با وجود این‌که هنوز در ماه فوریه هستیم و دست‌کم ۱۰ ماهی با عرضه‌ی پلی‌استیشن ۵ و اکس‌باکس سری اکس فاصله داریم اما از هم‌اکنون بسیاری از بازی‌بازان برای کنسول‌های نسل بعدی هیجان‌زده‌اند. اگرچه بخش عمده‌ای از این هیجانات مربوط به مشخصات دقیق سخت‌افزاری و حتی قیمت این کنسول‌ها می‌شود اما قوت یک موضوع همچنان به حال خود باقی است: قابلیت پشتیبانی از نسل قبل (Backward Compatibility).

البته می‌دانیم که هم سونی و هم مایکروسافت وجود این قابلیت برروی پلی‌استیشن ۵ و اکس‌باکس سری اکس را تائید کرده‌اند اما هنوز مشخص نیست پشتیبانی از نسل قبل تا چه حد می‌تواند برروی توسعه‌دهندگان و بازی‌بازان تاثیرگذار باشد. الکس هاچینسون (Alex Hutchinson)، هم‌بنیان‌گذار استودیوی تایفون (Typhon) و از توسعه‌دهندگان بازی Journey to the Savage Planet، در مصاحبه با وب‌سایت Gamingbolt به این سوال پاسخ می‌دهد:

به‌نظر می‌رسد سونی و مایکروسافت به این فکر می‌کنند که به‌روزرسانی‌های سخت‌افزاری بیشتر از روالِ مرسوم را برای کنسول‌های خود منتشر کنند؛ مانند چیزی که در تلفن‌های همراه شاهد هستیم. بنابراین باید مطمئن شوند که نرم‌افزار نیز با تغییرات به‌وجود آمده هماهنگ باشد چراکه در غیر این‌صورت اتفاقات وحشت‌ناکی برای توسعه‌دهندگان می‌افتد… اما واقعاً این تنها بدین معنی است که برای پشتیبانی از پلتفرم‌های بیشتر ناچار هستیم کارِ بیشتری نیز انجام دهیم و این موضوع یکی از بهترین ویژگی‌های مثبت کنسول‌ها را از بین می‌برد: جعبه‌ای قابل‌اطمینان با عمر فروش بلندمدت.

جالب است اگر لحظه‌ای خود را جای توسعه‌دهندگان بگذاریم و از دید آن‌ها به موضوع پشتیبانی از نسل قبل بنگریم. اگر این قابلیت قرار باشد آن‌ها را دچار زحمت اضافی کند، مجبور هستند به‌جای کار برروی یک بازی جدید قسمتی از انرژی و سرمایه‌ی خود را برروی عناوین قبلاً منتشر شده بگذارند تا آن‌ها را برروی پلتفرم‌های بیشتری عرضه کنند. عدم وجود این مشکل دقیقاً همان‌چیزی است که به عنوان مزیت منحصربفرد رایانه‌های شخصی از آن یاد می‌شود.

گفتگو با هاچینسون به همین جا ختم نشد و از او درباره‌ی قابلیت بازخورد لمسی کنترلر پلی‌استیشن ۵ و این‌که آیا این ویژگی می‌تواند به عنوان قابلیتی عالی و کاربردی مورد استفاده قرار گیرد نیز سوال شد. وی این‌طور پاسخ داد:

برای من این ویژگی صرفاً تازگی دارد؛ مانند کلیدهای آنالوگ در کنترلرهای گذشته و فرمان‌های رانندگی برای بازی‌های مسابقه‌ای.

اما نظر شما درباره‌ی سخنان هاچینسون چیست؟ آیا سونی و مایکروسافت قادر خواهند بود قابلیت‌های کنسول‌های نسل بعد خود که قرار است هر دو در تعطیلات سال ۲۰۲۰ میلادی عرضه شوند را طوری پیاده‌سازی کنند که هم بازی‌بازان و هم بازی‌سازان بتوانند از مزیت‌های آنان استفاده کنند؟ نظرات خود را با ما به‌اشتراک بگذارید.