در این پست قصد داریم بپردازیم به روش‌هایی که شما با آن‌ها قادر خواهید بود بازی‌های کنسول پلی‌استیشن ۴ خود را به حافظه‌ی SSD کنسول پلی‌استیشن ۵ انتقال دهید. در ادامه این پست آموزشی با ما همراه باشید.

 

به تازگی کانال یوتیوب (YouTube) بخش پشتیبانی پلی‌استیشن (PlayStation Support) تعدادی ویدئوی آموزشی با محوریت کنسول نسل نهمی پلی‌استیشن ۵ منتشر کرده است که در آن‌ها به توضیح بخش‌هایی از کنسول جدید کمپانی سونی می‌پردازد. در یکی از این ویدئوها در رابطه با راه‌هایی صحبت می‌شود که شما با آن‌ قادر خواهید بود بازی‌های نسل هشتمی که پیش‌تر آن‌ها را خریداری کرده بودید را برروی کنسول پلی‌استیشن ۵ خود تجربه کنید.

 

روش اوّل: انتقال اطلاعات از طریق شبکه

توجه: در ابتدا توصیه می‌شود قبل از اینکه بخواهید از این روش برای انتقال بازی‌های خود استفاده کنید، هردو کنسول نسل هشتم و نهمی خود را به آخرین نسخه‌ی نرم‌افزاری عرضه شده ارتقاء دهید.

 

در این روش شما ابتدا باید در هر دو کنسول پلی‌استیشن خود وارد یک حساب کاربری مشترک (که مختص به بازی‌های خریداری شده توسط شما است) شوید. سپس به یک شبکه‌ی اینترنتی مشترک هردو کنسول را متصل کرده و از داخل تنظیمات کنسول پلی‌استیشن ۵ خود مراحل انتقال داده‌ها را طی کنید. شما همچنین می‌توانید برای سرعت بخشیدن به انتقال بازی‌های خود، هردو کنسول را با یک کابل شبکه به یکدیگر متصل کنید تا این تبادل داده‌ها در سریع‌ترین زمان ممکن صورت بگیرد.

 

روش دوّم: نصب بازی‌ها از روی دیسک

در این روش تنها لازم است دیسک خود را در (نسخه‌ی دارای درایو بلوری) کنسول پلی‌استیشن ۵ قراردهید. سپس بازی پلی‌استیشن ۴ به صورت خودکار شروع به نصب شدن برروی کنسول نسل نهمی شما می‌کند و پس از اتمام این فرآیند شما می‌توانید به تجربه‌ی بازی نسل هشتمی خود برروی دستگاه پلی‌استیشن ۵ بپردازید.

 

روش سوّم: انتقال اطلاعات از طریق هارد خارجی (اکسترنال)

در این روش شما تنها کافیست در ابتدا بازی نسل هشتمی مدنظر خود که قصد تجربه کردن آن با سخت‌افزار قدرتمند نسل نهمی دارید را از روی کنسول پلی‌استیشن ۴ برروی هارد خارجی کپی (Copy) کنید. سپس هارد را از کنسول پلی‌استیشن ۴ جدا کرده و به کسنول پلی‌استیشن ۵ متصل کنید. شما هم‌اکنون می‌توانید بدون نیاز به انتقال بازی‌ها به SSD کنسول پلی‌استیشن ۵ به تجربه‌ی آثار نسل هشتمی خود بپردازید.

 

توجه: در این بخش باید به دو نکته توجه داشته باشید. نکته‌ی اول این است که شما برای اینکه قادر به تجربه‌ی بازی‌های حاضر برروی هارد خارجی برروی کنسول نسل نهمی خود باشید، باید برروی پلی‌استیشن ۵ با حساب کاربری وارد شده باشید که اثر حاضر برروی هارد را پیش‌تر به وسیله‌ی آن خریداری کرده‌اید. نکته‌ی دوم آن است که شما می‌توانید در صورت تمایل بازی‌های نسل هشتمی خود را با استفاده از هارد خارجی به SSD کنسول پلی‌استیشن ۵ انتقال دهید تا بهترین تجربه‌ی ممکن را داشته باشید، با این حال به دلیل آنکه بازی‌های نسل نهمی به صورت اجباری باید برروی SSD کنسول پلی‌استیشن ۵ نصب شده باشند، توصیه می‌شود که فضای SSD کنسول خود را با بازی‌های نسل هشتمی اشغال نکنید.

 

روش چهارّم: دانلود به صورت مستقیم از فروشگاه پلی‌استیشن

اگر شما در گذشته بازی نسل هشتمی را با حساب کاربری خود برروی کنسول پلی‌استیشن ۴ به صورت دیجیتالی از فروشگاه پلی‌استیشن خریدای کرده بودید، می‌توانید این اثر را برروی کنسول پلی‌استیشن ۵ خود تجربه کنید. برای این کار ابتدا لازم است حساب کاربری خود را در کنسول پلی‌استیشن ۵ وارد کنید. سپس با مراجعه کردن به کتابخانه‌ی بازی‌های خود (Game Library) و یا مراجعه به فروشگاه پلی‌استیشن، بازی مدنظر خود را یافته و برروی کنسول نسل نهمی خود دانلود کنید.

 

هم‌چنین در پایان می‌پردازیم به روش‌هایی که شما می‌توانید اطلاعات ذخیره (Save) بازی‌های نسل هشتمی خود را به کنسول پلی‌استیشن ۵ انتقال دهید.

 

روش اوّل: انتقال اطلاعات ذخیره از طریق شبکه

این شیوه مشابه روش اول در انتقال بازی‌ها میان دو کنسول پلی‌استیشن ۴ و پلی‌استیشن ۵ عمل می‌کند. کافی است در هر دو کنسول وارد یک حساب کاربری شوید؛ آن‌ها را به یک شبکه‌ی مشترک متصل کنید و در پایان به تبادل اطلاعات مربوط به ذخیره‌ی بازی‌های خود بپردازید.

 

روش دوّم: دانلود فایل‌های ذخیره از طریق شبکه‌ی ابری پلی‌استیشن

توجه: برای استفاده از این روش نیاز است که جزو مشترکین سرویس پلی‌استیشن پلاس (PlayStation Plus) باشید.

 

در این روش شما ابتدا باید آخرین فایل‌های ذخیره‌ی بازی خود را از طریق کنسول پلی‌استیشن ۴ برروی شبکه‌ی ابری پلی‌استیشن آپلود کنید.سپس به سراغ کنسول پلی‌استیشن ۵ خود رفته و آخرین فایل‌های ذخیره بازی مدنظر را از روی این شبکه‌ی ابری دریافت کنید.

 

روش سوّم: انتقال اطلاعات ذخیره از طریق حافظه‌ی فلش (USB)

در این روش تنها کافی است که شما یک حافظه‌ی فلش را به کنسول پلی‌استیشن ۴ خود متصل کنید و پس از آن یک نسخه از آخرین فایل‌های ذخیره بازی مدنظر خود را برروی آن انتقال دهید. سپس فلش مموری را به دستگاه پلی‌استیشن ۵ خود متصل کرده و این اطلاعات را به کنسول نسل نهمی خود انتقال ‌دهید.

 

توجه: برای استفاده از این روش نیز همانند دو روش اول، باید با یک حساب کاربری مشترک برروی هردو کنسول نسل هشتم و نهمی خود وارد شده باشید.

 

کنسول پلی‌استیشن ۵ در تاریخ ۲۲ آبان ۱۳۹۹ (۱۲ نوامبر ۲۰۲۰) منتشر شده و در بازارهای جهانی برای خرید در دسترس طرفداران‌ قرار خواهد گرفت.