر کیفیت است که چه برای آن ها که نسخه ی ps4 و معمولی آن را تجربه کرده اند و چه دسته ای که این تجربه را نداشته اند، در صورت علاقه به بازی های مبارزه ای، میتواند بسیار لذت بخش واقع شود.

 


داستان

داستان مجموعه ی مرتال کامبت بعد از نسخه ی فوق العاده ی نهم، هیچوقت به جذابیت و شکوه قبل نرسید، و داستان این نسخه هم گرچه در بد بودن  به پای نسخه ی ایکس نمیرید ولی به هیچ وجه به پای نسخه ی نهم نمیرسد.


داستان بازی از نظر کلیت و پلات توئیست های موجود در کیفیت متوسطی قرار دارد و روایت آن نیز از شیوه‌ی نسبتا ساده‌ ای استفاده میکند، ولی مهم ترین بخش موجود در داستان یک بازی مبارزه ای، کیفیت شخصیت پردازی های آن است، شخصیت پردازی این عنوان با وجود صداگذاری و طراحی ظاهری بسیار خوب مدل کاراکتر ها، برخی مواقع به دور از روح سری مرتال کامبت به نظر می رسد، و اکثر شخصیت های تازه معرفی شده ی سری چه در این نسخه و چه در نسخه ی قبل، آن جذابیت شخصیت های پیشین را ندارند و به خصوص بازی از پردازش یک آنتاگونیست اصلی قوی و به یاد ماندنی در حد شائوکان ناتوان است و جای خالی حس تهدید‌‌کنندگی شائوگان هنوز هم احساس میشود.


تمام مبارزه های موجود در بخش داستانی به غیر مبارزه ی آخر از سطح سختی یکسانی بهره می برند و بازی هیچ تلاشی در جهت ماندگار کردن شخصیت های جدید خود با ارائه دادن نبردی سخت و به یاد ماندنی به سبک نسخه‌ نهم نمی کند.
شخصیت پردازی بازی در این نسخه بیش از هر چیز به مجموعه ی اینجاستیس شباهت پیدا کرده و داستان آن روح تاریک و خونین خود را از دست داده است ولی این به معنای ضعیف تر شدن این بخش نیست، بلکه فقط یک تفاوت است که ممکن است به مذاق برخی مثل خود من خوش بیاید و برخی هم از آن بیزار باشند.

 

سکانسی از داستان بازی


اما حالا نوبت به صحبت در مورد دی‌ال‌سی افترمچ و شخصیت های جدید اظافه شده به بازی میرسد، بازی اکنون با روستری شامل 37 شخصیت کاملا بالانس شده و جذاب و قدرتمند از جمله t_800 و جان رمبو و سیندل و فوجین،شیوا و پلیس آهنی حتی برای مخاطبانی مانند من که نسخه ی نسل هشتمی بازی را قبلا تجربه کرده‌اند، نیز جذاب به نظر می‌رسد.


داستان دی ال سی افترمچ به مراتب بهتر از داستان اصلی بازی بوده و در طول گیم پلی نهایتا 3 ساعته ی خود، تجربه ی جذابی از مبارزه با شخصیت های جدید به مخاطب می دهد و در کنار آن از برخی جوانب و نکات داستانی نسخه های پیشین هم پرده بر میدارد و با پیچش های داستانی و برملا شدن راز های مختلف، تجربه هرچند کوتاه ولی لذت بخشی را تقدیم مخاطب میکند.


هر شخصیت خلق و خو  و شیوه ی برخورد مخصوص به خود را دارد که این در کنار صداگذاری عالی بازی از نکات قوت اصلی شخصیت پردازی آن به شمار می رود.

 


موسیقی و صداگذاری

موسیقی نسخه ی جدید مرتال کامبت با ترکیب کردن نوا های شرقی و غربی و استفاده از ساز های الکترونیکی مانند سینتی‌سایرز در کنار فلوت و ساز های بادی، هارمونی مناسبی را برای بازی تدارک میبیند و تمام آهنگ های پخش شده در محیط ها و منوهای بازی به هرچه بیشتر غرق کردن مخاطب در دل تجربه ی هیجان انگیز پیش رو می انجامد، موسیقی ابتدایی و انتهایی بازی متوسط و در کل بازی از لحاظ موسیقیایی در حد و اندازه ی نسبتا خوبی قرار دارد.


صداگذاری بازی از نکات قوت اصلی آن به شمار میرود و صداپیشگی تمام شخصیت های بازی از جمله ریچارد اپکار در نقش ریدن و تروی بیکر در نقش ارون بلک وجنیفر ما کناف در نقش ستریان بسیار عالی انجام شده و بازی تماما از صداپیشگان بسیار حرفه‌ای و درجه یک استفاده کرده است که همین تا حدود زیادی بار شخصیت پردازی کاراکتر های بازی را به دوش می‌کشد و به هر چه جذاب تر شدن کاراکتر های آن کمک میکند.


صداگذاری مبارزات و مشت ها و لگد ها و خرد شدن استخوان ها و پاره شدن گوشت و بافت ها و تمامی صدای های دیگر موجود در گیم پلی بازی من جمله صدا های محیطی و صدای شلیک اسلحه ها همگی در بهترین حالت خود قرار دارند و در کل بازی تجربه ی سمعی فوق العاده ای را در اختیار مخاطب قرار می‌دهد.

 


گرافیک

قبل هر چیز لازم میدانم بگویم که من بازی را روی کنسول ps5 دیسک خور و  تلویزیون q60r از برچمداران سامسونگ و روی کیفیت qled و رزولشن 4k و  با نرخ فریم 60 و با فعال بودن hdr و ری تریسینگ به تجربه نشستم و جهش گرافیکی آن نسبت به نسخه ی نسل هشتمی آن واقعا قابل توجه بود.


بازی از لحاظ کیفیت بافت ها و تکسچر ها در وضعیت واقعا مثال زدنی و خوبی قرار دارد و طراحی چهره و بدن شخصیت ها شدیدا پر جزئیات و با کیفیت انجام شده. بافت های محیطی و زنگ بندی های لوکیشن ها و استیج های بازی چشم نواز و سایه زنی و نوزپردازی آن به شدت خیره کننده و زیبا انجام شده است.

 

جزئیات شگفت انگیز مدل سازی کاراکتر های بازی


سرعت لود شدن بازی نسبت به نسخه نسل هشتمی به شدت افزایش پیدا کرده و تقریبا بازی عاری از هرگونه لودینگ طولانی تر از یکی دو ثانیه ای شده است، جنبه ی فنی بازی حیرت انگیز است و بازی به روان ترین شکل ممکن و بدون کوچک ترین لگ و باگ یا افت فریم و بدون هیچ لودینگ طولانی و آزار دهنده ای چه در حالت آنلاین و چه آفلاین اجرا میشود.


گرافیک هنری بازی به شدت زیبا و پر جزئیات است و در تک تک لحظات مخاطب را خیره به جزئیات موجود در صفحه نمایش نگه میدارد، از افکت های خون و انفجار گرفته تا رزولشن و کیفیت بافت های بصری، همه به بهترین شکل ممکن طراحی و ساخته شده اند و بازی در کل از لحاظ گرافیکی چه از جنبه ی هنری و چه فنی، بسیار پر تنوع ( لباس ها و استیج ها ) و پر جزئیات است.

 

جزئیات فوق العاده ی چهره پردازی ها

گیم پلی

گیم پلی بازی چه از برای آن دسته از مخاطبانی که به دنبال تجربه ی یک محتوای داستانی 10 ساعته و تاور های کلاسیک و آفلاین هستند و چه برای آن ها ‌که دنبال تجربه ی آنلاین لذت بخشی میگردند، محتوا های بیشماری برای عرضه دارد.
بازی از چند بخش شامل آموزش، برج های زمان، داستان، برج های کلاسیک و بخش آنلاین در کنار local fight بهره میبرد که به مخاطب اجازه ی لذت بردن از تمام جنبه های آنلاین و آفلاین بازی را میدهد.


گیم پلی بازی بسیار پرجزئیات و کاملا متکی بر میزان مهارت بازیکن است و تنوع و بالانس کاراکتر ها حرف ندارد، هر کاراکتری کمبو ها و اسپشل موو های مخصوص به خود را دارد که برای استاد شدن در آن ها و استفاده از آن ها در مبارزه، بازی یک بخش آموزشی جامع و کامل تدارک دیده است، هرچند برای استفاده ی روان آن ها در مقابل حریف های انسانی به هفته ها تمرین کردن نیاز است. بخش لوکال بازی طبق روال همیشگی و قدیمی عناوین فایتینگ به مخاطب اجازه بازی آفلاین با دوستان و دیگر انسان ها را میدهد و هم شامل مبارزه های تک نفره با سی پی یوی بازی میشود که هر دو لذت به خصوص خود را دارند.

 

بازی شامل یک بخش شخصی سازی بسیار با کیفیت است که به بازیکن امکان نتخاب لباس و لوازم جانبی شخصت مورد علاقه ی خود را در بین ده ها آیتم موجود میدهد‌. بازی یک تجربه ی سوم شخص ماجرایی معمایی با کیفیت هم درون خود تدارک دیده است که با نام krypt شناخته شده و بازیکن در آن در نقش کاراکتری بی نام در جزیره ی شنگ سونگ گشت و گذار کرده و به باز کردن آیتم های مختلف توسط واحد های پول داخل بازی و حل معما ها می پردازد که این بخش هم از کیفیت واقعا خوبی بهره مند است.

 

نمونه ای از فیتالیتی های خونین بازی

 

بروتالیتی! خشن تر از همیشه


حالت آنلاین بازی شامل شیوه های گوناگون مبارزه است از جمله حالت رنک ست که در آن با بازیکنانی هم سطح با خود سه مبارزه انجام میدهید و هر کس برنده ی دو مبارزه از سه تا شد برنده ی نهایی خواهد بود و بازنده میتواند هر بار کاراکتر مورد انتخاب خورد را تعویض کند.
حالت ورسس معمولی که در آن به مبارزه با یک حریف آنلاین میپردازیم و حالت کینگ آو د هیل، همه بسیار با کیفیت هستند و لذتی که مخاطب از استاد شدن در استفاده از مهارت های هر کاراکتر و مبارزه با حریفان آنلاین قدرتمند میبرد، غیر قابل توصیف است.


بخش برج های زمان شامل تعدادی مبارزات دسته بندی شده است که به مرور زمان بروز میشوند و تقریبا شبیه برج های کلاسیک است با این تفاوت که به مراتب کوتاه تر است و پاداش های بسیار قابل توجهی را به مخاطب میدهد. خود بخش برج های زمان شامل مود های گوناگون است که هر کدام جذابیت خاصی دارد، از بازی در نقش یک شخصیت ثابت برای به دست آوردن یک  outfit او گرفته تا بازی در نقش کاراکتر های مختلف در چند برج متصل.


جزئیات حرکات و تکنیک ها و کمبو های شخصیت ها مثال زدنیست و شما میتواتید با کشف و ترکیب آن ها و باتم مچینگ پر سرعت، شیوه ی بازی منحصر به فرد خود را انتخاب کرده و به شدت پیشرفت کنید.
برای هر شخصیت تعدادی اسپشل موو و و تعدادی ضربات عادی وجود دارد که از شخصیتی به دیگری متفاوت است، مثلا امکان دارد ضربه ی لگد دایره ی یک شخصیت قوی تر و مشت او ضعیف تر باشد و بر عکس و همین طور رنج های ضربات شخصیت ها متفاوت است و ممکن از یک حرکت یک شخصیت دوربرد و دیگری با برد کوتاه باشد، دکمه ی l1 و r1 به خوبی در طی گیم پلی مورد استفاده قرار میگیردند و با ترکیب آن ها با باتم های دیگر میتوان، ضربات مرگباری به حریف وارد کرد.


مورد بعدی که در گیم پلی بازی شایان توجه است این مورد است که فیتالیتی ها و بروتالیتی های خونین این بار با تنوع زیاد و طراحی بهتر و جذاب تر از همیشه بازگشته اند و در کنار این مورد حرکات x ray جای خود را به fatal blow ها داده اند که وقتی سلامتی هر طرف مبارزه به زیر حد 30 درصد میرسد قابل اجراست در آن شخصیت انتخاب شده با حرکاتی سینمایی و جذاب آسیب شدیدی به دشمن وارد میکند، این حرکات در کل بازی و نه در هر راند فقط یک بار قابل انجام است، فیتال بلو ها نه تنها طراحی بسیار باکیفیتی دارند بلکه جانشین خوبی برای ایکس ری ها هستند، حتی بهتر از آن ها.

 

آپشن های متنوع بخش شخصی سازی بازی

 

Out fit های جذاب بازی

 


در نهایت گیم پلی این نسخه نه تنها یکی از کامل ترین و روان ترین و لذت بخش ترین گیم پلی ها در میان عناوین مبارزه‌ای است بلکه از جمله عمیق ترین ها و پر جزئیات ترین ها نیز هست و به گونه ای طراحی شده که هر مخاطبی با هر سطح از مهارت خود بتواند از آن لذت ببرد.جمع بندی

نسخه ی آلیتیمیت و نسل نهمی بازی متال کامبت۱۱ هم برای آن هایی که تجربه ی بازی کردن نسخه ی نسل هشتمی و معمولی را داشته اند و هم برای آن هایی که این تجربه را نداشته اند، با توجه به اظافه شدن 12 کاراکتر جذاب و منحصر به فرد، یک بخش داستانی جذاب و 3 ساعته ی اظافه و سرعت لود باورنکردنی بازی و گرافیک بهبود یافته و ارتقا یافته ی آن، تجربه ای واجب به نظر میرسد.

 

اگر شما یک کنسول ps5 و یک نمایشگر قدرتمند دارید و به دنبال یک تجربه ی فایتینگ جذاب و پر جزئیات میگردید، باید بگویم که مرتال کامبت۱۱ نسخه ی آلتیمیت بهترین گزینه ایست که در اختیار دارید.

 

ده ها آیتم متفاوت


نقاط قوت

  • گیم پلی پر جزئیات و جذاب
  • بخش شخصی سازی فوق العاده و کامل
  • بخش آموزشی جامع
  • گرافیک هنری و فنی نسل نهمی، خیره کننده و بی نقص
  • موسیقی قابل قبول و صداگذاری فوق العاده


نقاط ضعف

  • نیاز به اتصال دائم به اینترنت در بیشتر بخش های بازی
  • ضعف در داستان اصلی و شخصیت پردازی بیشتر شخصیت های جدید
  • موسیقی ها میتوانست به یاد ماندنی تر باشند     نمره 9 از 10