بدون شک ژانر اخرالزمان را می توان یک ژانر خاص به شمار آورد. شاید گمان کنید ساخت بازی یا فیلم اخر الزمانی بسیار ساده است اما خلق اثری که بتواند مخاطب را تا انتهای فیلم یا بازی درگیر و با خود همراه کند و بتواند تاثیر عمیقی بر روی مخاطب بگذارد کار هرکسی نیست. به نوعی می توان گفت وارد شدن به این عرصه شهامت بزرگی می خواهد. بازی‌های آخر الزمانی موفقی را طی سال‌های اخیر شاهد بوده ‌ایم که هر یک تجربه ای متفاوت بوده اند اما در میان همه ‌آن ها می توان The last of Us را موفق ترین و محبوب ترین این عناوین به شمار آورد.

پس از موفقیت نسخه‌ی اول، ناتی داگ به سرعت کار ساخت نسخه‌ی دوم این عنوان با نام The last of Us Part 2 را آغاز کرد و حال در سال ۲۰۲۰ دیگر زمان زیادی تا عرضه‌ی این بازی باقی نمانده است . بدون شک می توان بازی  The last of Us Part 2 را بزرگ‌ترین و مورد انتظارترین بازی سال ۲۰۲۰ نامید.  انچه از این نسخه می دانیم این است که این بار در نسخه دوم، کنترل شخصیت الی را به دست خواهیم گرفت. نسخه دوم پیشرفت های بسیار زیادی نسبت به نسخه اول داشته است و ناتی داگ مکانیزم ها و سیستم های گیم پلی بازی را به شکل کاملا جذابی ارتقا داده است .

محیط های بازی و همچنین مبارزات آن گسترده تر شده و شاهد معرفی دشمنان جدیدی در بازی هستیم که کار الی را برای بقا سخت می کنند و مهارت های وی را به چالش می کشند . با توجه به اینکه نسخه ی دوم فاقد بخش چند نفره است از این رو سازندگان تمام تمرکز خود را برروی بخش تک نفره گذاشته تا ادامه داستان جوئل و الی یک ماجراجویی جذاب و  لذت بخش باشد که می ‌تواند از The last of Us Part 2 یک عنوان شاهکار بسازد.

 

تنها یک هفته به عرضه‌ی بازی The last of Us Part 2 باقی مانده و حال به تازگی نقدها و نمرات این بازی محبوب و مورد انتظار نیز منتشر شده است:

 

IGN 10/10

The Last of Us Part 2 یک شاهکار است که گیم‌پلی، روایت داستانی سینماتیک و طراحی دنیای غنی نسخه‌ی ول را در همه جهات تکامل داده است.

 

Game Informer 10/10

The Last of Us Part II یک دستاورد بسیار مهم در زمینه داستان سرای بازی‌های ویدئوی به شمار می‌آید.

 

VG247 10/10

هنگامی که به قسمت Credits بازی رسیدم همچنان غرق در هیجان بودم؛ آن‌هم به خاطر ساعات پایانی هیجان انگیز بازی. حس من نسبت به شخصیت‌های بازی تغییر کرد؛ به تدریج از شخصیت‌هایی که دوستشان داشتم منتنفر شدم و برعکس شخصیت‌های منفور بازی به تدریج برایم محبوب تر و دوست داشتنی‌تر شدند. من خندیدم، عصبانی شدم و حتی گریه کردم. این یک نقطه عطف جدید برای شخصیت‌های بازی‌های ویدئویی است و نمی‌توانم صبر کنم تا دیگران هم ببیند که چقدر این باز خاص است. به محض اینکه بازی به پایان رسید نیوگیم پلاس (New Game Plus) را آغاز کردم و حال با چشمانی بازتر، برای بار دوم بازی را تجربه می‌کنم. وقتی داستان بازی به اتمام می‌رسد سکانس‌های نخستین بازی و شخصیت‌های آن معنا و مفهوم بیشتری پیدا می‌کنند. این بار بر خلاف تجربه‌ی اول غرق در تاریکی بازی نمی‌شوم.

 

Malditos Nerds 10/10

The Last of Us Part II یک بازی اکشن سوم شخص، یک بازی در وحشت و بقا، یک بازی انتخاب محور، یک شبیه ساز پیاده روی و ترکیبی از بسیاری ویژگی‌ها و ژانرهای دیگر به صورت هم‌زمان است. دنیای بازی به صورت بسیار ماهرانه‌ای به شما حسی مشابه یک بازی جهان باز را القا می‌کند و آزادی عمل زیادی در اختیار شما قرار می‌دهد؛ بدون اینکه بازی عظمت و وسعت دنیای جهان باز را داشته باشد. بازی به شما اجازه می‌دهد تا شخصیت خود را بسازید، بدون اینکه یک بازی نقش آفرینی باشد. The Last of Us Part II در زمینه جنبه‌های فنی یک پیشرفت شگرف در این ژانر به شمار می‌آید و از این لحاظ که توانسته مضامین متفاوتی را در خود جای دهد، به بلوغ بیشتری دست یافته است. علیرغم برخی مشکلات و ضعف‌ها، The Last of Us Part II علاوه بر اینکه بالاترین استانداردها را داراست بلکه حتی استانداردهای جدیدی را تعریف می‌کند و نشان می‌دهد که یک بازی AAA نسل آینده باید چگونه باشد.

 

GamesRadar+ 10/10

آخرین اثر استودیوی ناتی داگ یک اثر شگفت انگیز و یک حماسه جاه طلبانه به شمار می‌رود که حتی از آن‌چه که در ارتباط  با نسخه‌ی دوم تصور می‌کردیم نیز فراتر رفته است.

 

Metro GameCentral 9.5/10

یک دستاورد بزرگ در زمینه داستان سرای بازی ویدئوی اکشن و اگرچه گیم‌پلی آن بهترین نیست اما همچنان یکی از بهترین تجربه‌های این نسل به شمار می‌آید.

 

Destructoid 8.5/10

اگرچه بازی The Last of Us Part II نوآوری آنچنانی را ارائه نمی دهد اما دبرند گیرنده‌ی جهانی منحصربفرد است که باعث می‌شود تا بار دیگر با ان ملاقات کنیم ( نسخه‌ی دوم را نیز تجربه کنیم)

 

GameSpot 8/10

تجربه این بازی شاید کمی آزادهنده باشد آن هم چون شخصیتی که الی به آن تبدیل شده و کارهایی که وی انجام می‌دهد خارج از کنترل ماست. او به شخصیت عمیقا پیچیده و پراشتباهی مبدل شده است و خودخواهی او به بسیاری از مدم آسیب می‌زند. در بعضی مواقع ، دردی که به شما وارد می شود چنان بی معنی است که می تواند شما را بی حس کند. The Last of Us Part II یک تجربه کثیف، خونین و وحشیانه است و به دلایل بی‌شما مرا غمگین کرده است اما هرچه بیشتر به آن فکر می‌کنم، داستان بازی و شخصیت‌هایی که رد هسته بازی قرار دارند را بیشتر و بیشتر تحسین می‌کنم. نم دوست نداشتم اتفاقات بازی به این شکل دنبال شود و این همان چیزی است که بازی را زیبا و ویرانگر ساخته است.

 

Game Revolution 7/10

تلاش بیش از حد برای ورود به مباحث عمیق‌تر بر گیم‌پلی بازی اثر منفی می گذارد. حتی مکانیک‌های عالی مبارزات بازی، وقتی که چندین و چندبار در طول مراحل بازی تکرار شوند نمی‌توانند تا پایان همچنان تازه و هیجان انگیز باقی بمانند.