سرانجام شرکت سونی از سرویسی که تحت عنوان اسپارتاکوس فاش شده بود، رونمایی کرد. ما با یک بازیابی مجدد و تمام عیار سرویس پلی استیشن پلاس روبه‌رو هستیم.

پس از شایعات فراوان، سونی در مورد بازیابی و بازبینی مجدد سرویس خود صحبت کرد. دو سرویس PS Now و PS Plus تحت نام پلی استیشن پلاس اکسترا (PS Plus Extra) و پلی استیشن پلاس پریمیوم (PS Plus Premium) با یکدیگر ترکیب خواهند شد، اگرچه مورد دوم مزایای بیشتری دارد.

PlayStation Plus Essential

  •  ویژگی‌های پلی استیشن پلاس کنونی: بازی به صورت آنلاین، تخفیف‌های خاص، توانایی انتقال سیو به فضای ابری و دو بازی رایگان در هر ماه.

با قیمت ماهانه ۹.۹۹ دلار و سالانه ۵۹.۹۹ دلار در دسترس قرار می‌گیرد.

PlayStation Plus Extra

  •  ویژگی‌های پلی استیشن پلاس کنونی: بازی به صورت آنلاین، تخفیف‌های خاص، توانایی انتقال سیو به فضای ابری و دو بازی رایگان در هر ماه.
  •  کاتالوگی از 400 بازی منتشر شده توسط استودیوهای پلی استیشن و ناشرهای ترد-پارتی. این بازی‌ها قابل دانلود و تجربه خواهند بود و نیازی به استریم نیست. در زمان لانچ سرویس جدید، از آثار پلی استیشن، عناوین Death Stranding ،Marvel’s Spider-Man Miles Morales و Returnal در دسترس قرار خواهند گرفت.

با قیمت ماهانه ۱۴.۹۹ دلار و سالانه ۹۹.۹۹ دلار در دسترس قرار می‌گیرد. توجه داشته باشید که کاتالوگ بازی‌ها در آینده گسترش پیدا خواهد کرد.

PlayStation Plus Premium

  •  ویژگی‌های پلی استیشن پلاس کنونی: بازی به صورت آنلاین، تخفیف‌های خاص، توانایی انتقال سیو به فضای ابری و دو بازی رایگان در هر ماه.
  •  کاتالوگی از 400 بازی منتشر شده توسط استودیوهای پلی استیشن و ناشرهای ترد-پارتی. این بازی‌ها قابل دانلود و تجربه خواهند بود و نیازی به استریم نیست. در زمان لانچ سرویس جدید، از آثار پلی استیشن، عناوین Death Stranding ،Marvel’s Spider-Man Miles Morales و Returnal در دسترس قرار خواهند گرفت.
  •  کاتالوگی از 340 بازی پلی استیشن 3 که از طریق استریم قابل اجرا خواهند بود. کاتالوگی دیگر از بازی‌های PS2 و PS1 و PSP که برخی از آن‌ها قابل دانلود هستند و به استریم نیازی ندارند.
  •  برخی دموهای رایگان

با قیمت ماهانه ۱۷.۹۹ دلار و سالانه ۱۱۹.۹۹ دلار در دسترس قرار می‌گیرد.

PlayStation Plus Deluxe

این سطح از سرویس برای افرادی در دسترس قرار می‌گیرد که در منطقۀ آن‌ها از PS Now پشتیبانی نمی‌شود. سطح Deluxe همان ویژگی‌های Premium را شامل می‌شود، اما از استریم پشتیبانی نمی‌کند و تنها شامل آثار کلاسیکی می‌شود که قابل دانلود هستند و به استریم نیازی ندارند.

 

 

با این حال جیم رایان، رئیس بخش سرگرمی‌های تعاملی سونی (SIE)، باور ندارد که مدل سرویس اشتراکی در صنعت بازی‌های ویدیویی به مانند نتفلیکس و اسپاتیفای بر بازار مسلط شوند.

سونی از سرویس پلی استیشن پلاس جدید خود رونمایی کرد که شامل کتاب‌خانه‌ای از بازی‌های کلاسیک و آثار جدید می‌شود. در این میان، خبری از عرضۀ روز اول عناوین انحصاری یا فرست-پارتی پلی استیشن روی هیچ یک از سطح‌های این سرویس نیست. جیم رایان مدعی شد که رفتن به سمت چنین سیاستی در کیفیت بازی‌ها تاثیر می‌‎گذارد.

با بیش از ۲۵ میلیون مشترک، تاثیر ایکس باکس گیم پس بر صنعت بازی‌های ویدیویی را به وضوح مشاهده می‌کنیم. با این وجود، جیم رایان در گفت‌و‌گویی با GI.biz توضیح داد: متقاعد نشده است که مدل کسب و کار از طریق سرویس اشتراکی در صنعت بازی‌های ویدیویی، بتواند همانند چنین مدل‌هایی از کسب و کار در رشته‌های موسیقی و تلویزیون موفق و مسلط بر بازار ظاهر شود. رایان در این باره گفت:

“ سرویس‌های اشتراکی در چند سال اخیر رشد قابل توجهی را به خود دیده‌اند. تعداد مشترکان پلی استیشن پلاس ما از صفر در سال ۲۰۱۰ به ۴۸ میلیون در سال ۲۰۲۲ رسید و ما انتظار داریم که این تعداد همواره گسترش پیدا کند؛ اما مدیوم بازی‌های ویدیویی تفاوت‌های فاحشی با موسیقی و سرگرمی‌های خطی دارد و من فکر نمی‌کنم که در این صنعت شاهد این باشیم که سرویس‌های اشتراکی به مانند اسپاتیفای و نتفلیکس بر بازار مسلط شوند. “

به جای سرویس‌های اشتراکی، جیم رایان در ادامۀ توضیح داد که باور دارد پلیرها در آینده بیشتر از قبل به سمت بازی‌های سرویس‌محور مانند Fortnite و Call of Duty Warzone خواهند رفت. تحت نظارت رایان، SIE بیش از پیش در بازی‌های آنلاین سرمایه‌گذاری و مدتی پیش نیز بانجی، خالق Destiny، را خریداری کرد.

جیم رایان در ادامه توضیح داد:

“ برخی از [بازی‌های] سرویس‌محور این روزها بسیار موفق ظاهر شده‌اند و من این بیانیۀ خودم را تنها به کنسول‌ها محدود نمی‌کنم، آن‌ها خودشان نوعی سرویس اشتراکی هستند.

و این دسته از بازی‌ها طوری شکل گرفته‌اند که نیازهای گیمر را برطرف و ساعت‌ها یا ماه‌ها آن‌ها را سرگرم کنند. پدیدۀ بازی سرویس محور در سال‌های اخیر نقش بسیار مهمی را در صنعت بازی‌های ویدیویی ایفا کرده و بیش از هر زمانی این صنعت را رشد داده است.

من فکر می‌کنم که میل کنونی گیمرها به بازی‌های سرویس‌محور، روند صعودی به خود خواهد گرفت و اگر به یک مدل کسب و کار در سرگرمی ما (گیمینگ) نگاه کنیم که بتواند نوعی هیجان را برای مدتی طولانی در مخاطب حفظ کند، بازی‌های سرویس‌محور بسیار بهتر از یک سرویس اشتراکی عمل خواهند کرد.

اما در نهایت این یک انتخاب است. به وضوح مشاهده می‌کنید که میلیون‌ها مخاطب اشتراک پلی استیشن پلاس را خریداری می‌کنند. ما این گزینه را نیز در اختیار آن‌ها قرار می‌دهیم و فکر می‌کنیم که با تغییرات جدید، گزینه‌های تحت اختیار آن‌ها را بهبود داده باشیم.

در موازی با این تصمیم، اگر افرادی نیز وجود دارند که می‌خواهند Fortnite یا Call of Duty یا FIFA تجربه کنند و هیجان دائمی خود را در این آثار می‌بینند، این رویکرد نیز خوب است. کسی را مجبور به تجربۀ آثاری محدود نخواهیم کرد. “

 

 

جیم رایان در مورد سرویس‌های جدید پلی استیشن پلاس اعلام کرد که تمامی ناشران مهم از مجموعه بازی‌های این سرویس‌ها پشتیبانی خواهند کرد.

این مصاحبه با رسانه‌ی Gi.Biz صورت گرفته است و در حال حاضر مشخص نیست که گفته‌ی مذکور، اکتیویژن بلیزارد (Activision Blizzard) و زنیمکس (Zennimax) که به‌تازگی توسط مایکروسافت خریداری شده بودند را شامل می‌شود یا خیر.

سونی امروز اعلام کرد که چندین عنوان فرست‌پارتی نظیر God of War ،Marvel’s Spider-Man ،Death Stranding ،Returnal و Marvel’s Spider-man: Miles Morales نیز در این سرویس‌های جدید وجود خواهند داشت.

عناوین دیگر که شامل بازی‌های تردپارتی نیز می‌شوند، در آینده مشخص خواهند شد. هرچند، شایان ذکر است که عناوین فرست‌پارتی به‌شکل ایکس باکس گیم‌پس و در روز عرضه روی این سرویس‌ها عرضه نخواهند شد.

همچنین، سونی می‌خواهد نوع جدید سرویس پلی استیشن پلاس را با رویکردی مرحله‌ای و منطقه‌ای عرضه کند. در ماه ژوئن، شاهد عرضه‌ی اولیه‌ی آن در بازار آسیا و پس از آن، آمریکای شمالی، اروپا و سایر مناطق خواهیم بود.

 

 

برخی از تحلیلگران صنعت بازی‌های ویدئویی، نسبت به تصمیم جدید سونی مبنی بر تغییر ساختار سرویس پلی استیشن پلاس، واکنش‌های متفاوتی نشان دادند.

وبسایت GameIndustry نظرات تعدادی از تحلیلگران صنعت بازی را در رابطه با رونمایی جدید سونی از سرویس پلی استیشن پلاس خود جویا شده و پاسخ‌های متفاوتی دریافت کرده است.

بیش‌تر آن‌ها باور داشتند که تصمیم سونی مبنی بر عدم عرضه‌ی روز اول بازی‌های فرست‌پارتی خود در سرویس مذکور، جذابیت این سرویس را نسبت به ایکس باکس گیم‌پس پایین می‌آورد، اما در رابطه با تأثیرات و بزرگی این مشکل، هم‌نظر نبودند.

پیرس هاردینگ رولز (Piers Harding-Rolls) از Ampere Analysis اعلام کرد که این ساختار جدید جذابیت سرویس مایکروسافت را نخواهد داشت و افزود: 

“ فکر کنم که سونی، روی کم کردن فاصله‌ی میان تاریخ عرضه‌ی اولیه‌ی بازی‌های جدید خود و تاریخ قرار گرفتن آن‌ها در سرویس و همچنین، اضافه کردن بازی‌های جدید سازندگان و ناشران تردپارتی، تمرکز خواهد کرد. “

پیرس هاردینگ

مایکل گودمن (Michael Goodman) از رسانه‌ی Strategy Analytics در جواب به پرسشی در رابطه با تأثیر این تصمیم بر موفقیت سرویس گفت:

“ این، پرسشی است که در نهایت، بازار به آن پاسخ خواهد داد. مایکروسافت، عرضه‌ همزمان در روز اول را به‌عنوان فاکتوری حیاتی برای موفقیتش برگزید و به عقیده‌ی من، این کار باعث موفقیتش شد. باید منتظر ماند و دید که چنین چیزی برای هواداران پلی استیشن چقدر اهمیت خواهد داشت. موضوعی که باید مطرح شود آن است که [این مورد] حیاتی نیست. شرکت نینتندو با بخش Nintendo Switch Online با دربرگرفتن بازی‌های کنسول‌های قبلی این شرکت به موفقیت گسترده‌ای رسیده است. هرچند رشد عظیم مایکروسافت زمانی رخ داد که رویکرد عرضه‌ی همزمان را در پیش گرفتند. این موضوع نیز قابل ذکر است که آن‌ها به رقابت کامل با یکدیگر نمی‌پردازند، بلکه بر پایه‌ی مشتریان حال حاضر خود تصمیم می‌گیرند. “

 

گودمن همچنین به این موضوع اشاره کرد که فقط 5 درصد از دارندگان پلی استیشن در حال حاضر عضو PlayStation Now هستند. درصورتی که در آن سمت، 40 درصد از دارندگان ایکس باکس، گیم‌پس دارند.

لوئیس وارد از رسانه‌ی IDC نظری مثبت به این ساختار جدید نشان داده و باور دارد که برای سونی نتیجه خواهد داد، به‌خصوص به این دلیل که تعداد مشترکین کنونی PlayStation Now نسبت به پلی استیشن پلاس، کم‌تر است.

او همچنین گفت که نگه داشتن تعداد مشترکین نوع پریمیوم در مقداری برابر یا بیش‌تر از چهار میلیون نفر در سال ۲۰۲۲ مشکل بزرگی نخواهد بود.

 

 

جیم رایان در مصاحبه‌ی جدید خود اشاره کرده است که اضافه شدن بازی‌های سونی از روز اول عرضه به پلی‌استیشن پلاس ممکن است باعث آسیب رساندن به کیفیت آن‌ها شود.

آقای رایان در مصاحبه‌ی اخیر خود با GamesIndustry.biz، در خصوص ساختار جدید پلی‌استیشن پلاس توضیحاتی را ارائه داده است. در بخشی از این مصاحبه، از وی در مورد اضافه شدن بازی‌های پلی‌استیشن از روز اول عرضه به سرویس مذکور سوال شد. رئیس پلی‌استیشن در پاسخ گفت که این راهی نیست که سونی به دنبال آن باشد.

“ این جاده‌ای نیست که ما در گذشته آن را طی کرده باشیم و همچنین این راهی نیست که با این سرویس جدید آن را طی کنیم.

ما احساس می‌کنیم اگر بخواهیم این کار را با بازی‌هایی که در استودیوهای پلی‌استیشن می‌سازیم انجام دهیم، این چرخه شکسته خواهد شد. سطح سرمایه‌گذاری‌ای که ما باید در استودیوهایمان انجام دهیم ممکن نیست و فکر می‌کنیم تأثیری منفی بر کیفیت بازی‌هایی که می‌سازیم خواهد داشت و این چیزی نیست که گیمرها خواهان آن باشند. “

رئیس پلی‌استیشن همچنین در مورد تغییر محیطی که بازی‌های ویدیویی و سونی در آن قرار دارند، صحبت کرد. وی با اشاره به پورت بازی‌های God of War و Horizon Zero Dawn روی PC اظهار داشت:

“ چه کسی چهار سال قبل پیش‌بینی می‌کرد که عناوین AAA پلی‌استیشن روی PC منتشر خواهند شد؟ ما موفقیت بزرگ انتقادی و موفقیت تجاری بزرگی داشتیم و همه با این اتفاق صلح کرده اند و کاملاً با آن راحت هستند. من به چهار سال گذشته نگاه می‌کنم و فکر می‌کنم هیچ‌کس این اتفاق را پیش‌بینی نمی‌کرد “