هورایزن زیرو داون (Horizon Zero Dawn) یکی از آن آی‌پی‌های جدید و موفق نسل هشتم بود که در زمان عرضه به علت مواردی چون طراحی هنری زیبا و گرافیک فنی کم‌ایراد در کنار پردازش پروتاگونیستی دوست‌داشتنی و پرداخت‌شده به نام ایلوی (Aloy)، خیلی زود جای خودش را در قلب طرفداران عناوین اکشن و نقش‌آفرینی پیدا کرد.البته عواملی چون موسیقی و صداگذاری قدرتمند و گیم‌پلی جذاب و کم‌ایراد هم در موفقیت هورایزن بی‌تاثیر نبود. بنابراین و طبق رسم رایج ساختن دنباله‌ای بر آن ابدا دور از انتظار نبود و سونی به زودی نسخه دوم این اثر را معرفی و سال قبل تاریخ انتشار آن را مشخص کرد.

 

این روزها که داریم به روز عرضه اثر مورد بحث نزدیک ‌می‌شویم و بیشتر گیمرها در سراسر جهان در تب و تاب تجربه سفری جدید با ایلوی هستند، بد نیست نگاهی به برخی وجوه نسخه جدید که تا کنون آشکار شده بینداریم و با دیدی اجمالی بر اثر قبلی انتظارات خود از هورایزن جدید را مرور کنیم.

 

حتی از سر و روی این پستر هم زیبایی و قشنگی می‌بارد.

 

سفری به غرب ممنوعه!

گیم‌پلی

گرچه بازی Horizon Zero Dawn از لحاظ گیم‌پلی، کیفیت لازم را دارا بود و در کل تجربه‌ای غنی و جذاب را تقدیم مخاطب خود می‌کرد ولی در بخش‌هایی چون مبارزه نزدیک و تن به تن و علی‌الخصوص مکانیک استفاده از نیزه ایلوی، ایراداتی داشت و علاوه بر انیمیشن عجیب این بخش، مبارزات نزدیک به خوبی بالانس نشده بود و مخاطب را به استفاره بیشتر از نیزه و کم‌کاربرد انگاشتن تیر و کمان ایلوی تشویق می‌کرد، گرچه کمان ایلوی به مراتب مکانیک جذاب‌تری داشت و تیراندازی با آن به شدت لذت‌بخش بود.

 

مشکلات دیگری چون هوش‌مصنوعی ضعیف دشمنان انسانی و عدم جذابیت کافی مراحل فرعی هم جزو مشکلات نسخه قبلی به شمار می‌رفتند.
پس یکی از انتظارات اساسی و مهم ما از بازی جدید این می‌باشد که سیستم مبارزات تن به تن بازی دچار تحولی اساسی شود و این بار مبارزاتی به مراتب طبیعی‌تر و روان‌تر را شاهد باشیم که خوش‌بختانه و با توجه به نمایش گیم‌پلی حیرت‌انگیز بازی جدید، به نظر می‌رسد این مشکل تا حدود زیادی برطرف شده است.


هم‌چنین انتظار داریم در نسخه جدید شاهد دشمنانی با هوش‌مصنوعی به مراتب قوی‌تر باشیم و قطعا عدم بروز رفتارهای غیر منطقی از دشمنان انسانی به کیفیت بهتر مبارزات تن به تن هم کمک می‌کند.
در نهایت از گوریلا گیمز (Guerrilla Games) انتظار می‌رود به سر و روی انیمیشن حرکات و مبارزات هم دستی بکشد و نیز با اظافه کردن ماموریت‌های فرعی بیشتر و به مراتب جذاب‌تر، تجربه درگیرکننده‌تری را ارائه دهد.

 

از نمایش گیم‌پلی بازی چنین پیداست که مکانیزم‌های بخش مخفی‌کاری در نتیجه روان‌تر و طبیعی‌تر شدن انیمیشن‌ها و افزایش هوش‌مصنوعی، شدیدا بهبود پیدا کرده است.

 

البته همواره پس از عرضه نسخه‌ای موفق از یک عنوان، مخاطب انتظار دارد که دنباله اثر ضمن برطرف کردن مشکلات نسخه قبلی، نقاط قوت آن اثر قبلی را همچنان حفظ کند.
پس بدیهی است که انتظار داشته باشیم تمام نقاط قوت بازی قبلی در زمینه گیم‌پلی مثل گشت و گذار در دنیای زیبای بازی، سیستم ارتقا و کرفتینگ در کنار شخصی‌سازی و پازل‌های خوب را این بار در مقیاسی حتی گسترده‌تر شاهد باشیم.

 

انتظار‌ دیگری‌ که از‌ گوریلا گیمز می‌رود این است که در دنباله مورد بحث، تاثیر تصمیمات ایلوی در انتخاب دیالوگ‌ها بر اتفاقات داستان بیشتر شود و با حالت پوچ و کم‌ارزشی که در حین مکالمه‌های طولانی ایلوی در نسخه قبلی پیش می‌آمد، مجددا روبرو نشویم.

 

در نهایت با توجه به این که گوریلا گیمز قبلا و در نسل گذشته به خوبی نشان داد که در دنیای پر از دنباله و اسپین‌آف امروز، می‌توان عنوانی جدید و باکیفیت ارائه داد
 و پس از وقفه‌ای نسبتا طولانی با آی‌پی جدیدی بازگشت که چشم همه را خیره کرد و باعث شد گیمرها دوباره این استودیو هلندی را به یاد بیاورند.

 

پس انتظار کلی و نهایی ما این است که این‌بار هم اثری جذاب و خلاقانه را از سازندگان سری کیل‌زون (Kill Zone) و عنوان هورایزن، به نظاره بنشینیم.
در ضمن با توجه به جذابیت سیستم سواری‌گرفتن از ربات‌های بازی، انتظار داریم این المان جذاب در نسخه جدید هم تکرار شود و این بار ایلوی توانایی استفاده از ربات‌های بیشتر و بزرگ‌تری را هم دارا باشد و در آخر افزودن بر شمار انواع تیرهای ایلوی و تغییراتی هرچند اندک به قصد حتی جذاب‌تر کردن مکانیزم تیراندازی او که در همان نسخه اول هم شدیدا جذاب می‌بود، از بدیهیات است.

 

استفاده از تیر و کمان ایلوی همیشه لذت‌بخش است...

 

بر اساس اخبار منتشر شده، بخش‌های جدیدی مثل گردش در زیر آب به بازی موردانتظار Horizon Forbidden West اظافه شده و محیط‌ها هم به مراتب گسترده‌تر خواهند بود، هم‌چنین گوریلا وعده افزایش کیفیت بخش مبارزات تن به تن را داده است.


این موارد از جمله فکت‌های مهمی هستند که در مورد بازی می‌دانیم و صحیح می‌دانستم که با یکدیگر این موارد را مرور کنیم.

 

تذکر: متاسفانه دیروز خبری از گوریلاگیمز منتشر شد مبنی بر این‌‌که با وجود تاثیر بیشتر دیالوگ‌های انتخاب‌شده در رفتار شخصیت‌ها و برخی جزئیات داستانی، عنوان Forbidden West، پایانی ثابت و قدرتمند خواهد داشت، پس نباید انتظار تاثیر زیادی را از بخش انتخاب‌ها داشته باشیم، ذکر این مورد را پس از بحث مطرح شده در فوق و بیان انتظارات از گیم‌پلی، لازم می‌دانستم.

 

یکی از باس‌های بازی که طراحی جالبی هم دارد.

 

آوای طبیعت

موسیقی و صداگذاری


یکی از نقاط قوت کلیدی و مهم نسخه قبلی که به افزایش شدید حس و حال اثر منجر شده بود، موسیقی زیبای آن بود که با تمی حماسی و تاحدودی آمیخته با آواهای بدوی و سرخ‌پوستی به خوبی در برانگیختن حس زندگی در یک دنیای پسارستاخیزی با ساختار قبیله‌ای که دقیقا مطابق با پلات اثر بود، موفق شده بود.
سازهایی چون نی و فلوت، ویالون و تمپو شالوده اصلی سازهای استفاده شده در طراحی موسیقی متن عنوان قبلی را تشکیل می‌دادند.

 

علاوه بر این موارد در عنوانی چون هورایزن که بخش اعظم آن در طبیعت و محیط‌های جنگلی، صحرایی و... و در لوکیشنی باز اتفاق می‌افتد، صداگذاری خوب آب، درختان، حرکت روی چوب‌ها و در کل تمامی مظاهر و صداهای موجود در طبیعت جهت زنده شدن محیط بازی از لزومات است که نسخه قبلی به خوبی از پس آن برآمده بود.


مورد نقش‌آفرینی و صداگذاری عامل دیگری بود که در Horizon Zero Dawn با کیفیت هرچه تمام‌تر انجام گرفته بود و در نسخه پیش‌رو نیز با توجه به حضور بازیگران و صداپیشگان قبلی در کنار افراد جدیدی چون کری آن ماس (Carrie Anne Moss)، انتظار داریم این بخش به قوت خود و حتی بهتر از قبل تولید شده باشد.


در انتها انتظار ما بر‌ این است که استودیو گوریلا گیمز نه‌تنها مثل قبل که حتی بیش از پیش کیفیت این قسمت را ارتقا دهد و در کنار این مورد قطعات به یادماندنی و زیبای بیشتری را به آلبوم موسیقی اثر اظافه نماید.

 

هارمونی کامل در این تصویر موج می‌زند، تنها چیزی که برای مدهوش کردن تمام و کمال هر بیننده‌ای کم دارد، یک موسیقی شاهکار در پس‌زمینه است.

 

زیبایی خیره‌کننده, آغازگر نسل نهم!

گرافیک و جلوه‌های بصری
 

جدیدترین اثر در دست ساخت استودیو گوریلا از اولین نمایش خود قدرت فوق‌العاده نسخه ارتقایافته موتور گرافیکی دسیما (Decima) را به همگان نشان داد اما توان اصلی و زیبایی گرافیکی واقعی بازی در نمایش گیم‌پلی 13 دقیقه‌ای خیره‌کننده‌ای که نزدیک به پنج ماه پیش پخش شد، نمایان گشت.

 

با توجه به اینکه Horizon Zero Dawn در زمان خودش هم گرافیک استثنائی و فوق‌العاده‌ای داشت، کمتر از این هم از گوریلا انتظار نمی‌رفت و با استناد به نمایش‌های پخش شده، ظاهرا تیم سازنده هورایزن جدید علاوه بر طراحی هنری و رنگ‌آمیزی بسیار زیبا و زنده محیط، در تمام بخش‌ها اعم از طراحی چهره، بدن، لباس و فیزیک کاراکترها ‌و نیز افزایش تنوع‌محیطی درکنار بهبود کیفیت بافت‌ها و تکسچرهای همین محیط‌ها، دست به افزایش خارق‌العاده کیفیت بصری نسخه پیشین و خلق یک دستاورد گرافیکی تمام‌عیار زده است، البته هنوز برای قضاوت کلی کیفیت این بخش زود است ولی اگر زیبایی و جزئیات گرافیکی بازی به کیفیت نمایش‌های پخش شده از آن باشد، به جرات می‌توان گفت که احتمالا نه‌تنها با یکی از بهترین عناوین موجود از نظر گرافیکی، بلکه عملا با زیباترین و باکیفیت‌ترین طراحی‌ تاریخ بازی مواجه می‌شویم.

 

مورد بعدی اما استفاده عالی استودیو سازنده از فناوری جدید ری‌تریسینگ (Ray Tracing) در طبیعی‌تر کردن و هرچه زیباتر کردن نورپردازی و سایه‌زنی بازی است که باید گفت استودیو توانسته به بهترین شکل ممکن از این قابلیت استفاده کند و برای اثری چون هورایزن که به طور معمول هم از نورپردازی و سایه‌زنی فوق‌العاده‌ای بهره می‌برد، این امر به مثابه‌ی مزیتی به شمار می‌رود که می‌تواند قدرت و کیفیت بصری بازی‌ را به‌کلی از هر چیزی که تا کنون ساخته شده، یک لول فراتر ببرد.
و چه‌بسا گوریلاگیمز موفق شود استاندارد جدیدی را در این زمینه تعریف کند.

 

جزئیات بصری شگفت‌انگیز چهره و موهای ایلوی...

 

قبل از پرداختن به ادامه بحث، لازم می‌دانم موردی را ذکر کنم و آن هم اینکه با وجود شروع شدن نسل جدید منهای رچت و کلنک (Ratchet And Clank Rift Apart) که تا حدودی به این مهم دست یافت، هیچ عنوانی در بین آثار سونی یا دیگر عناوین نتوانسته به معنی تمام و کمال از لحاظ بصری از پتانسیل‌های ‌کنسول‌های نسل نهم استفاده کند و احتمالا و با توجه به شواهد، هورایزن بتواند اولین بازی حقیقتا نسل نهمی لقب گیرد که توانسته از عصاره و قدرت واقعی ps5 استفاده کند.

 

اما بهترین اثر نسل نهمی بودن، جدا از کیفیت بصری به عوامل دیگری هم بستگی‌ دارد که در ادامه و در توضیحات بخش فنی به آن خواهیم پرداخت.

 

قطعا بر همگان روشن است که هرگز نمی‌توان در خصوص گرافیک فنی یک بازی تا پیش از عرضه آن، نظر کامل و قطعی داد ولی با توجه به ظواهر، بعید است با مشکل فنی خاصی مثل باگ یا... مواجه شویم و علاوه بر آن گوریلا همواره بیان کرده که به خوبی از قابلیت‌های کنسول نسل نهمی سونی استفاده خواهد کرد که به همین دلیل می‌توان امیدوار بود که مواردی چون افزایش سرعت لود و استفاده از قابلیت‌های جدید کنترلر دوال سنس که از مشخصه‌های بارز نسل جدید هستند در دستور کار گوریلا گیمز قرار گرفته و به خوبی انجام پذیرفته باشند.

 

هم‌چنین مواردی مثل انیمیشن‌ها و حرکات اجزا محیط و شخصیت‌ها، باید روان‌تر از گذشته باشد.

علاوه بر همه‌ی این موارد ظاهرا گوریلا در تمام دیگر بخش‌های طراحی و تولید فنی خود قدمی رو به جلو برداشته است و به احتمال بالا این بخش از اثر پیش‌رو، قوی و کم‌ایراد خواهد بود.

 

هنر یعنی هورایزن
زیبایی و جزئیات طراحی هنری بازی، هوش از سر آدم می‌برد.

 

سفری برای درمان بیماری و یافتن پاسخ‌ها, ایلوی، شکارچی تنها و دوست‌داشتنی

داستان و روایت

داستان بازی هورایزن زیرو داون در کل من‌جمله نقاط قوت آن به شمار می‌آمد و جوانبی چون ارائه جذاب و هنرمندانه سوال‌ها، معماها، پلات‌توئیست‌ها و  پاسخ‌های داستانی در کنار شخصیت‌پردازی خوب شخصیت‌ اصلی، شیوه روایت چهارچوب دار و... باعث شده بود تا با داستانی زیبا و بعضا احساسی روبرو باشیم ولی با همه‌ی این‌ها، عنوان قبلی از مشکلات داستانی متعددی رنج می‌برد که مانع از تبدیل روایت آن به یک موفقیت تمام‌عیار می‌شد.

 

شخصیت‌پردازی ضعیف آنتاگونیست‌ها در کنار پیروی هسته کلی داستان بازی‌ از کلیشه نخ‌نما شده‌ی (سفر قهرمان) از جمله این ایرادات بود.

پس از بازگو کردن این پیش‌زمینه، سخن خود را با بیان اطلاعات داستانی خود از نسخه جدید، پی می‌گیریم.

 

بر اساس اطلاعات منتشر شده داستان این نسخه نیم‌سال بعد از جریانات قسمت اول، اتفاق می‌افتد. جایی که اعضای برخی از قبایل معرفی شده در نسخه قبلی توسط میکروبی طاعون‌مانند و مرموز آلوده شده و هر روز تعداد زیادی از آن‌ها جان خود را از دست می‌دهند و در چنین شرایطی، ایلوی قهرمان دوست‌داشتنی و شجاع نسخه قبلی، راهی غرب ممنوعه می‌شود که‌ درمانی برای این بیماری پیدا کند و در ضمن آن بیشتر به اسرار این دنیای پسارستاخیزی پی ببرد.

 

سازندگان تائید کرده‌اند که در این نسخه شاهد قبایل و محیط‌های جدیدی خواهیم بود که انتظار می‌رود بر کیفیت داستان بازی بیافزایند.

راستش را بخواهید تا قبل از انتشار تریلرهای داستانی بازی و به خصوص تیزر اخیر که اطلاعات شایان ذکری در خصوص داستان بازی در اختیارمان می‌گذاشت، به شدت به کیفیت روایی اثر امیدوار بودم و ایمان داشتم که این بار با داستانی کامل‌تر و خلاقانه‌تر طرف خواهیم بود و خبری از شخصیت‌های نچسب و برخی عناصر کلیشه‌ای داستان نسخه اول نخواهد بود ولی تریلر اخیر و ذکر شده، تا حد زیادی مرا نگران کرد که در ادامه به دلیل این نگرانی می‌پردازیم.

 

ظاهرا تعطیلات شش‌ماهه به مذاق ایلوی خوش آمده و به طور قابل ملاحظه‌ای‌ وزن اظافه کرده است...

 

برای ادامه بحث لازم است موردی را تبیین کنم، اگر تا کنون با الگوی The Hero's Journey(سفر قهرمان) آشنایی نداشته‌اید باید ذکر کنم که این اصل که از نام آن هم پیداست، الگویی روایی است که بیشتر داستان‌های اساطیری و به طبع آثار فانتزی جهان که ادامه دهنده راه همان آثار اساطیری هستند از آن پیروی می‌کنند، این الگو شامل چندین مرحله و سه بخش کلی است که از زمان هومر و تراژدی ایلیاد و ادیسه تا امروز به دفعات متعدد عینا یا کمابیش در مدیوم‌های گوناگون تکرار شده است.

 

راستی یونگ (Karl Gustav Jung) در زمینه بررسی‌ این کهن الگو، تحلیل‌های جالبی دارد که پیشنهاد می‌شود در صورت علاقه‌مندی به اطلاع بیشتر به کتب یونگ و به‌خصوص کتاب ناخودآگاه جمعی و کهن الگو و نیز انسان و سمبل‌هایش مراجعه کنید‌.

 

این الگو شامل سه دوره یا بخش کلی است که َشامل جدایی از دنیای فعلی و روتین زندگی سابق به علت هدفی خاص که در دل آن سفر، داستان اصلی  ماجراجویی قهرمان داستان اتفاق می‌افتد، مرحله تشرف که در آن او با موانع و تهدیدات مختلفی روبرو شده‌ و معمولا در این میان با مشکلات شخصیتی و موانع فکری خود هم دست و پنجه‌ نرم می‌کند‌ و به تحول فکری می‌رسد و در آخر مرحله بازگشت، که در آن قهرمان بر چالش‌های درونی و موانع بیرونی فائق می‌آید و با تکمیل پروسه تحول شخصیتی و خصوصیاتی جدید یا نسبتا جدید که اغلب با درکی جدید از زندگی همراه است، به زندگی قبلی خود باز می‌گردد.

 

یکی دیگر از پسترهای به‌شدت زیبا و خیره‌کننده‌ی بازی، الحق که سازندگان در بخش گرافیک سنگ تمام گذاشته‌اند.

 

پس از ایراد این سخن، احتمالا بر همه روشن شده است که تا چه اندازه در سال‌های اخیر با تکرار بی‌رویه این الگو که از فرط تکرار به کلیشه بدل شده در دنیای بازی مواجه بوده‌ایم و حتی عناوین موفق زیادی از این الگو پیروی کرده‌اند.


که بارزترین مثال آن God Of War 2018  و خود همین نسخه قبلی Horizon می‌باشد.

 

هشدار: چند پاراگراف ادامه دارای اسپویل هستند.

برای مثال به الگوی روایی همین گاد آو وار که تا این اندازه طرفدار دارد، دقت کنید:

کریتوس برای انجام معموریتی به ترک روتین زندگی خود دست می‌زند (آغاز سفر)، سپس او با تهدیدات خارجی و دشمنان متعددی روبرو می‌شود (دشمن خارجی)، در ادامه و در طی اتفاقاتی رابطه کریتوس با پسرش دست‌خوش تغییر می‌شود و مرحله تشرف شروع می‌شود (آغاز تشرف)، سپس‌ او در ادامه ماجراجویی خویش با میمیر (Mimir) آشنا می‌شود که نقش کهن‌الگوی پیر خردمند را ایفا می‌کند‌ و او را در راهش راهنمایی می‌کند‌ (ورود پیر خردمند به قصه به عنوان کمک‌کننده)، و اما بعد از مدتی و در نتیجه در خطر قرار گرفتن پسر کریتوس، او مجبور به گرفتن مهم‌ترین تصمیم خود و شکستن پیمان خود، می‌شود (تحول شخصیتی) و بعد کریتوس با شخصیت‌ جدید خود به نجات پسر خود دست زده و پس از گذر از تهدیدات خارجی متعدد پسرش را نجات می‌دهد (اتمام تشرف) و در نهایت کریتوس همراه با فرزند خود راه را ادامه می‌دهد و پس از گذر از موانع خارجی و داخلی متعدد و درک جدیدی از روابط خود با پسرش و... به روتین زندگی خود باز‌ می‌گردد( بازگشت).

پایان اسپویل............پایان اسپویل

 

فکر می‌کنم با مشاهده الگوی فوق، کاملا متوجه شدید که چرا نسخه قبلی هورایزن را نیز به همین نقص متهم می‌کنم، البته بیشتر امید من با مشخص شدن خلاصه داستان نسخه پیش‌رو برای مواجهه با روایتی خلاقانه به باد رفت زیرا Forbidden West از هم‌اکنون اولین مولفه سفر قهرمان را تیک زده و ایلوی برای حل مشکلی به سوی ماجراجویی و سفر جدیدی که احتمالا در ادامه به طور کامل الگوی سفر قهرمان را تشکیل خواهد داد، رهسپار می‌شود.

 

البته پیروی صرف از این الگو به خودی‌خود مشکل به حساب نمی‌آید و اگر اثر از عناصر و نمادپردازی‌های خلاقانه و جدید به اندازه کافی بهره ببرد و مشکلات شخصیت‌پردازی خود را هم برطرف کند، احتمال دارد با روایتی درگیرکننده و تاثیرگذار روبرو شویم.

 

چهره ایلوی نسبت به نسخه قبلی به شدت تغییر کرده است که این تحول ظاهرا به مذاق بسیاری از مخاطبان خوش نیامده است، اما به نظر من مشکل خاصی در آن دیده نمی‌شود، فقط کمی طبیعی‌تر و حجیم‌تر شده، شاید مشکل از خودمان است که آن‌قدر به قهرمان‌های زن زیبا و خوش‌اندام با لباس‌های پر زرق و برق ولی پرداخت نشده عادت کرده‌ایم، که ظاهری ساده و طبیعی (البته با جزئیات گرافیکی عالی) و پردازشی عمیق، درست  و خوب را بر نمی‌تابیم.

 

در نهایت انتظار ما‌ از داستان قسمت جدید مجموعه هورایزن این است که علاوه بر حفظ تمام نقاط قوت اصلی نسخه قبلی از جمله شخصیت‌پردازی قوی شخصیت اصلی و برخی کاراکترهای دیگر، ایجاد دنیا و محیطی زیبا و خلاقانه و رازهای متعدد موجود در آن برای کشف کردن، روایت مناسب و... ابعاد جدیدی را نیز به داستان خود اظافه کرده و برخی مشکلات اساسی داستان نسخه قبلی مثل کلیت نیمه‌کلیشه‌ای داستان آن و پردازش نچسب و سطحی برخی شخصیت‌ها را اصلاح کند و نیز از روایتی استادانه‌تر و خلاقانه‌تر بهره ببرد.

 

خب، پس از طی مسیر خود و ایراد مطالبی چند به انتهای پست رسیدیم، سخن پایانی اینکه Horizon Forbidden West به دلایلی که در مقاله ذکر شد بی‌شک یکی از مورد انتظار‌ترین عناوین نسل نهم است که تاریخ عرضه مشخصی هم دارد و ما امیدواریم گوریلا گیمز از پس چالش‌های پیش‌رو به خوبی بر‌آید و این بار شاهد اثری حتی با کیفیت‌تر باشیم.

 

انتظار میرود که بازی ابعاد جدید و قوی‌تری را شامل باشد که به طرز صحیح پیاده‌سازی شده باشند و برخی از مشکلات نسخه قبلی در زمینه‌های مختلف که در خلال مقاله ذکر شد، برطرف شده باشند.

باشد که گوریلا گیمز اشتیاق مخاطبان از جمله خود نگارنده را برای سفری دوباره با ایلوی به خوبی پاسخ گوید.