بقلم : ایلیا امینی

 

 – بعد از عرضه موفقیت‌آمیز و پرشکوه بازی The Last Of Us Part 2 حال نوبت به دیگر عنوان شاخص و البته انحصاری پلی استیشن 4 یعنی بازی Ghost of Tsushima رسیده است. سونی همواره در نمایش‌های مربوط به بازی Ghost of Tsushima سعی داشته است تا از ارائه اطلاعات بیش از اندازه و تکمیلی خودداری کند، و همین موضوع باعث شده است تا محوریت و شاکله درونی بازی حتی تا چند روز قبل از انتشار این عنوان هم‌چنان در حالتی اسرارآمیز قرار داشته باشد و بخش‌های مبهم داستان در میان فرضیه‌های گوناگون مخفی شده باشد.

 

اما علی‌رغم تمامی حساسیت‌ها و سماجت‌های سونی در زمینه رونمایی از جزییات داستانی و شخصیت‌های حاضر در بازی، هم‌چنان اطلاعات بسیار زیادی دررابطه با تاریخچه، فرهنگ و ساختار گیمپلی بازی وجود دارد که شاید بخش اعظمی از مخاطبان با آن‌ها ناآشنا باشند. اما در ماه‌های اخیر و مخصوصا پس از انتشار تریلر 18 دقیقه‌ای از بازی، اطلاعات به‌مراتب جامع و دقیقی برای مخاطبان مشخص شد که با بهره‌گیری از آن‌ها و هم‌چنین اخبار روزهای گذشته در ادامه سعی خواهیم کرد تا با ورود به تمامی بخش‌ها و جنبه‌های مختلف بازی جدیدترین و موثق‌ترین اخبار و اطلاعات را در قالب پرسش و پاسخ‌هایی مختصر و کوتاه ارائه کنیم.

 

 

بازی Ghost of Tsushima توسط کدام استودیو توسعه یافته است؟

بازی Ghost of Tsushima توسط استودیو خوش‌نام و هم‌چنین انحصاری ساکرپانچ ((Sucker Punch Productions واقع شده در ایالت واشنگتن کشور ایالات متحده طراحی و توسعه یافته است. این استودیو در گذشته نیز توانسته است عناوین شاخص و تحسین شده‌ای نظیر سری بازی‌ Infamous را برای پلی استیشن 3 و پلی استیشن 4 به بازار عرضه کند. هم‌چنین این استودیو برای اولین بار در سال 2017 تصمیم گرفت تا در همایش Paris Game Show از بازی Ghost of Tsushima رونمایی کند و سپس در رویداد E3 همان سال نیز این بازی در کنفرانس سونی توانست نمایشی چندین دقیقه‌ای و به‌همراه مراسمی مخصوص را به خود اختصاص دهد.

 

روایت داستانی بازی Ghost of Tsushima در چه دوره و سالی به وقوع پیوسته است؟

رویدادهای داستانی بازی Ghost of Tsushima به سال 1274 میلادی و جزیره‌ای به‌نام سوشیما در کشور ژاپن برمی‌گردد. در زمانی که امپراطوری مغولستان درحال یورش و قتل عام مردم و کارگران ژاپنی است. شدت هجوم و خسارات ارتش مغول‌‌ها تا حدی سرسام‌آور است که بعد از حمله آن‌ها تنها اجساد و خانه‌های سوخته برجای می‌مانند. اما در این دوره زمانی است که تنها نینجاها و سامورایی‌های ژاپنی تصمیم گرفته‌اند به جنگ این نیرو بیگانه بروند و آن‌ها را از سرزمین خود بیرون کنند.

 

 

بازیکنان در بازی Ghost of Tsushima باید در نقش چه شخصیتی به تجربه این عنوان بپردازند؟

بازیکنان در بازی Ghost of Tsushima قادر خواهند بود تا در نقش یکی از آخرین سامورایی‌های به‌جا مانده در جزیره یعنی جین ساکای (Jin Sakai) به‌نبر با اشغال‌گران مغول بپردازند. و در این راه جین می‌تواند از دو ویژگی منحصربفرد در مبارزات خود بهره گیرد، در اولین حالت او خواهد توانست تا مشابه با آداب و سنن سامورایی‌ها و با درنظر گرفتن شرافت خود به نبرد جوان‌مردانه با دشمنان خود برود. و در حالت دیگر او می‌تواند با تسلیم کردن روح خود به شبح‌ها به‌صورت مخفیانه و البته غیرشرافت‌مندانه به کشتار سربازان مغولستانی بپردازد. هم‌چنین صداگذار و مدل صورت شخصیت جین بازیگر مشهور ژاپنی یعنی دیاسوکه سوجی (Diasuke Tsuji) است.

 

به‌غیر از محوریت داستانی بازی و نشان دادن عمق فجایع به‌وجود آمده توسط حمله مغول‌ها درکشور ژاپن، استودیو ساکرپانج تصمیم گرفته است تا اطلاعات و جزییات زیادی را در رابطه با شخصیت جین به مخاطبان ارائه نکند، البته مشخص شده است که جین آخرین سامورایی و مبارز باقی مانده در قبلیه خود به‌حساب می‌آید، اما اطاعاتی در مورد گذشته و یا ارتباطات او با دیگر شخصیت‌ها در دسترس نیست و بازیکنان باید در هنگام تجربه بازی خودشان به این جزییات به‌نظر غافل‌گیر کننده واقف شوند. اما در مورد دیگر شخصیت‌های حاضر در بازی نیز می‌توانیم به این اشاره کنیم که پیش‌بینی می‌شود ژنرال و سردار ارتش مغولستان که خوتون خان (Khotun Khan) نام دارد به عنوان شخصیت منفی اصلی و شخصیت ماساکو (Samurai Masako) نیز در قامت کاراکتر همراه در بعضی از ماموریت‌ها در کنار جین حضور داشته باشد.

 

 

ماجراجویی و دنیا بازی Ghost of Tsushima چگونه خواهد بود؟

اگرچه وسعت و گستردگی دقیق دنیا بازی Ghost of Tsushima تاکنون اعلام نشده است، اما سازندگان بازی تاکید داشته‌اند که بازیکنان در هر هنگام و زمانی که قصد داشته باشند از ماموریت‌ها فاصله گرفته و دست به ماجراجویی بزنند، چیزی نمی‌تواند جلو آن‌ها را بگیرد. در بازی مکان‌ها و مقبره‌های مخفی متعددی وجود دارد که مخاطبان می‌توانند با تلاش و کوشش خود در دور افتاده‌ترین نقاط بازی به جست و جو آن‌ها بروند و با یافتن این مکان‌های مخفی نظیر برج‌های کوهستانی و معبدهای مخفی به آیتم‌ها و قابلیت‌های جدیدی دست یابند.

 

در بازی شما می‌توانید تمام طول مسیر را با راه رفتن طی کنید و با قابلیت‌های خود از صخره‌ها و پستی و بلندی‌ها بالا بروید، و یا اینکه یک اسب را دراختیار بگیرید و با سرعت هرچه تمام‌تر به کشف ناشناخته‌ها بشتابید. مکان‌هایی در بازی نظیر جنگل‌ها و مراتع طبیعی آن‌قدر با جزییات بالا طراحی شده‌اند که بازیکنان بدون تردید در هنگام عبور از اکثر آن‌ها تصمیم خواهند گرفت برای مدت زمانی به ثبت تصاویر و جست و در میان درختان و کوهساران بپردزاند.

 

استودیو ساکرپانچ  در آخرین اثر خود تصمیم گرفته است تا در حد امکان از نشان دادن اطلاعات و جزییات غیر ضروری در روی صفحه خودداری کند، و حتی تایید شده است که بازیکنان در بازی قادر نخواهند بود نشانه‌ها و راهنما مسیر را نیز مشاهده کنند. اما برای رفع این نقصان بازیکنان خواهند توانست تا نقشه کوچکی را از تمامی دنیا بازی در اختیار داشته باشند و در مواقع لازم آن را به‌سرعت از جیب خود خارج کرده و مسیر موردنظر خود را پیدا کنند. هم‌چنین جین قادر خواهد بود با پخش کردن یک پودر سفید در هوا مسیر درست خود را دریابد، این روش که باد راهنما (Guiding Wind) نام دارد بوسیله ضربه زدن روی بخش راستی صفحه لمسی انجام می‌پذیرد. و بعد از ظاهر شدن، این باد راهنما می‌تواند به‌صورت دقیق به بازیکنان اعلام کند که آن‌ها چند متر و در چه جهتی نسبت به مقصد خود قرار دارند و در این صورت دیگر حتی نیازی به باز کردن نقشه کوچک نیز نخواهد بود.

 

طبق عقیده ساکرپانچ بازی به‌هیچ عنوان س