هورایزن زیرو داون (Horizon Zero Dawn) یکی از آن آی‌پی‌های جدید و موفق نسل هشتم بود که در زمان عرضه به علت مواردی چون طراحی هنری زیبا و گرافیک فنی کم‌ایراد در کنار پردازش پروتاگونیستی دوست‌داشتنی و پرداخت‌شده به نام ایلوی (Aloy)، خیلی زود جای خودش را در قلب طرفداران عناوین اکشن و نقش‌آفرینی پیدا کرد.البته عواملی چون موسیقی و صداگذاری قدرتمند و گیم‌پلی جذاب و کم‌ایراد هم در موفقیت هورایزن بی‌تاثیر نبود. بنابراین و طبق رسم رایج ساختن دنباله‌ای بر آن ابدا دور از انتظار نبود و سونی به زودی نسخه دوم این اثر را معرفی و سال قبل تاریخ انتشار آن را مشخص کرد.

این روزها که داریم به روز عرضه اثر مورد بحث نزدیک ‌می‌شویم و بیشتر گیمرها در سراسر جهان در تب و تاب تجربه سفری جدید با ایلوی هستند، بد نیست نگاهی به برخی وجوه نسخه جدید که تا کنون آشکار شده بینداریم و با دیدی اجمالی بر اثر قبلی انتظارات خود از هورایزن جدید را مرور کنیم.

 

حتی از سر و روی این پستر هم زیبایی و قشنگی می‌بارد.

 

سفری به غرب ممنوعه!

گیم‌پلی

گرچه بازی Horizon Zero Dawn از لحاظ گیم‌پلی، کیفیت لازم را دارا بود و در کل تجربه‌ای غنی و جذاب را تقدیم مخاطب خود می‌کرد ولی در بخش‌هایی چون مبارزه نزدیک و تن به تن و علی‌الخصوص مکانیک استفاده از نیزه ایلوی، ایراداتی داشت و علاوه بر انیمیشن عجیب این بخش، مبارزات نزدیک به خوبی بالانس نشده بود و مخاطب را به استفاره بیشتر از نیزه و کم‌کاربرد انگاشتن تیر و کمان ایلوی تشویق می‌کرد، گرچه کمان ایلوی به مراتب مکانیک جذاب‌تری داشت و تیراندازی با آن به شدت لذت‌بخش بود.

مشکلات دیگری چون هوش‌مصنوعی ضعیف دشمنان انسانی و عدم جذابیت کافی مراحل فرعی هم جزو مشکلات نسخه قبلی به شمار می‌رفتند.
پس یکی از انتظارات اساسی و مهم ما از بازی جدید این می‌باشد که سیستم مبارزات تن به تن بازی دچار تحولی اساسی شود و این بار مبارزاتی به مراتب طبیعی‌تر و روان‌تر را شاهد باشیم که خوش‌بختانه و با توجه به نمایش گیم‌پلی حیرت‌انگیز بازی جدید، به نظر می‌رسد این مشکل تا حدود زیادی برطرف شده است.
هم‌چنین انتظار داریم در نسخه جدید شاهد دشمنانی با هوش‌مصنوعی به مراتب قوی‌تر باشیم و قطعا عدم بروز رفتارهای غیر منطقی از دشمنان انسانی به کیفیت بهتر مبارزات تن به تن هم کمک می‌کند.
در نهایت از گوریلا گیمز (Guerrilla Games) انتظار می‌رود به سر و روی انیمیشن حرکات و مبارزات هم دستی بکشد و نیز با اظافه کردن ماموریت‌های فرعی بیشتر و به مراتب جذاب‌تر، تجربه درگیرکننده‌تری را ارائه دهد.

 

از نمایش گیم‌پلی بازی چنین پیداست که مکانیزم‌های بخش مخفی‌کاری در نتیجه روان‌تر و طبیعی‌تر شدن انیمیشن‌ها و افزایش هوش‌مصنوعی، شدیدا بهبود پیدا کرده است.

 

البته همواره پس از عرضه نسخه‌ای موفق از یک عنوان، مخاطب انتظار دارد که دنباله اثر ضمن برطرف کردن مشکلات نسخه قبلی، نقاط قوت آن اثر قبلی را همچنان حفظ کند.
پس بدیهی است که انتظار داشته باشیم تمام نقاط قوت بازی قبلی در زمینه گیم‌پلی مثل گشت و گذار در دنیای زیبای بازی، سیستم ارتقا و کرفتینگ در کنار شخصی‌سازی و پازل‌های خوب را این بار در مقیاسی حتی گسترده‌تر شاهد باشیم.

انتظار‌ دیگری‌ که از‌ گوریلا گیمز می‌رود این است که در دنباله مورد بحث، تاثیر تصمیمات ایلوی در انتخاب دیالوگ‌ها بر اتفاقات داستان بیشتر شود و با حالت پوچ و کم‌ارزشی که در حین مکالمه‌های طولانی ایلوی در نسخه قبلی پیش می‌آمد، مجددا روبرو نشویم.

در نهایت با توجه به این که گوریلا گیمز قبلا و در نسل گذشته به خوبی نشان داد که در دنیای پر از دنباله و اسپین‌آف امروز، می‌توان عنوانی جدید و باکیفیت ارائه داد
 و پس از وقفه‌ای نسبتا طولانی با آی‌پی جدیدی بازگشت که چشم همه را خیره کرد و باعث شد گیمرها دوباره این استودیو هلندی را به یاد بیاورند.

پس انتظار کلی و نهایی ما این است که این‌بار هم اثری جذاب و خلاقانه را از سازندگان سری کیل‌زون (Kill Zone) و عنوان هورایزن، به نظاره بنشینیم.
در ضمن با توجه به جذابیت سیستم سواری‌گرفتن از ربات‌های بازی، انتظار داریم این المان جذاب در نسخه جدید هم تکرار شود و این بار ایلوی توانایی استفاده از ربات‌های بیشتر و بزرگ‌تری را هم دارا باشد و در آخر افزودن بر شمار انواع تیرهای ایلوی و تغییراتی هرچند اندک به قصد حتی جذاب‌تر کردن مکانیزم تیراندازی او که در همان نسخه اول هم شدیدا جذاب می‌بود، از بدیهیات است.

 

استفاده از تیر و کمان ایلوی همیشه لذت‌بخش است...

 

بر اساس اخبار منتشر شده، بخش‌های جدیدی مثل گردش در زیر آب به بازی موردانتظار Horizon Forbidden West اظافه شده و محیط‌ها هم به مراتب گسترده‌تر خواهند بود، هم‌چنین گوریلا وعده افزایش کیفیت بخش مبارزات تن به تن را داده است.
این موارد از جمله فکت‌های مهمی هستند که در مورد بازی می‌دانیم و صحیح می‌دانستم که با یکدیگر این موارد را مرور کنیم.

تذکر: متاسفانه دیروز خبری از گوریلاگیمز منتشر شد مبنی بر این‌‌که با وجود تاثیر بیشتر دیالوگ‌های انتخاب‌شده در رفتار شخصیت‌ها و برخی جزئیات داستانی، عنوان Forbidden West، پایانی ثابت و قدرتمند خواهد داشت، پس نباید انتظار تاثیر زیادی را از بخش انتخاب‌ها داشته باشیم، ذکر این مورد را پس از بحث مطرح شده در فوق و بیان انتظارات از گیم‌پلی، لازم می‌دانستم.

 

یکی از باس‌های بازی که طراحی جالبی هم دارد.

 

آوای طبیعت

موسیقی و صداگذاری


یکی از نقاط قوت کلیدی و مهم نسخه قبلی که به افزایش شدید حس و حال اثر منجر شده بود، موسیقی زیبای آن بود که با تمی حماسی و تاحدودی آمیخته با آواهای بدوی و سرخ‌پوستی به خوبی در برانگیختن حس زندگی در یک دنیای پسارستاخیزی با ساختار قبیله‌ای که دقیقا مطابق با پلات اثر بود، موفق شده بود.
سازهایی چون نی و فلوت، ویالون و تمپو شالوده اصلی سازهای استفاده شده در طراحی موسیقی متن عنوان قبلی را تشکیل می‌دادند.

علاوه بر این موارد در عنوانی چون هورایزن که بخش اعظم آن در طبیعت و محیط‌های جنگلی، صحرایی و... و در لوکیشنی باز اتفاق می‌افتد، صداگذاری خوب آب، درختان، حرکت روی چوب‌ها و در کل تمامی مظاهر و صداهای موجود در طبیعت جهت زنده شدن محیط بازی از لزومات است که نسخه قبلی به خوبی از پس آن برآمده بود.
مورد نقش‌آفرینی و صداگذاری عامل دیگری بود که در Horizon Zero Dawn با کیفیت هرچه تمام‌تر انجام گرفته بود و در نسخه پیش‌رو نیز با توجه به حضور بازیگران و صداپیشگان قبلی در کنار افراد جدیدی چون کری آن ماس (Carrie Anne Moss)، انتظار داریم این بخش به قوت خود و حتی بهتر از قبل تولید شده باشد.
در انتها انتظار ما بر‌ این است که استودیو گوریلا گیمز نه‌تنها مثل قبل که حتی بیش از پیش کیفیت این قسمت را ارتقا دهد و در کنار این مورد قطعات به یادماندنی و زیبای بیشتری را به آلبوم موسیقی اثر اظافه نماید.

 

هارمونی کامل در این تصویر موج می‌زند، تنها چیزی که برای مدهوش کردن تمام و کمال هر بیننده‌ای کم دارد، یک موسیقی شاهکار در پس‌زمینه است.

 

زیبایی خیره‌کننده, آغازگر نسل نهم!

گرافیک و جلوه‌های بصری
 

جدیدترین اثر در دست ساخت استودیو گوریلا از اولین نمایش خود قدرت فوق‌العاده نسخه ارتقایافته موتور گرافیکی دسیما (Decima) را به همگان نشان داد اما توان اصلی و زیبایی گرافیکی واقعی بازی در نمایش گیم‌پلی 13 دقیقه‌ای خیره‌کننده‌ای که نزدیک به پنج ماه پیش پخش شد، نمایان گشت.

با توجه به اینکه Horizon Zero Dawn در زمان خودش هم گرافیک استثنائی و فوق‌العاده‌ای داشت، کمتر از این هم از گوریلا انتظار نمی‌رفت و با استناد به نمایش‌های پخش شده، ظاهرا تیم سازنده هورایزن جدید علاوه بر طراحی هنری و رنگ‌آمیزی بسیار زیبا و زنده محیط، در تمام بخش‌ها اعم از طراحی چهره، بدن، لباس و فیزیک کاراکترها ‌و نیز افزایش تنوع‌محیطی درکنار بهبود کیفیت بافت‌ها و تکسچرهای همین محیط‌ها، دست به افزایش خارق‌العاده کیفیت بصری نسخه پیشین و خلق یک دستاورد گرافیکی تمام‌عیار زده است، البته هنوز برای قضاوت کلی کیفیت این بخش زود است ولی اگر زیبایی و جزئیات گرافیکی بازی به کیفیت نمایش‌های پخش شده از آن باشد، به جرات می‌توان گفت که احتمالا نه‌تنها با یکی از بهترین عناوین موجود از نظر گرافیکی، بلکه عملا با زیباترین و باکیفیت‌ترین طراحی‌ تاریخ بازی مواجه می‌شویم.

مورد بعدی اما استفاده عالی استودیو سازنده از فناوری جدید ری‌تریسینگ (Ray Tracing) در طبیعی‌تر کردن و هرچه زیباتر کردن نورپردازی و سایه‌زنی بازی است که باید گفت استودیو توانسته به بهترین شکل ممکن از این قابلیت استفاده کند و برای اثری چون هورایزن که به طور معمول هم از نورپردازی و سایه‌زنی فوق‌العاده‌ای بهره می‌برد، این امر به مثابه‌ی مزیتی به شمار می‌رود که می‌تواند قدرت و کیفیت بصری بازی‌ را به‌کلی از هر چیزی که تا کنون ساخته شده، یک لول فراتر ببرد.
و چه‌بسا گوریلاگیمز موفق شود استاندارد جدیدی را در این زمینه تعریف کند.

 

جزئیات بصری شگفت‌انگیز چهره و موهای ایلوی...

 

قبل از پرداختن به ادامه بحث، لازم می‌دانم موردی را ذکر کنم و آن هم اینکه با وجود شروع شدن نسل جدید منهای رچت و کلنک (Ratchet And Clank Rift Apart) که تا حدودی به این مهم دست یافت، هیچ عنوانی در بین آثار سونی یا دیگر عناوین نتوانسته به معنی تمام و کمال از لحاظ بصری از پتانسیل‌های ‌کنسول‌های نسل نهم استفاده کند و احتمالا و با توجه به شواهد، هورایزن بتواند اولین بازی حقیقتا نسل نهمی لقب گیرد که توانسته از عصاره و قدرت واقعی ps5 استفاده کند.

اما بهترین اثر نسل نهمی بودن، جدا از کیفیت بصری به عوامل دیگری هم بستگی‌ دارد که در ادامه و در توضیحات بخش فنی به آن خواهیم پرداخت.

قطعا بر همگان روشن است که هرگز نمی‌توان در خصوص گرافیک فنی یک بازی تا پیش از عرضه آن، نظر کامل و قطعی داد ولی با توجه به ظواهر، بعید است با مشکل فنی خاصی مثل باگ یا... مواجه شویم و علاوه بر آن گوریلا همواره بیان کرده که به خوبی از قابلیت‌های کنسول نسل نهمی سونی استفاده خواهد کرد که به همین دلیل می‌توان امیدوار بود که مواردی چون افزایش سرعت لود و استفاده از قابلیت‌های جدید کنترلر دوال سنس که از مشخصه‌های بارز نسل جدید هستند در دستور کار گوریلا گیمز قرار گرفته و به خوبی انجام پذیرفته باشند.

هم‌چنین مواردی مثل انیمیشن‌ها و حرکات اجزا محیط و شخصیت‌ها، باید روان‌تر از گذشته باشد.

علاوه بر همه‌ی این موارد ظاهرا گوریلا در تمام دیگر بخش‌های طراحی و تولید فنی خود قدمی رو به جلو برداشته است و به احتمال بالا این بخش از اثر پیش‌رو، قوی و کم‌ایراد خواهد بو