سرانجام نقد و بررسی‌های کنسول‌‌های نسل بعدی مایکروسافت یعنی اکس‌باکس سری اکس و سری اس از سوی وبسایت‌های معتبر در سرتاسر جهان منتشر شد و ما حالا می‌توانیم دقیق‌تر با این پلتفرم آشنا شویم.

در بسیاری از این بررسی‌ها به ویژگی‌های بسیار خوبی مانند اکس‌باکس گیم پس (Xbox Game Pass) و Backwards Compatibility اشاره شده است و به نظر می‌رسد اکس‌باکس به خوبی توانسته یک اکوسیستم یکپارچه با کنسول‌های نسل قبلی خود به وجود آورد اما در کنار این موارد عدم وجود نوآوری و کمبود در بازی‌های کاملاََ نسل بعدی از سوی استودیوهای مایکروسافت نیز اشاره شده است. در ادامه ما خلاصه‌‌‌ای از نتایج بررسی‌های وبسایت‌های مختلف را به شما ارائه می‌دهیم:

 

IGN:

تیتر: برج قدرتمند مایکروسافت / نقد و بررسی اکس‌باکس سری اکس

ما تنها می‌توانیم فرض کنیم که اکس‌باکس سری اکس در نهایت بتواند با بازی‌های جدید و نسل بعدی خود ما را متعجب کند چرا که در حال حاضر چیزی برای قضاوت وجود ندارد. اما در این میان بدون توجه به این که چه بازی را برروی دستگاه اجرا کنید، بارگذاری‌ها به شدت کاهش یافته‌اند، نرخ فریم روان شده و رزولوشن بالاتر می‌رود. این دستگاه مینیمالیستی و بزرگ بسیار ساکت است که البته با قدرت بسیار زیاد و توانایی‌اش در مقایسه با پلی‌استیشن ۵ شامل ویژگی‌های بیشتری مانند Quick Resume و داشتن چند بازی به صورت همزمان می‌شود. در مقایسه‌ی مستقیم با مشخصات سخت‌افزاری پلی‌استیشن ۵، این کنسول با قیمتی یکسان قدرت بیشتر به شما ارائه می‌دهد. این بسیار جذاب خواهد بود که ببینیم سازندگان در سال‌های پیش رو چگونه از قدرت آن استفاده می‌کنند.

نمره‌ی اکس‌باکس سری اکس: ۸/۱۰

 

تیتر: ماشین گیم‌ پس / نقد و بررسی اکس‌باکس سری اس

به طور کلی اکس‌باکس سری اس با توجه به قیمت ۳۰۰ دلاری ارزش زیادی را به ارمغان می‌آورد. این کنسول به رزولوشن ۱۴۴۰p و فضای خالی درایو SSD کم محدود شده اما بسیار کوچک و کم صدا است در کنار این که می‌‎تواند زمان‌ باگذاری را از بین ببر و بازی‌ها را به صورت ۱۲۰ فریم در صورت وجود تلویزیون مناسب اجرا کند. من بیش از همه نسبت به آینده‌ی این کنسول نگران هستم. هر چه جلو می‌رویم بازی‌ها به قدرت بیشتری نیاز دارند بنابراین پیشنهاد نمی‌دهم برای پلتفرم اصلی خود یک سری اس تهیه کنید اما این بدین معنا نیست که سری اس جایگاه خاص خود را ندارد بلکه یک کنسول دوم بسیار خوب به حساب می‌آید. به طور مثال گزینه‌ی خوبی برای بچه‌ها است که قصد دارند برروی یک صفحه نمایش کوچک‌تر به بازی کردن بپردازند یا به طور مثال شاید یک پلی‌استیشن ۵ را خریداری کنید و قصد استفاده از گیم پس را داشته باشید و باز هم این کنسول جایگاه خوبی پیدا می‌کند. این یک قدم خوبی برای ورود به نسل جدید است که با بودجه‌ی شما می‌تواند سازگار باشد.

نمره‌ی اکس‌باکس سری اس: ۷٫۵/۱۰

 

Gamespot:

تیتر: بازی کردن آینده / نقد و بررسی اکس‌باکس سری اکس

به طور کلی اکس‌باکس سری اکس یک کنسول خارق‌العاده و سرراست به حساب می‌آید که پتانسیل زیادی برای آزاد شدن دارد. تمرکز کنسول ساختن بهترین نسخه‌ی یک سخت‌افزار است تا بهترین اکوسیستم اکس‌باکس را خلق کند اما با وجود این که هیچ ایده‌ی جدید هیجان‌انگیزی ندارد (البته بستگی دارد در مورد Quick Resume چگونه فکر کنید) اما به خوبی این چشم‌انداز را در روزهای اولیه ایجاد می‌کند.

تا زمانی که بازی‌‎های انحصاری کنسول عرضه شوند در مقابل شما مانعی برای دسترسی با محتویات قرار نمی‌گیرد.  صبر کردن تا زمانی که بازی‌های بیشتری عرضه شود و استفاده کردن از پتانسیل کامل آن یک حرکت عاقلانه و منصفانه از سوی مخاطب به نظر می‌رسد. باید این موضوع را در نظر بگیریم که خرید یک کنسول به نوعی سرمایه‌گذاری برای آینده‌ی گیمینگ شما به حساب می‌آید و تنها به دسترسی حال حاضر محدود نمی‌شود. ما تا به این لحظه شاهد ویژگی‌ها و قابلیت‌های جذاب سری اکس بودیم که تنها بخش کوچکی از پتانسیل آن را آشکار می‌کند.

سری اکس یک اکس‌باکس به شدت بهبود یافته به حساب می‌آید که پایه‌های مستحکمی را برای مایکروسافت به وجود می‌آورد. اگر سرمایه‌گذاری‌های اخیر و استودیوهای خریداری شده از سوی مایکروسافت را در نظر بگیرید مطمئناََ آینده‌ی این پلتفرم بسیار روشن خواهد بود.

 

بلومبرگ (Bloomberg):

تیتر: نسل بعد هنوز فرا نرسیده است / نقد و بررسی اکس‌باکس سری اکس

جیسون شریر:

خریدن یک کنسول بازی ویدیویی در زمان لانچ به احتمالات بستگی دارد. این موضوع مخصوصاََ برای اکوسیستم اکس‌باکس صحت دارد. در حال حاضر، تنها کسانی که واقعاََ می‌خواهند بازی‌ها را با بهترین کیفیت تجربه کنند و یا کسانی که در دهه‌ی اخیر کنسول نخریده‌اند مناسب به نظر می‌رسند، افرادی که بازی‌های زیادی را تجربه نکرده‌اند و حالا کاتالوگ بلند بالایی در پیش روی آن‌ها قرار دارد.

با کنسولی جذاب رو به رو هستیم و زمان بارگذاری کم اما هیچ بازی وجود ندارد که نتوان برروی پلتفرم‌های دیگر آن‌ها را تجربه کرد. اگر بسیاری از بازی‌های قبلی اکس‌باکس را تجربه نکرده‌اید یا قصد دارید Valhalla را با ۶۰ فریم بر ثانیه تجربه کنید گزینه‌ی مناسبی است اما در غیر این صورت دلیل زیادی برای خرید وجود ندارد.

 

 

دیجیتال فاندری (Digital Foundry):

تیتر: یک کنسول بازی نسل بعدی, یک کنسول ادامه‌دار – یا هردو؟

در نهایت باید به شما بگویم که من باور دارم مایکروسافت توانسته یک سیستم نسل بعدی عالی را ارائه دهد اما متاسفانه با کنسولی رو به رو هستیم که نمی‌تواند در زمان عرضه به خوبی قدرت‌های خود را آشکار کند. بخشی از این موضوع به کمبود در عناوین فرست-پارتی بر می‌گردد که از برتری‌ها و سرعت جذب مخاطب به کنسول می‌کاهد و دلیل این است که مایکروسافت بیشتر برروی پیشرفت تدریجی چشم‌انداز خود را بنا کرده است و در مقابل پیشرفت ناگهانی نسل به نسل قرار می‌گیرد، در این میان سونی بیشتر برروی پیشرفت‌های انقلابی هدف‌گذاری کرده است. تمرکز بیش از حد سازنده‌های چند پلتفرمی نیز باعث می‌شود کنسول‌های سری اکس و اس نتوانند خود را ثابت کنند. من از این نظر عاشق کنسول هستم که در آینده امید زیادی دارم که قدرتش نمایان شود و ما شاهد ویژگی‌های مختلف قدرتی آن باشیم اما یک کنسول با بازی‌هایش شناخته می‌شود و از این نظر احساس می‌کنم که حتی این کنسول را نمی‌شناسم.

 

ویندوز سنترال (Windows Central):

تیتر: قدرتمند و عظیم اما …

نقاط قوت:

  • طر