حتی اگر زیاد اهل بازی کردن نباشید، احتمالا حداقل یک بار کلمه پینگ یا Ping به گوشتان خورده است. پینگ با اختلاف یکی از مهم‌ترین فاکتورها در تجربه‌ها بر بستر آنلاین و به صورت ویژه بازی کردن است. این موضوع در بازی‌های رقابتی، می‌تواند حسابی روی نتیجه تاثیر بگذارد.

 

فرقی نمی‌کند قوی‌ترین سخت‌افزار بازی و سریع‌ترین طرح اینترنت موجود را با بالاترین سرعت خریداری کنید، نرخ پینگ پایین عامل برد و امتیازات می‌شود. بسیاری از مردم تصور می‌کنند که یک اتصال اینترنتی سریع و پاسخگو تنها به سرعت دانلود و آپلود خوب متکی است، اما عوامل بیشتری وجود دارند.

 

پینگ (Ping) چیست؟

 

پینگ یا Ping (کوتاه شده‌ی Packet InterNet Groper) به مدت زمانی که طول می‌کشد تا سیگنال پینگ از کامپیوتر گیمر به سرور بازی منتقل شود و سپس به عنوان پینگ به کامپیوتر گیمر برگردد، اشاره می‌کند.

 

تصور کنید که در حال رانندگی با ماشین به سمت محل کار هستید. از خانه‌تان شروع می‌کنید، از بزرگراه می‌روید و به هر کجا که کار می‌کنید، می‌رسید. پس از آن، برای بازگشت به خانه در همان مسیر حرکت می‌کنید. در این مثال، می‌توانید خانه خود را به عنوان رایانه بازی خود و محل کار خود را به عنوان سرور بازی در نظر بگیرید. 

 

 

ماشینی که در حال رانندگی هستید را می‌توانید به عنوان سیگنال یا بسته‌ای از داده‌ها در نظر بگیرید، که از رایانه به سرور بازی ارسال می‌شود. زمانی که ماشین از خانه شما به محل کار شما می‌رود و سپس به خانه شما برمی‌گردد پینگ است.

 

این سیگنال که برحسب میلی‌ ثانیه اندازه گیری می‌شود، به شما تخمینی از زمان جابجایی یک بسته داده از کامپیوتر تا سرور را می‌دهد. برای مثال در هنگام بازی موقعی که دستور شلیک می‌دهید و پینگتان 20 میلی‌ثانیه است، یعنی در کل 20 میلی‌ثانیه طول می‌کشد تا دستور شما به سرور بازی ارسال شود و پاسخ آن (یعنی شلیک شدن) انجام شود.

 

Ping زمان رفت و برگشت پیام بین دو دستگاه را اندازه گیری می‌کند و بدین ترتیب سرعت اتصال را نشان می‌دهد. در نتیجه نشان می‌دهد که کاربر با چه سرعتی می‌تواند دستوری را به یک بازی یا برنامه آنلاین ارسال کند و انتظار دیدن پاسخ را چه زمانی داشته باشد.  

 

چه پینگی برای بازی کردن مناسب است؟

 

توجه داشته باشید که پینگ به تأخیر دو طرفه (معروف به تأخیر رفت و برگشت) اشاره دارد. اگر به سرورهای بسیار دور دسترسی دارید، طول مسیر انتقال نیز تأثیر مشخصی بر زمان Ping دارد. در دنیای بازی‌های ویدیویی آنلاین، اصطلاح Ping هم همان‌طور که گفتیم، به سیگنالی اطلاق شد که به سرور ارسال می‌شود و درخواست را پاسخ می‌دهد.

 

 

واضح است که همه گیمرها تا حد امکان پینگ کمتری می‌خواهند. بسیاری از بازی‌های آنلاین زمان Ping شما را همراه با پینگ سایر بازیکنان یا سرورها نشان می‌دهند. اگر Ping شما در حدود 150 (یا بیشتر) باشد، تقریباً به دلیل تاخیر در اجرای بازی با مشکل مواجه خواهید شد.  

 

پینگ بالا در زمانی که زمان‌بندی بسیار مهم است، دارای اهمیت بالایی است. به همین دلیل است که PING کم در بازی‌ها بسیار مهم است، به خصوص در جایی که موقعیت و زمان پاسخ شما در بازی‌هایی مثل تیراندازی‌های اول شخص یا بازی‌های مسابقه‌ای همه چیز است.

 

پینگ چگونه اندازه گیری می‌شود؟

 

بنابراین اکنون می‌دانید که پینگ اساساً مدت زمانی است که رایانه شما با سرور بازی ارتباط برقرار می‌کند. اما چگونه اندازه گیری می‌شود؟ خب، Ping به طور کلی در میلی‌ثانیه اندازه گیری می‌شود. در حالت ایده آل هر چه پینگ کمتر باشد، بهتر است. Ping با توجه به مکان سروری که روی آن بازی می‌کنید متفاوت است.

 

 

اگر سروری را انتخاب کنید که در یک شهر مجاور میزبانی شود، احتمالا پینگ شما کم و در حدود 15 یا 20 میلی‌ثانیه یا کمتر است، که متاسفانه بسیاری از بازی‌ها در ایران سرور ندارند. هرچه دورتر می‌شوید Ping بیشتر می‌شود. پینگ بالا منجر به قطع ارتباط بین دستور شما و اقداماتی می‌شود که در بازی اتفاق می‌افتد. هر چه Ping بالاتر باشد، این بدتر می‌شود.

 

اصطلاحات «پینگ کم» و «پینگ زیاد» به چه معنا هستند؟

 

مطابق استانداردهای جهانی زمانی که از پینگ کم صحبت می‌کنم، به مقادیر زیر 20 اشاره داریم. پینگ بین 50 میلی‌ثانیه تا 100 میلی‌ثانیه از خیلی خوب تا متوسط ​​متغیر است. در ادامه پینگ 150 میلی‌ثانیه یا بیشتر پینگ بالا تلقی می‌شود. اگر Ping شما در محدوده 200 میلی‌ثانیه یا بالاتر است، ممکن است مشکلی در شبکه یا سرور شما وجود داشته باشد. این مقدار به تجربه‌ی بازی آسیب خواهد زد.

 

با این حال پینگ خوب و رایج در ایران چیزی بین 70 تا 100 میلی‌ثانیه است. پینگ کم در بازی‌های شوتر اول شخص، بازی‌های استراتژی، بازی‌های مسابقه‌ای و چندنفره به معنای سرعت بالاتر در انتقال داده‌ها و دریافت پاسخ از سرور در بازی است، که در نهایت گیم‌پلی را روان‌تر می‌کند.  

 

 

کسانی که Ping بالایی دارند به احتمال زیاد با تاخیر در بازی مواجه می‌شوند که در نهایت بر نتیجه بازی تاثیر می‌گذارد. در واقع، در مقادیر بالاتر، سرورهای بسیاری از بازی‌های تیراندازی اول شخص به طور خودکار ارتباط آن بازیکن را قطع می‌کنند. بسیاری از بازی‌های آنلاین زمان پینگ شما و همچنین Ping سایر بازیکنان یا سرورها را نمایش می‌دهند.

 

حتی بعضی از بازی‌ها آن را با رنگ طبقه‌بندی می‌کنند؛ غالبا رنگ سبز نشان‌دهنده حالت ایده‌آل یا خوب است. اما پینگ زرد یعنی قرار نیست تجربه جالبی داشته باشید. اگر هم پینگتان قرمز رنگ باشد، اگر هم یک درصد توانستید یک بازی پیدا کنید، عملا هیچ کاری نمی‌توانید انجام دهید.

 

چگونه پینگ را کاهش دهیم؟

 

متاسفانه راهکاری که تاثیر زیادی در کاهش پینگتان داشته باشد، وجود ندارد. به دلایلی همچون تحریم‌ها، سروری برای اکثر بازی‌ها در ایران وجود ندارد. در نتیجه پینگ‌ها در اکثر بازی‌ها بالاست. در بازی‌های رقابتی یا بازی‌های سریع که به واکنش‌های سریع، دقت و تأخیر پایین نیاز، PING پایین بخش مهمی از این موضوع است.

 

بدیهی است، که بهترین راه برای کاهش PING انتخاب سروری است که از نظر جغرافیایی به شما نزدیک باشد. هنگام بازی، حتماً از برنامه‌ها یا برنامه‌های دیگری که ممکن است بر شبکه شما تأثیر بگذارد خارج شوید. 

 

 

این شامل نرم افزارهایی مانند استیم (Steam)، اپیک گیمز (Epic Games) و موارد دیگر است، که ممکن است بازی‌ها را در پس زمینه دانلود کنند. گوگل کروم (Chrome) را ببندید و از سایر برنامه‌هایی که داده‌های شبکه را ارسال می‌کنند، خارج شوید. سایر موارد موجود در خانه را که ممکن است در صورت عدم نیاز از پهنای باند استفاده کنند، خاموش کنید. 

 

می‌توانید به جای استفاده از اینترنت بی‌سیم و Wi-Fi، با کابل LAN یا اترنت (Ethernet) وصل شوید. اتصال با سیم همواره نتیجه بهتری نسبت به اتصال بی‌سیم به همراه دارد و استفاده از کابل اترنت باعث اتصال محکم و پهنای باند بهتر می‌شود.

 

به همین دلیل است که در ورزش‌های الکترونیکی (Esports) و رویدادهای رقابتی از LAN استفاده می‌شوند و رایانه‌ها به صورت سیم به یکدیگر متصل هستند. در برخی از ISPها (ارائه‌دهندگان سرویس اینترنت) نیز امکان فعال‌سازی سرویس گیمینگ وجود دارد که می‌تواند در بهبود شرایط گیمینگ آنلاینتان کمک کند.

 

 

اگر چنین امکانی برایتان فراهم بود، حتما با ISP خود تماس بگیرید و این سرویس را برای خود فعال کنید. این امکان، اولویت‌بندی ترافیک شبکه را به روش‌های مختلف تنظیم می‌کند. می‌توانید روتر را طوری تنظیم کنید که بازی شما را بر هر چیز دیگری در شبکه خانگی خود اولویت دهد.

 

کلام آخر

 

امیدواریم این راهکارها باعث کاهش پینگ بازی و گیم‌پلی بهتری برایتان شود. اگر از روش خاصی برای کاهش Ping استفاده می‌کنید یا در صورت استفاده، از سرویس‌های کاهش‌دهنده، گیم‌پلی به